Jak wybrać właściwy rozgałęźnik?

Dodano: wtorek, 14.11.2023


Rozgałęźnik, inaczej rozgałęziacz lub rozdzielacz, to kompaktowe, niezwykle praktyczne urządzenie, które zwiększa ilość gniazdek, umożliwiając jednoczesne zasilanie kilku urządzeń elektrycznych z jednego źródła. Istnieje parę głównych rodzajów rozgałęźników, różniących się przeznaczeniem, a co za tym idzie – rozwiązaniami konstrukcyjnymi i funkcjonalnością. Najpopularniejsze są rozgałęźniki elektryczne, antenowe, HDMI oraz USB. Zastanawiasz się, jaki rozgałęźnik wybrać do swojego projektu? W podjęciu trafnej decyzji pomoże Ci kompleksowy poradnik, przygotowany przez specjalistów Onninen. Zapraszamy do lektury!

Kable podłączone do rozgałęźnika elektrycznego

Sprawdź rozgałęźnik elektryczny w hurtowni Onninen

Czym kierować się przy wyborze rozgałęźnika elektrycznego?

Rozgałęźnik elektryczny przypomina przedłużacz elektryczny lub listwę przeciwprzepięciową ze zwielokrotnionymi gniazdami. Odgrywa identyczną rolę – zwiększa ilość dostępnych gniazdek w domu, mieszkaniu czy biurze. W tradycyjnej formie nie posiada przewodu. Wpinany jest bezpośrednio do kontaktu. Specyficzna konstrukcja oferuje maksymalnie 4 gniazdka. Ich większa ilość powodowałaby wypadanie rozdzielacza z kontaktu. Wybór rozgałęźnika elektrycznego należy dopasować do ilości i wymagań odbiorników, czyli urządzeń, które chcesz jednocześnie podłączyć do sieci. Zastanów się:

  • ile gniazd potrzebujesz – najlepiej mieć o 1-2 gniazdka więcej niż jest to niezbędne w danym momencie;
  • jakiego typu gniazd potrzebujesz – przyjrzyj się wtyczkom sprzętów, które chcesz jednocześnie podłączyć do instalacji;
  • jaki kształt będzie optymalny – chodzi o komfort korzystania z rozgałęźnika w ciaśniejszych zakamarkach. 

Do wyboru pozostają rozgałęźniki z różnymi rodzajami gniazd, zarówno na wtyczki płaskie, jak i te wyposażone w bolec uziemiający. Oprócz tradycyjnych gniazdek 230V, nowoczesny rozgałęźnik może posiadać dodatkowe wejścia USB, do których pasują złącza danego typu. Rozgałęźnik USB jest niezwykle przydatny na stanowiskach komputerowych oraz w strefach, w których znajdują się telewizory. 

Inne parametry, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru rozgałęziacza elektrycznego, to:

  • główny wyłącznik – „pstryczek” pozwala szybko odciąć dopływ prądu do całego, podłączonego sprzętu i ponownie przywrócić zasilanie;
  • uziemienie – używanie takiego rozdzielacza jest bezpieczniejsze dla Twoich urządzeń;
  • filtr przepięciowy – rozwiązanie zapewnia ochronę przed skokami napięcia;
  • parametry przewodu – dotyczy to modeli wyposażonych w kabel (im bardziej energochłonne urządzenie, tym krótszy powinien być kabel, a w przypadku dużego AGD najlepiej w ogóle zrezygnować z rozwiązań pośrednich i podłączyć sprzęt bezpośrednio do sieci elektrycznej);
  • stopień ochrony IP - należy zaopatrzyć się w rozgałęziacz dostosowany do konkretnych warunków środowiskowych, np. model IP20 nie jest odporny na wodę, dlatego nadaje się wyłącznie do użytku wewnętrznego. 

Lepszy będzie rozgałęźnik antenowy aktywny czy pasywny?

W starszym budownictwie standardem jest sytuacja, że od jednej anteny wychodzi tylko jeden kabel antenowy. Rzadko spotkasz się z większą liczbą wyjść. Chyba, że w mieszkaniu lub domu odbył się generalny remont. Jeśli chcesz doprowadzić sygnał TV do większej ilości odbiorników telewizyjnych, musisz zaopatrzyć się w specjalny rozgałęźnik antenowy (inaczej rozdzielacz antenowy lub splitter). Sprytne, tanie urządzenie wpływa na funkcjonalność i komfort użytkowania telewizorów przez poszczególnych domowników. Dzięki podzieleniu sygnału pomiędzy kilka ekranów, na każdym telewizorze w domu czy mieszkaniu istnieje możliwość oglądania ulubionych filmów i programów – bez konieczności kucia ścian oraz kupowania dodatkowych anten czy dekoderów DVB T. Wystarczy zaopatrzyć się w jedną antenę, jeden dekoder i jeden porządny rozdzielacz do anteny. Pojedyncze wejście w urządzeniu umożliwia podłączenie do gniazda TV w ścianie (wyjście sygnału telewizyjnego). Rynek oferuje różnorodne multiswitche. Jaki rozgałęźnik antenowy wybrać? 

Zacznij od ustalenia, na ile ekranów ma być podzielona antena, teraz i w przyszłości. Na sklepowych półkach znajdziesz rozgałęźniki przeznaczone zarówno do jednego telewizora, jak i na więcej niż jeden odbiornik. Przy czym warto pamiętać, że przy wielu podłączanych odbiornikach, mogą występować tłumienia. 

Kolejny, istotny dylemat dotyczy wyboru rodzaju rozdzielacza. Możesz zdecydować się na rozgałęźnik antenowy aktywny albo pasywny. Aktywny rozgałęźnik to wariant ze wzmacniaczem, droższy w zakupie i eksploatacji. Zastosowanie wzmacniacza pozwala zachować doskonały sygnał podczas oglądania TV – bez śladu zakłóceń. Wzmacniacz musi być zasilany z sieci elektrycznej, czyli podpięty do prądu. Bez zasilania nie będzie działać. Rozgałęźnik aktywny pozwala wyrównać straty podziału sygnału i tłumienie kabla. Jeśli nie zależy Ci na wzmacniaczu, możesz zdecydować się na prostszy konstrukcyjnie rozdzielacz pasywny. Bądź jednak przygotowany na pewien kompromis względem jakości sygnału (obrazu). Za to za rozgałęźnik pasywny zapłacisz mniej niż za aktywny. 

Sam rozdzielacz to nie wszystko. Na jakość sygnałów wpływają też inne czynniki, jak na przykład odległość antena-odbiornik. Im większą odległość muszą pokonywać sygnały, tym większe ryzyko strat. Jakość sygnału w dużej mierze zależy również od poprawnego rozłożenia przewodów. Przyjrzeć należy się także antenie, m.in. jej ustawieniu w kierunku nadajnika. Za dużo informacji? W przypadku wątpliwości, skonsultuj się ze specjalistą. Zdalnym wsparciem technicznym służą eksperci Onninen. 

Warto wiedzieć, że oglądanie programów telewizyjnych na kilku odbiornikach jednocześnie wygląda inaczej w przypadku TV-SAT i platform typu VOD. Operatorzy telewizji satelitarnej i VOD oferują, zwykle za zgodą klienta i dodatkową opłatą, tzw. usługę multiroomu.

Jak długi powinien być rozgałęźnik elektryczny?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, standardowy rozgałęźnik elektryczny nie posiada przewodu. Wpinany jest bezpośrednio do gniazda. Jeśli jednak kupujesz wariant z kablem (czyli de facto przedłużacz elektryczny, listwę zasilającą albo listwę antyprzepięciową), weź pod uwagę, że w czasie pracy kabel powinien być całkowicie rozwinięty. Unikaj wybierania zbyt długich przedłużaczy, ponieważ wraz ze wzrostem długości spada napięcie. Poza tym plączące się pod nogami przewody nie są ani wygodne, ani estetyczne.

Jak odpowiednio wybrać rozgałęziacz HDMI?

Gdy ilość portów HDMI w monitorze czy telewizorze jest niewystarczająca, z pomocą przychodzi rozgałęźnik HDMI. Ten rodzaj rozgałęziacza służy do podłączenia kilku urządzeń źródłowych do jednego ekranu. Wybierając rozdzielacz HDMI, należy kierować się przede wszystkim jego jakością. Powinien on obsługiwać rozdzielczość Full HD i oferować wszystkie, potrzebne danemu użytkownikowi funkcje. Najbezpieczniej zdecydować się na rozwiązanie znanego producenta osprzętu RTV.

Rozgałęźniki w hurtowni Onninen

W hurtowni elektrycznej Onninen znajdziesz różnego rodzaju rozgałęźniki, a także przedłużacze i listwy ochronne oraz wiele innych produktów z kategorii osprzętu mieszkaniowego, biurowego i RTV. Oferujemy osprzęt elektroinstalacyjny pochodzący wyłącznie od sprawdzonych producentów i dostawców. Współpracujemy takimi markami, jak F-Elektro i Orno.

Sprawdź rozgałęźnik elektryczny w hurtowni Onninen