Jak wyczyścić perlator do baterii? Poradnik krok po kroku

Dodano: piątek, 7.04.2023


W dzisiejszych czasach nie tylko oszczędność, ale także dbałość o środowisko naturalne i zdrowie stają się coraz ważniejsze. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, jakie rozwiązania wykorzystujemy w codziennym użytkowaniu wody. Korzystając z łazienki lub z kuchni na pewno spotykacie się z perlatorem do baterii. Ta niewielka część może przyczynić się do zmniejszenia zużycia wody, a co za tym idzie? Oszczędności. Co to jest perlator i jak działa- o tym dowiecie się z artykułu!

bateria kuchenna i perlator

Co to jest perlator do baterii?

Perlator to rodzaj specjalnej końcówki zakładanej na wylewkę baterii, który posiada wiele małych otworków. Te otworki umożliwiają mieszanie wody z powietrzem, co skutkuje powstaniem strumienia wody z widocznymi bąbelkami. Dzięki temu realny przepływ wody jest mniejszy, a użytkownik potrzebuje mniej wody do efektywnego mycia. Można powiedzieć, że perlator to rodzaj „filtru oszczędzającego wodę”.

Sprawdź perlatory i akcesoria do baterii w hurtowni Onninen

Na rynku dostępnych jest wiele różnych perlatorów. Można wyróżnić perlator prysznicowy, perlator wannowy lub perlator do baterii kuchennej. Wszystkie mają taką samą zasadę działania. Sitko do baterii najczęściej wykonane jest z mosiądzu, dzięki temu nie musimy martwić się korozją. Dostępne są również perlatory z plastiku, a także z silikonu, które są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Jednym z polecanych produktów jest uniwersalny wkład do perlatora, który redukuje zużycie wody do 60%, chroni przed kamieniem i posiada filtr zanieczyszczeń.

Jak działa perlator do baterii?

Perlator działa głównie na zasadzie oszczędzania wody, a dokładniej na zasadzie zmniejszenia jej przepływu. Poprzez dodanie do kranu specjalnego, sitka, ogranicza on ilość wody, która przepływa przez kran podczas mycia rąk czy zmywania naczyń. Oznacza to, że zużycie wody zostaje zmniejszone, co wpływa na oszczędności wody oraz na wysokość rachunków za wodę. Dodatkowo perlator może zmniejszyć siłę strumienia, co może pomóc w uniknięciu zachlapania podczas mycia naczyń.

Jak szybko wyczyścić perlator?

Wyczyszczenie perlatora nie należy do skomplikowanych czynności, a dzięki regularnemu czyszczeniu można uniknąć zatykania się i spadku wydajności kranu, a także wielu usterek. Perlator można wyczyścić w kilku prostych krokach:

1. Przygotuj potrzebne narzędzia
Na początek przygotuj potrzebne narzędzia. Będą to woda, miska lub kubek, w którym będziesz moczył perlator, szczoteczka do zębów lub igła, łagodny detergent, ręcznik papierowy i rękawiczki ochronne.

2. Zdejmij perlator z kranu
Zanim przystąpisz do czyszczenia, musisz zdjąć perlator z kranu. W przypadku większości kranów wystarczy delikatnie odkręcić perlator ręcznie. W niektórych modelach, aby go zdjąć, trzeba użyć specjalnych narzędzi, które można dostać w hurtowni z akcesoriami hydraulicznymi.

3. Opłucz perlator pod bieżącą wodą
Gdy już masz perlator w ręku, dokładnie go opłucz pod bieżącą wodą. Pozwoli to usunąć luźne zanieczyszczenia i złogi.

4. Zanurz perlator w roztworze detergentu
Następnie zanurz perlator w roztworze detergentu. Pamiętaj, aby użyć łagodnego detergentu, ponieważ agresywne środki mogą uszkodzić elementy plastikowe lub gumowe. Perlator zostaw w roztworze na kilka minut.

5. Wyczyść perlator szczoteczką lub igłą
Po namoczeniu perlatora, wyczyść go szczoteczką do zębów lub igłą. Usuń zanieczyszczenia z otworków i szczelin oraz dokładnie wyszoruj perlator. Pamiętaj, aby nie uszkodzić elementów wewnętrznych, ponieważ mogłoby to naruszyć działanie kranu.

6. Opłucz perlator pod bieżącą wodą
Gdy już wyczyszczone perlator, dokładnie go opłucz pod bieżącą wodą. Upewnij się, że nie pozostały jakiekolwiek ślady detergentu lub zanieczyszczeń.

7. Przymocuj perlator z powrotem do kranu
Na koniec przymocuj perlator z powrotem do kranu. Upewnij się, że jest dokładnie przykręcony, aby uniknąć wycieku wody.

Perlator to ważna część baterii, która oszczędza wodę i wpływa pozytywnie na nasz portfel. Warto dbać o jego regularne czyszczenie. Zachęcamy do używania perlatorów i przemyślanego podejścia do gospodarki wodnej.

Sprawdź perlatory i akcesoria do baterii w hurtowni Onninen

Bateria do zlewu
Bateria kuchenna miedziana