Jak wyczyścić układ ogrzewania i o niego dbać? Fernox

Dodano: środa, 6.03.2024


Właściwa konserwacja oraz dokładne czyszczenie systemów grzewczych powinny stać się rutynową czynnością, jeżeli zależy nam na ich niezawodności i przedłużeniu okres eksploatacji. Warto pamiętać, że systematyczne usuwanie osadów i zanieczyszczeń, w tym także kamienia kotłowego, chroni elementy grzewcze w instalacjach ogrzewania przed przedwczesnym zużyciem, i optymalizuje przepływ ciepła oraz redukuje zużycie energii. Jak zatem zmaksymalizowania efekty pracy całego układu i uniknąć niechcianych i drogich awarii podczas uruchomienia centralnego ogrzewania?

Instalator czyści układ ogrzewania fernoxem i inhibitorem korozji

Sprawdź Fernox w hurtowni Onninen

Jak rozpoznać, że w instalacji grzewczej jest kamień?

Nie jest tak, że nie zobaczymy sygnałów kamienia kotłowego w instalacji grzewczej. Istnieją pewne symptomy, które mogą na to wskazywać na kamień kotłowy, dlatego warto dokonywać systematycznych obserwacji. Sygnałem alarmowym może być twardość wody. Zatem twardość ogólna wody może bezpośrednio wpłynąć na efektywność całego systemu grzewczego a także orurowanie. Dlatego tak ważną kwestią jest zmiękczanie wody przez zastosowanie właściwego produktu, jak zmiękczacz wody.

Środek czyszczący Fernox F3 Cleaner 10 LNiestety problem z twardą wodą zdarza się często, stąd warto regularnie sprawdzać parametry. Łatwa do zauważenia jest również zmniejszona wydajność ogrzewania, manifestująca się przez niejednorodne rozprowadzanie ciepła w obrębie różnych sekcji instalacji. Ta sytuacja jest często pierwszym zauważalnym wskaźnikiem. Dodatkowo, o problemie z wodą może świadczyć także rozbieżności w temperaturach w różnych częściach instalacji grzewczej.

Powstanie kamienia kotłowego jest mocno związane z wysoką koncentracją jonów wapnia i magnezu w twardej wodzie. Dzieje się tak, gdyż te minerały mają tendencję do osadzania się na powierzchniach wymienników ciepła i innych ważnych dla systemu komponentów Taka sytuacja doprowadzić może z czasem, do zwiększonego zużycia energii oraz do potencjalnych awarii.

W związku z powyższym, regularne monitorowanie twardości wody jest tu niezbędne, gdyż może pomóc wcześnie wykryć formowanie się kamienia kotłowego i uchronić od awarii tym spowodowanych. Dzięki takiej czujności i systematyczności można zminimalizować ryzyko nieplanowanych przerw w działaniu oraz zapewniając optymalne warunki pracy całego systemu grzewczego.

Jakich środków użyć do czyszczenia układu ogrzewania?

Inhibitor korozji FERNOX F1 500 ml do 130 L wodyNie bez znaczenia dla długotrwałej efektywności są rekomendowane produkty do czyszczenia instalacji. Produkty Fernox, takie jak na przykład Środek czyszczący Fernox F3 Cleaner 10 L, są dedykowane do usuwania osadów kamienia kotłowego oraz innych zanieczyszczeń, które mogą zakłócać prawidłowe działanie systemu. Fernox F3 jest zalecany do stosowania w systemach, gdzie pojawia się problem z obniżoną wydajnością spowodowaną przez osady. W

Warto poświęcić chwilę czasu i zapoznać się ze składem i zaleceniem producenta, gdyż produkty są przeznaczone do różnych typów instalacji. Na przykład, niektóre produkty są przeznaczone do systemów ze zmiękczaczem wody lub w instalacjach wykonanych z określonych materiałów. Dlatego też, dokonując wyboru środka czyszczącego, należy uwzględnić pojemność wody w systemie oraz materiał, z którego wykonane są rury i inne komponenty instalacji.

Odpowiednie zabezpieczenie instalacji z inhibitorem korozji

Korozja to jeden z zdecydowanie z największych wrogów instalacji grzewczych. Pojawienie się jej może prowadzić do poważnych awarii i nieplanowanych przestojów. Aby zabezpieczyć system grzewczy przed korozją, należy regularnie go czyścić. Inhibitor korozji jest potrzebny dla zachowania integralności rur, grzejników i innych części instalacji.

Inhibitor korozji FERNOX F1 500 ml do 130 L wody oferuje zaawansowaną ochronę przed korozją i osadzaniem się kamienia, zapewniając długotrwałą efektywność i minimalizując ryzyko awarii.

Działanie Fernox F1 opiera się na tworzeniu ochronnej bariery na wewnętrznych powierzchniach systemu. Powoduje to, że woda nie ma bezpośredniego kontaktu z metalem. Ma to bardzo ważne znaczenie szczególnie w instalacjach wykonanych z różnych metali, gdzie ryzyko korozji galwanicznej może być wyższe. Regularne stosowanie inhibitora korozji, oczywiście zgodnie z zaleceniami producenta i obliczoną pojemnością wody w instalacji spowoduje odpowiednią ochronę instalacji przed korozją.

Inhibitor korozji Fernox Alphi-11 5 LFernox F1, który jest polecany dla różnorodnych systemów grzewczych. Należy również podkreślić, że jest nietoksyczny i może być stosowany w systemach z zmiękczaczem wody. Wybór odpowiedniego inhibitora, jak Fernox F1, powinien uwzględniać specyfikację i zalecenia dotyczące stosowania w zależności od typu instalacji grzewczej.

Warto zwrócić jeszcze uwagę na inhibitor korozji Fernox Alphi-11 5 L. Pełni on podwójną rolę w systemach grzewczych i chłodniczych - zapobiega zamarzaniu oraz chroni przed korozją. Ma nietoksyczną formułę i jest bezpieczny w użyciu. Jest też dość wszechstronny i może być przeznaczony do stosowania w różnorodnych instalacjach, w tym tych z zmiękczaczem wody oraz wykonanych z różnych materiałów. Dzięki Alphi-11, systemy ogrzewania podłogowego, grzejniki oraz inne elementy instalacji grzewczych są skutecznie zabezpieczone przed skutkami niskich temperatur i korozją, co znacząco przedłuża ich żywotność i efektywność.

Dzięki profesjonalnemu doradztwu i wsparciu dostępnemu w Onninen, można dokonać świadomego wyboru najlepszego inhibitora korozji dla swojej instalacji, co zapewni jej sprawną i bezawaryjną pracę na długie lata.

Sprawdź inhibitory korozji w hurtowni Onninen