Jak wybrać odpowiednią drabinę dachową?

Dodano: wtorek, 27.06.2023


Drabina dachowa jest niezbędnym narzędziem do prac wykonywanych na wysokości. Należy tutaj wybierać modele, które zapewniają bezpieczeństwo, a więc posiadają choćby funkcję zakotwienia, co chroni przed upadkiem. Jaki model drabiny dachowej wybrać?

Instalator wchodzi po drabinie

Sprawdź drabiny dachowe w hurtowni Onninen

Jak jest zbudowana drabina dachowa?  

Drabina dachowa Krause przystawna CORDA 11 szczebliDrabina dachowa sprawdzi się w wymagających sytuacjach. Jest często wykorzystywana przez elektryków, dekarzy czy kominiarzy. Dzięki niej można wykonywać szereg różnych prac. Warto zwrócić uwagę na konstrukcję. Drabina dachowa posiada odpowiednio wyprofilowane szczeble, które wytrzymują duży udźwig, a do tego są odporne na uszkodzenia. Montuje się ją za pomocą specjalnego pałąka. Dzięki temu jest stabilna, zmniejsza się też ryzyko wypadku.

Drabina dachowa dostępna jest też w wariancie z ryflowanymi i półokrągłymi szczeblami. Dla jeszcze większej ochrony stosuje się szerokie podłużnice. Natomiast w przypadku wykonywania prac polegających na myciu okien na wysokości można zastosować drabinę z gumowymi nakładkami, które zwiększają przyczepność. Sama budowa drabiny jest bardzo prosta. Trzeba też pamiętać, że istotne znaczenie ma materiał, z jakiego jest wykonana. Drabiny dachowe mogą być zrobione np. z aluminium bądź połączenia aluminium i drewna. Aluminium jest odporne nie tylko na uszkodzenia, ale też korodowanie, a dodatkowo ognioodporne. Drabina dachowa z drewna jest mniej wytrzymała, ale też tańsza. Alternatywą są drabiny przystawne, które mogą być mocowane nawet na stałe.       

Jak wybrać odpowiednią wysokość drabiny dachowej?

Drabina dachowa dostępna jest w wieluDrabina mocowana na stałe Krause wg DIN 14094-1, jednociągąwa, z koszem, wysokość wejścia 4,76 m wariantach wysokości. Wszystko zależy od rodzaju pracy. Można zdecydować się na drabiny zbudowane z siedmiu czy dziesięciu szczebli, które sprawdzą się w przypadku niskich konstrukcji. Trzeba jednak jeszcze pamiętać, że drabiny dachowe muszą być zaopatrzone w obręcze ochronne. Dotyczy to wysokości nad poziomem podłogi, która wynosi 3 metry.

W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. można przeczytać, że szerokość drabin powinna wynosić przynajmniej pół metra, natomiast odstępy miedzy szczeblami nie mogą być większe niż 0,3 metra. Odległość drabiny od ściany, przy której jest posadowiona nie może być mniejsza niż 0,15 m. Można również wybrać drabinę przystawną z podłużnicami. Sprawdzi się do prac elewacyjnych, ale też instalacyjnych. Dla większej wygody, ale i stabilności szczeble są ryflowane, co gwarantuje antypoślizgową powierzchnię. Trzeba wiedzieć, że połączenia muszą być stabilne. Drabiny dachowe do dziesięciu szczebli powinny posiadać stabilizator. Można jeszcze wybrać drabiny dachowe składane, np. dwuczęściowe czy czteroczęściowe, które można wykorzystać do mycia okien.

Jeszcze innym rodzajem jest drabina rozstawno-przystawna, dzięki której można uzyskać jeszcze większą wysokość roboczą wynoszącą do prawie 11 metrów. Może ona pełnić też funkcję drabiny dwustronnej, a także przystawnej czy rozsuwnej. Drabiny należy też dobierać pod kątem materiału. Np. drabiny przystawnej nie można opierać o śliskie płaszczyzny, czy potencjalnie wywrotne elementy.        

Drabiny dachowe w hurtowni instalacyjnej Onninen 

Drabina dachowa Krause aluminiowo-drewniana 8 szczebliW hurtowni instalacyjnej Onninen na uwagę zasługują drabiny dachowe producenta Krause. Dobrym wyborem może być drabina dachowa Krause aluminiowo-drewniana 8 szczebli. Jest to drabina przestawna, którą cechuje wielofunkcyjność. Sprawdzi się do różnych prac. Dzięki temu, że jest wykonana z drewna i aluminium jej waga jest stosunkowo niewielka i można ją bez problemu przewozić czy przestawiać.

Drugą wartą do rozważenia drabiną dachową jest także drabina dachowa Krause mocowana na stałe wg DIN 14094-1 jednociągąwa z koszem wysokość wejścia 4,76 m. Jest ona zgodna z przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wykonana jest z mocnej stali ocynkowanej, która wykazuje odporność na korodowanie. Można ją w łatwy sposób zamocować do ściany budynku. Dzięki temu może stanowić drogę ewakuacyjną dla pracowników. Zapewnia stały i bezpieczny dostęp na dach budynku, choćby by wykonać prace dachowe, ale też w celach kontrolnych czy konserwacyjnych.

Niezwykle praktyczna, a przy tym przydatna jest drabina przystawna Krause CORDA 11 szczebli. Sprawdzi się nawet na użytek domowy, ale też podczas lekkich prac budowlanych i instalacyjnych czy też montażowych. Zwróćcie uwagę na podłużnice, które wykonano z tłoczonego profilu aluminiowego. Dodatkowo producent wyposażył drabiny w antypoślizgowe stopki podłużni, które zabezpieczają drabinę przed poślizgiem, a dzięki temu zwiększają bezpieczeństwo.

Sprawdź drabiny dachowe w hurtowni Onninen

Drabina aluminiowa
Drabina teleskopowa
Drabina drewniana
Drabina Krause
Drabina aluminiowa 3x11
Drabina 3 stopniowa
Drabina składana
Drabina dachowa
Drabina 3x9
Drabina 5 stopniowa