Jak wybrać odpowiednią lutownicę?

Dodano: piątek, 25.08.2023


Lutownica to narzędzie używane do łączenia metalowych elementów poprzez stopienie lutowego materiału. Jest powszechnie stosowana w różnych dziedzinach, takich jak elektronika, obróbka metali, modelarstwo i wiele innych. Jednak jak wybrać odpowiednią lutownicę i czym się różni lutownica transformatorowa od gazowej? Przeczytaj artykuł!

Instalator łączy przewody lutownicą

Sprawdź lutownice pistoletowe w hurtowni Onninen

Jaką moc powinna mieć dobra lutownica? 

Wybierając lutownicę należy zwrócić uwagę na jej parametry techniczne. Na pewno na uwagę zasługuje rodzaj grota, który wpływa na wygodę pracy. Grot jest końcówką, która nagrzewa się i służy do topienia określonych elementów. Dostępne są zarówno groty w kształcie dłuta, ołówka, szpica, jak i płaskie. Bardzo ważnym parametrem jest moc urządzenia. Oczywiście powinna być dobrana do rodzaju lutowanych elementów. Im większa moc, tym oczywiście lutownica osiągnie wyższą temperaturę. Natomiast jeżeli zamierzasz lutować jedynie drobne części elektroniczne, to rzeczywiście wystarczy lutownica o znacznie niższej mocy.

Lutownica transformatorowa Modeco Expert 175WDo lutowania grubych kabli najlepiej wybrać urządzenie, które posiada przynajmniej 100 W. Natomiast lutownica dla amatora może posiadać moc 60 W i zupełnie dobrze się sprawdzi. Natomiast za uniwersalną lutownicę, a więc taką, która sprawdzi się do różnych prac, a przy tym nie jest droga, uznaje się lutownicę o mocy właśnie 100 W. Lutownice transformatorowe umożliwiają łączenie większych elementów, a także powierzchni. Ich zaletą jest bardzo szybkie nagrzewanie się. Natomiast szukając lutownicy oporowej do domowego zastosowania bądź do wykorzystania w małym zakładzie, można wybrać lutownicę oporową, która ma mniejszą moc na poziomie od 40 W do 80 W. 

Czym się różni lutownica transformatorowa od gazowej? 

Lutownica transformatorowa i lutownica gazowa to dwa różne rodzaje narzędzi do lutowania, które różnią się sposobem działania, źródłem energii i zastosowaniami. Z tego powodu warto dowiedzieć się czym się różnią. Lutownica transformatorowa wyposażona jest w drut przez który może przepływać prąd o bardzo wysokim natężeniu. Jej nazwa pochodzi od tego, że drut połączony jest w sposób bezpośredni z transformatorem. Lutownica transformatorowa najlepiej sprawdzi się do łączenia dużych elementów, np. rur. Ponadto jej grot szybko się nagrzewa ze względu na większą moc urządzenia. Jej zasada działania jest bardzo prosta, a mianowicie prąd o dużym natężeniu przepływa przez grot lutowniczy i mocno go nagrzewa. W efekcie lutownica już po kilku sekundach jest gotowa do pracy.

Z kolei lutownica gazowa to urządzenie, które wykorzystuje się do łączenia metodą lutowania miękkiego. Wykorzystuje się tutaj spoiwo cynowe i cynowo-ołowiowe. Można ją wykorzystać do opalania, ale też obkurczania materiałów termokurczliwych. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że ma ona mniejszą moc niż transformatorowa, natomiast większą niż oporowa czy kolbowa. Jej paliwem jest gaz typu butan. Można ją wykorzystać do lutowania, ale też topienia, cięcia, a nawet wypalania w drewnie. Odznacza się większą precyzją, ale nie nadaje się do dużych elementów.               

Lutownice w hurtowni Onninen 

Na uwagę zasługuje lutownica transformatorowa 175 W Modeco Expert. Jest ona niewielkich rozmiarów. Gwarantuje pewny chwyt. Jednocześnie zapewnia oświetlenie punktowe lutowanej części, co umożliwia większą precyzję pracy. Ma szerokie spektrum zastosowania. Można ją wykorzystać zarówno do drobnych napraw, jak i pracy z instalacją elektryczną. Moc urządzenia wynosi 175 W, a czas nagrzewania to zaledwie 12 sekund. Lutownica wykorzystuje napięcie 230 V. Nadaje się do spawania podłoża z tkaniny, kabli, a także desek czy plastiku.

Lutownica elektryczna Rothenberger 2000, zestawWśród wielu lutownic dostępnych w hurtowni instalacyjnej Onninen wyróżnia się lutownica transformatorowa Rems Contact 2000 Super-Pack. Jest to urządzenie niewielkie i niezwykle wydajne. Ma zastosowanie do materiałów miękkich, ale też rur miedzianych. Wyróżnia ją duża moc wynosząca 2000W, a także napięcie 230 V. Została wyposażona w elektrodę pryzmową. Jest niemal natychmiast gotowa do lutowania. Nie wymaga też nastawiania prądu lutowania. Dla większego bezpieczeństwa wyposażona jest w elastyczną osłonę kabla. Dzięki przewodom roboczym o długości 4 m posiada duży promień pracy.

Dobrym wyborem dla wymagających jest też lutownica elektryczna Rothenberger 2000 zestaw. Zapewnia lutowanie bezpłomieniowe na miękko. Wykonana jest z mocnych i trwałych materiałów. Dla większego komfortu pracy, ale i bezpieczeństwa posiada nieprzegrzewającą się rączkę. Wyposażona jest w kontrolną lampkę zasilania oraz pracy, a także bezpiecznik termiczny. Maksymalna temperatura końcówki lutowniczej wynosi 450 stopni Celsjusza przy napięciu 230V.

Sprawdź lutownice pistoletowe w hurtowni Onninen

Lutownica transformatorowa
Lutownica gazowa
Spoiwo lutownicze
Lut