Jak wybrać odpowiednią baterię medyczną do szpitala lub kliniki?

Dodano: piątek, 9.05.2025


Szczególne miejsce w grupie rozwiązań z zakresu techniki sanitarnej zajmuje armatura przeznaczona dla budynków użyteczności publicznej. Segment ten tworzą różnego rodzaju baterie i akcesoria projektowane z myślą o specyficznych warunkach eksploatacji. Zwykle muszą one posiadać podwyższoną wytrzymałość i funkcjonalność oraz zapewniać zwiększony poziom bezpieczeństwa i higieny. Dla placówek związanych z opieką zdrowotną dostępne są specjalne baterie medyczne (inaczej szpitalne, lekarskie lub kliniczne). Wyjaśniamy, czym charakteryzuje się bateria medyczna i doradzamy, jaki model wybrać.

Lekarz w fartuchu medycznym myjący ręce

Sprawdź baterie medyczne w hurtowni Onninen

Co to jest bateria medyczna i co odróżnią ją od innych rodzajów armatury?

Bateria medyczna to rodzaj armatury przeznaczonej do zadań specjalnych, a konkretnie do zastosowania w obiektach, w których:

  •        priorytetem jest utrzymanie najwyższego poziomu higieny
  •        przebywają ludzie o szczególnych potrzebach z uwagi na stan zdrowia

Baterie medyczne, dzięki charakterystycznej konstrukcji (długi, odpowiednio wyprofilowany, ergonomiczny uchwyt w przypadku modeli łokciowych) i nowoczesnym technologiom, zapobiegają rozwojowi wirusów i bakterii oraz są niezwykle łatwe i wygodne w obsłudze – także dla pacjentów o ograniczonej sprawności ruchowej w obrębie kończyn górnych. Takie osoby mogą swobodnie i komfortowo korzystać z baterii samodzielnie.

Zastosowanie baterii medycznych

Baterie medyczne, jak sama nazwa wskazuje, znajdują zastosowanie przede wszystkim w placówkach medycznych: poradniach, gabinetach lekarskich, szpitalach i klinikach. Aktualnie montowane są również w wielu innych obiektach, np. w domach pomocy społecznej, sanatoriach, domach seniora oraz wszędzie tam, gdzie często przebywają osoby starsze, z niepełnosprawnościami i o ograniczonej sprawności ruchowej. Baterie medyczne można także spotkać w lokalach, w których priorytetem jest dbałość o sterylność, np. w salonach kosmetycznych, fryzjerskich, masażu i SPA. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w specjalistyczną armaturę medyczną wyposażyć prywatną łazienkę w domu lub mieszkaniu.

Rodzaje baterii medycznych

Bateria medyczna często nazywana jest łokciową, jednak w rzeczywistości bateria łokciowa to poBateria ścienna Medica dwuotworowa z krótką wylewką chrom 2400760 prostu najpopularniejszy wariant armatury medycznej. Charakteryzuje się ona wydłużonym, smukłym uchwytem, który umożliwia sterowanie strumieniem wody przy pomocy nie tylko dłoni, ale także łokcia, przedramienia czy nadgarstka. Dzięki takiej konstrukcji ograniczony, a nawet wyeliminowany zostaje bezpośredni kontakt dłoni z uchwytem. Zapobiega to gromadzeniu się na baterii groźnych dla zdrowia drobnoustrojów, a następnie ich namnażaniu, przenoszeniu i rozprzestrzenianiu się po całej placówce.

Wśród armatury medycznej ważne miejsce zajmują również baterie bezdotykowe. Wyposażone są w czujnik, który automatycznie uruchamia wypływ strumienia, gdy wykryje dłoń (lub inną część ciała) w polu detekcji. Baterie bezdotykowe zmniejszają ryzyko przenoszenia bakterii nawet do 80% i są mniej wymagające w czyszczeniu od standardowych modeli. 

Do placówek medycznych wybierane są także baterie termostatyczne. Oferują one wyjątkową wygodę i bezpieczeństwo obsługi z uwagi na brak ryzyka poparzenia (po odpowiednim ustawieniu termostatu). Ich ogromną zaletą jest ekonomiczność. Zaawansowane modele termostatyczne pozwalają zmniejszyć zużycie wody nawet do 40%. A warto wiedzieć, że ogromne ilości wody marnowane są wskutek wydłużającego się regulowania temperatury strumienia.

Baterie medyczne, niezależnie od rodzaju, występują w wielu wersjach. Dostępne modele różnią się m.in. designem, sposobem montażu, dodatkowymi funkcjami i powłokami oraz przeznaczeniem. Do wyboru pozostają baterie medyczne łazienkowe (prysznicowe, umywalkowe, wannowe, bidetowe) oraz zlewozmywakowe.

Jaką baterię medyczną wybrać?

Wybierając baterię medyczną do szpitala, kliniki lub innej placówki medycznej, na początek zdecyduj o jej preferowanym rodzaju – czy ma to być model łokciowy, czy bezdotykowy. Jeśli zależy Ci na baterii bezdotykowej, zweryfikuj zasięg czujnika oraz inne, interesujące Cię parametry. Warto sprawdzić, czy wybierany model baterii medycznej:

  •        spełnia najwyższe wymagania higieniczne
  •        zapewnia wysoką wydajność
  •        oferuje komfort dla danej grupy użytkowników
  •        posiada różne użyteczne funkcje (technologia bezdotykowa, termostat, zdalne sterowanie, inteligentne czujniki, dezynfekcja termiczna, laminarny przepływ wody)

Zaawansowane baterie medyczne umożliwiają ustawienie automatycznego płukania w określonych odstępach czasu, co ogranicza rozwój drobnoustrojów w rurach, np. bakterii Legionella, która wywołuje legionellozowe zapalenie płuc.

W hurtowni hydraulicznej Onninen znajdziesz profesjonalne baterie medyczne w kilkudziesięciu wariantach – idealne do miejsc wymagających przestrzegania wysokiego poziomu sterylności oraz do łazienek i kuchni użytkowanych przez osoby o ograniczonej sprawności ruchowej. Asortyment baterii medycznych budujemy w oparciu o rozwiązania czołowych producentów i dostawców armatury sanitarnej, jak Ferro, Kludi Armaturen, Oras oraz Valvex. W razie pytań lub problemów z wyborem, pomocą służą doradcy techniczno-handlowi Onninen. Zapraszamy do kontaktu i współpracy.

Sprawdź baterie medyczne w hurtowni Onninen