Jak wybrać odpowiednie rury do instalacji gazowej?

Dodano: piątek, 29.09.2023


Dostęp do gazu w obecnych czasach wydaje się czymś niezbędnym, tym bardziej że jest on uważany za czyste medium. Na montaż instalacji gazowej decydują się zarówno właściciele nowych budynków, jak i tych starszych. Oczywiście należy zadbać o właściwe przygotowanie całej instalacji. Istotną rolę odgrywają rury. Jak wybrać odpowiednie rury do instalacji gazowej?

Instalator przy systemie grzewczym z rurami do instalacji gazowej

Sprawdź palczatki termokurczliwe w hurtowni Onninen

Rodzaje rur do gazu 

przyłącze gazu Weba polietylenowe PE32 x GZ 5/4", l=1500, Wiele osób zastanawia się, jakie rury do gazu wybrać. Przy wyborze rur nie należy kierować się tylko ekonomią, ale przede wszystkim efektywnością pracy. Można np. zdecydować się na stalowe rury czarne ze szwem bądź bez szwów. Są one łączone przez spawanie. Warto zwrócić uwagę, że spawanie zaczyna się od kurka głównego. Można też wybrać miedziane rury, które łączy się przez lutowanie. Te pierwsze stosuje się zarówno w domu, jak i do instalacji zewnętrznej, natomiast miedziane można montować tylko w domu.

Rury ze stali stosuje się po to, by uzyskać naprawdę trwałe i bezpieczne połączenie. Aby nie doszło do korodowania należy zabezpieczyć je farbą. Do uszczelnień można wykorzystać taśmę teflonową bądź taśmę uszczelniającą. Rury z miedzi są odporne na rdzewienie, jednak należy zdawać sobie sprawę, że pod wpływem temperatury wydłużają się, co oznacza, że sprawdzą się tylko do instalacji wewnętrznej. Przewody miedziane należy łączyć za pomocą kształtek z mosiądzu. Można też wykorzystać łączniki.

Przewody instalacji gazowej należy układać na wierzchu ścian. Jeżeli chodzi o montaż, to polecamy obejmy. Pomieszczenia mieszkalne to miejsca, gdzie w żadnym wypadku nie można stosować łączeń gwintowych. Wszystkie przewody muszą zostać poprowadzone tak, aby nie trzeba było stosować łączeń. Zdecydowanie lepiej sprawdza się lutowanie. W instalacjach gazowych należy stosować tylko i wyłącznie rury twarde. Wyróżniamy też rury PE, czyli z polietylenu. Można je wybrać, gdyż są trwałe, odporne na korozję naprężeniową, a do tego są odporne na ścieranie. Wyróżniamy też rury z mosiądzu, które są bardzo masywne i ciężkie. Najczęściej stosuje się je w instalacjach gazowych przemysłowych.             

Ile kosztuje 1 metr rury do gazu? 

Rury do gazu nie są bardzo drogie, jednak na cenę wpływa rodzaj zastosowanych materiałów. Trzeba wiedzieć, że czarne rury stalowe bez szwów kosztują średnio ok. 22 zł. Dotyczy to standardowego rozmiaru wynoszącego 33,7/2,9. Większe czarne rury stalowe bez szwu, np. o wymiarze 48,3/3,2 kosztują 33 zł. Rura z polietylenu o podobnych wymiarach jest droższa, szczególnie gdy wybierze się np. kolumnową w osłonie. W takim przypadku koszt może wzrosnąć trzykrotnie. Można też wybrać rury z miedzi. Ich cena jest relatywnie niska. Np. za metr bieżący trzeba zapłacić ok. 30 zł. Dotyczy to rur o grubości 1 mm.      

Jakiej średnicy powinna być rura do gazu? 

Średnica rur powinna wynosić ok. 80 mm. Dotyczy to modeli montowanych do piecyków gazowych. Natomiast rury wykorzystywane na zewnątrz powinny mieć średnicę 125 mm. Takie rozwiązania szczególnie sprawdzają się w piecach kondensacyjnych, natomiast w instalacjach gazowych, gdzie wykorzystuje się rury z miedzi, średnica powinna wynosić 22 mm. Dotyczy to rur stalowych twardych, których ścianki są nie grubsze niż 1 mm. 

Jakimi rurami podłączyć piec gazowy do C.O.?  

podejście stalowe Weba 32 gwint 1", 1500x1500 PE100RC,Podłączając piec gazowy do C.O. należy zastosować właściwe rury do instalacji gazowej. Taka instalacja musi prawidłowo pracować i odprowadzać spaliny, a więc musi być w 100% szczelna. W instalacjach gazowych można zastosować rury twarde z miedzi, które łączy się poprzez lutowanie bądź prasowanie z wykorzystaniem kształtek. Rury stalowe także łączone są przez spawanie. Można ewentualnie wybrać łączniki gwintowane z żeliwa białego. Rozmieszczenie przewodów zależy od rodzaju gazu jakim zasilana jest cała instalacja. Przewody powinny znajdować się powyżej przewodów elektrycznych, jeżeli płynie w nich gaz ziemny. Dodatkowo odcinki pionowe muszą znajdować się we właściwej odległości od urządzeń elektrycznych i ta odległość wynosi 60 cm. Ważne są trójniki, które posiadają trzy wyloty. W instalacjach gazowych należy wybrać bardzo masywne, np. mosiężne czy miedziane. Zdecydowanie rzadziej stosuje się żeliwne. 

Rury do instalacji gazowej w hurtowni Onninen 

Jeżeli szukacie rur przyłączeniowych do instalacji gazowej, to w ofercie hurtowni instalacyjnej Onninen znajdziecie propozycje od renomowanych producentów.

Dobrym wyborem może być przyłącze gazu Weba polietylenowe PE32 x GZ 5/4", l=1500. Jest bardzo trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale też przeciążenia. Dla większej trwałości producent zastosował osłonę z rury aluminiowej. Umożliwia bezpieczne podłączenie gazu np. do reduktora czy pieca. Bez obaw to przyłącze można stosować na zewnątrz. Zawsze należy zadbać o odpowiednią wentylację w miejscu montażu. Przypominamy także rurociągi do gazu płynnego należy prowadzić pomiędzy przegrodami i muszą mieć zawór bezpieczeństwa.

połączenie rurowe Weba PE/stal 63/50 PE100 SDR11Na uwagę zasługuje także podejście stalowe Weba 32 gwint 1", 1500x1500 PE100RC. Jest ono przeznaczone do doprowadzania przyłącza gazowego. Można wykorzystać je do różnych przewodów bądź odbiorników. Wykonane jest z izolowanej rury stalowej, która jest wygięta pod kątem prostym. Zakończona jest kołnierzem stalowym. Producent zastosował jeszcze izolację elementu wykonaną z polietylenu o grubości przynajmniej 2 mm.

Niezbędne może być ponadto połączenie rurowe Weba PE/stal 63/50 PE100 SDR11. Wykonane jest metodą zaciskową. Pozwala na łączenie odbiorników polietylenowych ze stalowymi. Wykorzystuje się to połączenie zarówno w instalacjach indywidualnych, jak i sieciach przemysłowych. Połączenie z jednej strony zakończone jest rurą polietylenową, zaś z drugiej - stalową, którą następnie trzeba spawać.   

Gotowa instalacja gazowa musi zostać poddana odbiorowi w obecności przedstawiciela dostawcy gazu. Skontrolowane zostaje, czy wykonana instalacja gazowa jest zgodna z projektem i wpisami do dziennika budowy, a także weryfikowany jest protokół kominiarski zaświadczający o prawidłowym funkcjonowaniu kanałów wentylacyjnych. Sprawdzona zostaje odległość przewodów gazowych od innych przewodów instalacyjnych i kratek wentylacyjnych, trwałość mocowań, rozstawy podpór czy prawidłowość wykonania przejść przez przegrody, a ponadto powłoki malarskie i antykorozyjne. Trzeba sprawdzić instalację gazową i przeprowadzić próbę szczelności przy użyciu sprężonego powietrza.

Sprawdź palczatki termokurczliwe w hurtowni Onninen

Rura pe 32
Zawór gazowy
Skrzynka na zawór gazowy
Ogrzewanie gazowe