Jak wybrać odpowiednią opaskę nawiercającą? Przewodnik dla instalatorów

Dodano: sobota, 28.09.2024


Opaska nawiercająca (inaczej opaska do nawiercania, nawiertka wodociągowa lub opaska przyłączeniowa) to element sieci wodociągowej, który pozwala na proste i skuteczne podłączenie przyłącza wodociągowego do głównego rurociągu. Znajduje zastosowanie w sytuacjach, gdy możliwe jest nawiercenie rurociągu pod ciśnieniem. Jesteś instalatorem i zastanawiasz się, jak wybrać odpowiednią opaskę nawiercającą? Odpowiedź na to i inne pytania znajdziesz w poniższym poradniku.

Instalatorzy nakładają opaskę nawiercającą na rury kanalizacyjne

Sprawdź sieci i przyłącza wodociągowe w hurtowni Onninen

Wpływ materiału sieci wodociągowych na wybór opaski

Nowoczesne sieci wodno-kanalizacyjne i gazowe składają się rur i kształtek wykonanych z różnych materiałów. Sieci i przyłącza wodociągowe zbudowane są głównie rur z tworzyw sztucznych (polietylen, polichlorek winylu, żywice poliestrowe), z metali, np. ze stali nierdzewnej lub z żeliwa sferoidalnego albo (już coraz rzadziej) z azbestocementu. Dobierając opaskę przyłączeniową należy wziąć pod uwagę materiał, z którego wykonany został rurociąg główny, a także średnicę rurociągu głównego i średnicę przyłącza.

Filtr siatkowy figura Zetkama 821A, DN25 PN16, oczko siatki 1mm,(45 oczek/cm2)Do podłączenia przyłącza wodociągowego z rur PE o średnicy do Dz 63 mm do sieci z PE lub innych materiałów (stal, żeliwo sferoidalne), można wykorzystać opaskę z żeliwa sferoidalnego z odejściem gwintowanym, skręcaną mechanicznie.

Do podłączenia przyłącza wodociągowego z rur PE o średnicy powyżej Dz 63 mm do sieci z PE lub innych materiałów (stal, żeliwo sferoidalne), można wykorzystać opaskę z żeliwa sferoidalnego z odejściem kołnierzowym, skręcaną mechanicznie.

Do podłączenia przyłącza wodociągowego z rur PE o średnicy do DN 50 mm należy zastosować zasuwę kołnierzową do przyłączy domowych oraz opaskę wodociągową z odejściem gwintowanym. W niektórych sytuacjach wymagane jest używanie zasuw kołnierzowych także dla mniejszych średnic. W przypadku wątpliwości zalecamy skonsultować się z producentem danej opaski nawiercającej lub z projektantem przyłącza. Możesz też poprosić o pomoc doradców techniczno-handlowych Onninen. W asortymencie posiadamy nawiertki wodociągowe do sieci z wykonanych z rur PEHD, PVC, żeliwnych, stalowych oraz azbestocementowych.

Jak zamontować opaskę do sieci wodociągowej?

Istnieje kilka wariantów włączania przyłączy wodociągowych do sieci za pomocą opasek nawiercających. Biorąc pod uwagę orientację opaski, można zastosować nawiercanie pod ciśnieniem z boku albo z góry. W pierwszym przypadku, po wykonaniu nawiertu odcina się wypływ wody za pomocą zasuwy, a w drugim przypadku – przy użyciu pilota odcinającego w opasce. Natomiast ze względu na rodzaj połączenia wymaganego po stronie przyłącza, można dokonać połączenia mechanicznego (skręcenie) albo zastosować zgrzewanie elektrooporowe.

Warunki techniczne przyłączenia do sieci wodociągowej

Rura ciśnieniowa PVC Kaczmarek 90x4.3x6000 PN10 popiel kielichowa 0118411600O dozwolonych sposobach włączenia do sieci przyłączy wodociągowych decydują lokalne zakłady wodociągów i kanalizacji. Wytycznych należy szukać w wydanych warunkach technicznych. W dużych miastach dostępne są obszerne opracowania, zawierające dobre praktyki w zakresie projektowania i wykonywania sieci i przyłączy wodociągowych. Natomiast w małych miastach i na wsiach projektanci i instalatorzy tworzą przyłącza, kierując się posiadaną wiedzą i doświadczeniem oraz zasadami sztuki budowlanej.

Do podstawowych warunków technicznych przyłączenia do sieci wodociągowej należy uzależnienie sposobu włączenia przyłączy od średnicy i materiału głównego rurociągu. Ponadto warunki techniczne nakładają na użytkownika obowiązek montażu w instalacji zaworu zwrotnego antyskażeniowego. W zależności od jego umiejscowienia (za zaworem odcinającym za wodomierzem albo pomiędzy wodomierzem a zaworem odcinającym) odpowiadać będzie za niego użytkownik albo zakład wodociągowy.

Jak wybrać odpowiednią opaskę nawiercającą

Wybór odpowiedniej opaski nawiercającej wymaga wzięcia pod uwagę kilku istotnych czynników. Przede wszystkim należy zweryfikować, czy możliwe jest nawiercanie rurociągu pod ciśnieniem. Jak wspomnieliśmy wcześniej, kluczowy wpływ na wybór opaski nawiercającej (podobnie zresztą, jak w przypadku doboru trójnika) mają: materiał, z którego wykonany został rurociąg główny oraz średnice rurociągu głównego i przyłącza.

Rura wodociągowa Opal PE100 25x2.0mm, zwój 25m, PN12.5 SDR13.6Nawiertka musi także odpowiadać rodzajowi połączenia po stronie przyłącza: kołnierzowego, gwintowanego lub zgrzewanego elektrooporowo. Ponadto instalator powinien zweryfikować, czy w danej sytuacji montażowej zachodzi konieczność zastosowania opaski z zasuwą. 

Firmy budowlane, projektantów instalacji sanitarnych, instalatorów hydraulicznych oraz innych profesjonalistów zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej hurtowni. W asortymencie posiadamy opaski do nawiercania, zasuwy do przyłączy domowych, kształtki przyłączeniowe, zawory odcinające, wodomierze, zawory zwrotne antyskażeniowe oraz tysiące innych produktów, zgrupowanych w takich kategoriach, jak: 

Doradcy techniczno-handlowi Onninen służą bezpłatnym, telefonicznym i mailowym wsparciem merytorycznym.

Sprawdź sieci i przyłącza wodociągowe w hurtowni Onninen