Jak wykończyć ubytki w ścianie z gipsem?

Dodano: poniedziałek, 11.09.2023


Prace remontowe wymagają maksymalnej precyzji oraz dokładności. Jednocześnie wiele z nich może być niezwykle czasochłonnych. Szczególnie dziury oraz ubytki w ścianie wymagają szybkiej reakcji i zastosowania odpowiednio dobranych preparatów. Dziś podpowiemy Wam jak wykończyć ubytki na ścianie z gipsem.

Pracownik wykończeniowy wykańcza ścianę na rusztowaniu

Sprawdź Gipsy, fugi i zaprawy budowlane w hurtowni Onninen

Jak odpowiednio zagipsować ścianę? 

tynk gipsowy Dolina Nidy Tempo 30 kg Gipsowanie ścian opiera się na trzech krokach. Krok pierwszy to tynkowanie. Krok drugi to szpachlowanie. Krok trzeci to gładzenie powierzchni. Aby powierzchnia była idealnie gładka należy bardzo dokładnie wykonać gipsowanie ścian. Do tego celu bardzo dobrze sprawdzi się zarówno gładź gipsowa, jak i tynk gipsowy, przy czym trzeba pamiętać, że warstwa gładzi gipsowej nie powinna przekraczać 3 mm grubości. Można ją stosować do tynków cementowych, a także cementowo wapiennych czy betonowych. Natomiast tynki gipsowe należy nakładać za pomocą jednej, grubej warstwy, gdzie grubość powinna wynosić do 2 cm. Przy tym nie trzeba wyrównywać powierzchni gładzią.

Trzeba też wiedzieć, że tynki gipsowe stosuje się do podłoży mineralnych, do których zaliczamy cegłę ceramiczną, cegłę wapienno-piaskową, a także beton zwykły oraz komórkowy. W przypadku ścian o dużej chłonności należy dodatkowo zagruntować podłoże, gdyż tylko wtedy można wyrównać jego chłonność. Aby dobrze zagipsować ścianę należy na początek oczyścić podłoże, a więc usunąć łuszczącą się farbę, ale też pył, brud czy kurz. Następnie konieczne jest szpachlowanie ścian, gdyż w ten sposób można wyrównać wszelkiego rodzaju pęknięcia, ale też uzupełnić ubytki. Na samym końcu nakładamy gładź gipsową. Zaprawę łączymy z wodą. Należy ją nakładać szeroką pacą. Gdy wyschnie, szlifujemy ścianę na całej powierzchni. Do tego celu możecie użyć papieru ściernego o granulacji 100 do 150 bądź szlifierki do gipsu. 

Jaką warstwę tynku gipsowego należy położyć na ścianę? 

Odpowiednie wykonanie prac pozwala na uzyskanie najlepszego efektu finalnego. Oczywiście, aby osiągnąć ten efekt należy dobrać właściwe materiały. Jaka warstwa tynku gipsowego daje najlepszy efekt? Zacznijmy jednak od tego, że 1 kg tynku gipsowego pokrywa ok. 1,5 m3 ściany. Tynku gipsowego nie układa się w kilku warstwach. Wystarczy tylko jedna warstwa, przy czym kluczem do sukcesu jest odpowiednio dobrana grubość. Nie może ona przekraczać 30 mm, przy czym najlepiej by miała 25 mm. Musimy trzeba pamiętać, że warstwa tynku gipsowego nie może być mniejsza niż 5 mm.  

Jakiej grubości powinien być gips szpachlowy? 

biała gipsowa gładź szpachlowa Dolina Nidy Omega 20 kgGipsowa gładź szpachlowa, czyli inaczej gips szpachlowy, wykorzystywana jest nie tylko do wyrównywania ścian, ale też sufitów. Trzeba wiedzieć, że gips budowlany należy nakładać bardzo cienkimi warstwami, których grubość nie może przekraczać od 2 do 3 mm. Nie można zapominać, że liczy się także ilość warstw. Tutaj trzeba wiedzieć, że minimalnie należy nałożyć dwie warstwy. W przypadku większych nierówności warstw musi być zdecydowanie więcej. Jeżeli zamierzacie na ścianie umieścić jakieś dekoracje bądź listwy, to należy wybrać odpowiedni klej montażowy, przy czym można stosować go dopiero gdy ściana będzie całkowicie sucha.      

Gipsowe produkty wykończeniowe w hurtowni Onninen 

Prowadząc prace wykończeniowe związane z niwelowaniem ubytków na ścianach można postawić na tynk gipsowy Dolina Nidy Tempo 30 kg . Jest on naprawdę wydajny, a przy tym ma korzystną cenę. Można go nakładać agregatem tynkarskim, przy należy pamiętać, że przed nałożeniem należy dokładnie oczyścić ściany. Nadaje się do ścian z cegły wapienno-piaskowej, a także z betonu zwykłego oraz komórkowego czy też lekkich płyt wiórowo-cementowych, a nawet tych, które posiadają elementy ceramiczne.

biała gipsowa gładź szpachlowa Dolina Nidy Omega 20 kgW przypadku wykonywania tynków jednowarstwowych można postawić na tynk gipsowy Dolina Nidy Alfa lekki Plus 30 kg. Przeznaczony jest do wewnętrznych pomieszczeń, ale też sufitów. Można go stosować nawet w pomieszczeniach takich jak kuchnie czy łazienki. Trzeba wiedzieć, że jest to tynk mocny. Dzięki odpowiednio dobranym proporcjom tynk ma jeszcze lepszą przyczepność. Pozwala też zaoszczędzić, a to za sprawą niższego zużycia materiału. 0,75 kg wystarcza na 1 m2 ściany przy zachowaniu grubości warstwy wynoszącej 1 mm.

Dobrze może sprawdzić się także biała gipsowa gładź szpachlowa Dolina Nidy Omega 20 kg. Sprawdzi się zarówno do nakładania ręcznego, jak i maszynowego. Zapewnia optymalną twardość, ale też świetną przyczepność. Dzięki niej można wykonać mocne podłoże zarówno pod malowanie, jak i tapetowanie.

Sprawdź Gipsy, fugi i zaprawy budowlane w hurtowni Onninen

Klej montażowy
Gips szpachlowy
Gips budowlany
Tynk gipsowy