Jak wygodnie sterować oświetleniem? Wyłącznik przelotowy

Dodano: poniedziałek, 13.11.2023


Wyłącznik przelotowy, inaczej włącznik przelotowy lub wyłącznik lampowy, to kompaktowy i niedrogi element, znajdujący zastosowanie w sterowaniu oświetleniem w domu, mieszkaniu czy firmie. Montowany na przewodzie, zwiększa funkcjonalność i podnosi walory estetyczne lampy. Do wyboru pozostają różne rodzaje wyłączników przelotowych. Czym różnią się od siebie poszczególne modele? Kiedy warto wykorzystać wyłącznik przelotowy? I na co zwrócić uwagę podczas jego montażu?

Czarny wyłącznik przelotowy z kablem na stole

Sprawdź wyłączniki przelotowe w hurtowni Onninen

Czym różnią się od siebie wyłączniki przelotowe?

W ofercie sklepów i hurtowni elektroinstalacyjnych znaleźć można różne rodzaje wyłączników przelotowych. Większość z nich to urządzenia uniwersalne, montowane na kabel. Dzięki prostemu mechanizmowi działania, pozwalają na komfortowe włączanie i wyłączanie podłączonych do prądu urządzeń elektrycznych i opraw oświetleniowych, np. kinkietów, lampek stołowych czy oświetlenia meblowego.

Wybierając wyłącznik przelotowy do planowanego projektu, warto zwrócić uwagę na:

  • stopień ochrony IP – parametr ten mówi o odporności oprawy na wilgoć i pyły, np. klasa szczelności IP20 oznacza produkt przeznaczony do zastosowań wewnątrz budynków, w bezpiecznej odległości od źródła wody;
  • materiał wykonania – wyłączniki przelotowe standardowo wykonuje się z tworzyw sztucznych, np. polipropylenu (PP), co oczywiście nie oznacza, że wszystkie plastikowe modele będą oferować jednakową jakość i wytrzymałość;
  • Wyłącznik przelotowy Zamel WSR-940 pudełko, czarnynapięcie wejściowe– np. 220-240 V;
  • prąd znamionowy – np. 2,5 A;
  • minimalną żywotność – warto zdecydować się na produkt przetestowany na wiele tysięcy włączeń i wyłączeń;
  • sposób montażu – np. przy pomocy zacisku śrubowego;
  • design i rozmiar - przewód zwykle znajduje się na widoku, dlatego postaraj się dopasować gabaryty, kolorystykę i styl wyłącznika przelotowego do estetyki lampy i ogólnej aranżacji wnętrza (większość produktów oferuje uniwersalne, czarne lub białe wykończenie, ale istnieją również modele zaprojektowane np. w klimatach retro);
  • przekrój przewodu – upewnij się, że wybrany wyłącznik jest kompatybilny z posiadanym kablem, np. 2x 0,75 mm lub 3x 0,75 mm;
  • jakość – sprawdź, czy na wybrany wyłącznik przelotowy obowiązuje odpowiednio długa gwarancja, czy posiada on solidną konstrukcję, został wykonany z wytrzymałych materiałów itp.

W jakich miejscach przyda się wyłącznik przelotowy?

Wyłączniki przelotowe sprawdzają się w domach, mieszkaniach i biurach. Przydają się wszędzie tam, gdzie wymagana jest prosta i wygodna obsługa drobnych urządzeń elektrycznych. Ich montaż umożliwia swobodne włączanie i wyłączanie lamp - bez konieczności przeprowadzania remontów, ingerowania w instalację elektryczną w ścianach i ciągłego operowania kablem. Łatwo wyobrazić sobie, jak uciążliwe byłoby codzienne podłączanie i odłączanie wtyczek wszystkich lamp stołowych. Wyłącznik przelotowy często wykorzystywany jest w projektach DIY. Nadaje indywidualny charakter i rozszerza funkcjonalność domowych sprzętów, np. lampek nocnych. Przydaje się także w pracach naprawczych, np. uszkodzonego przedłużacza.

O czym pamiętać przy montażu wyłącznika przelotowego?

Wyłącznik przelotowy Zamel WSR-940 pudełkoPrzede wszystkim pamiętaj, że pracujesz z prądem. Jeśli więc nie posiadasz stosownych uprawnień elektrycznych, upewnij się, że kupowany wyłącznik przelotowy oferuje samodzielny, prosty montaż. W przypadku braku takich informacji przy danym produkcie, skonsultuj zakup ze sprzedawcą lub specjalistą. Zawsze przestrzegaj instrukcji producenta zarówno posiadanego wyłącznika przelotowego, jak i urządzenia elektrycznego. Niektóre firmy tworzą i udostępniają na swoich stronach internetowych filmiki instruktażowe.

Wyłączniki przelotowe w hurtowni Onninen

W hurtowni elektrycznej Onninen znajdziesz wyłączniki przelotowe o różnych parametrach, pochodzące wyłącznie od renomowanych dostawców osprzętu mieszkaniowego, biurowego i RTV. W asortymencie posiadamy m.in. wyłączniki przelotowe Zamel – polskiego producenta z przeszło 30-letnim doświadczeniem w branży elektrotechnicznej.

Sprawdź wyłączniki przelotowe w hurtowni Onninen