Jak wykorzystać mufy kablowe?

Dodano: piątek, 16.06.2023


Mufy kablowe są niezwykle istotnymi elementami osprzętu kablowego. Wykorzystuje się je do trwałego połączenia dwóch odcinków kabli. Warto na ich temat dowiedzieć się więcej i poznać polecane mufy kablowe z hurtowni instalacyjnej Onninen.

mezczyzna przy rozdzielni kablowej

Sprawdź mufy kablowe w hurtowni Onninen

Do czego służą mufy kablowe?

Mufy kablowe są elementami całego osprzętu kablowego. Dzięki nim można wykonywać łączenia, a także rozgałęzienia, a nawet zakończenia kabli. Co istotne zachowuje się przy tym wszelkiego rodzaju właściwości mechaniczne czy elektryczne. Parametry pozostają bez zmian. Można dzięki nim wykonywać połączenia kablowe w sieciach elektrycznych np. niskiego napięcia. Warto jeszcze wiedzieć, że mufy sprawdzą się do łączenia kabli, a także przewodów polimerowych wykonanych choćby z PCV, PE, czy też EPR. Mufa kablowa wykorzystywana jest do łączenia kabli zasilających. Można za ich pomocą łączyć dwa, a nawet większą liczbę kabli. Trzeba jeszcze wiedzieć, że dostępne są modele wykonane zarówno w technologii termokurczliwej, zimnokurczliwej, a nawet zalewanej. Mufy kablowe w zależności od typu służą do łączenia kabli jednożyłowych bądź wielożyłowych.

Cellpack ermokurczliwa przejściowa 12/20 kV ze złączkami śrubowymi

Rodzaje muf kablowych

Mufy kablowe mogą mieć bardzo zróżnicowaną konstrukcję. Możemy tutaj wymienić mufy:

  • przelotowe (wykorzystuje się je do łączenia kabli tego samego rodzaju) 
  • przejściowe (stosuje się je do łączenia odcinków różnego rodzaju kabli)

Wyróżniamy rożnego rodzaju mufy kablowe: 

  • żywiczne - wykonuje się je z dwuczęściowej formy. Składają się z żywicy poliuretanowej oraz taśmy izolacyjnej.RAYCHEM na 1 żyłę Dzięki tym materiałom można uzyskać skuteczną izolację, a także uszczelnienie. Mufa kablowa żywiczna doskonale zabezpiecza złącza. Jej montaż jest bardzo łatwy i szybki. Nie wymaga stosowania żadnych specjalistycznych narzędzi. Dzięki wykorzystaniu mieszanki żywicznej mufa dostosowuje się do kształtu złącza. Jest też odporna na działanie promieniowania słonecznego, czynników chemicznych i sprawdzi się w trudnych warunkach. 
  • taśmowe - wykorzystuje się je do napraw przewodów, a także ich łączenia. W tych modelach łączenie żył wykonuje się przy użyciu złączek zaprasowanych. Izolacja kabla posiada taśmę samospajalną, a ekrany na żyle, które można naprawić za pomocą taśmy przewodzącej. 
  • zimnokurczliwe - mają naprawdę dobre parametry techniczne. Zapewniają trwałe połączenie nawet w bardzo trudnych warunkach pracy i to w temperaturze wynoszącej 90 stopni Celsjusza. Tak dużą trwałość mufy zyskują za sprawą ocynowanego rękawa miedzianego i sprężyn, których siła docisku jest stała. Zewnętrzna powłoka jest osłonięta rurą zimnokurczliwą. W ten sposób mufy są dodatkowo odporne na wilgoć. 
  • termokurczliwe - wykorzystuje się je do kabli zbrojonych, a także tworzywowych czy ekranowych. Posiadają usieciowane poliolefiny. Trzeba jeszcze wiedzieć, że są odporne na wilgoć, a także ognioodporne. 

Mufy kablowe mają charakter naprawczy, a także izolują miejsce, które się naprawia. Nie traci ono swoich właściwości elektrycznych. Nie tylko rozgałęziają one, ale też łączą i izolują kable, a do tego zabezpieczają je przed wyciekami syciwa, które znajduje się w papierowej izolacji. Do tego wszystkiego zapewniają ochronę przed wilgocią czy uszkodzeniami mechanicznymi. Dzięki ich niskiej cenie można naprawdę tanio i szybko naprawić różne przewody.

Polecane mufy kablowe w hurtowni instalacyjnej Onninen

Na uwagę zasługujeRAYCHEM na 3 żyły  mufa termokurczliwa12/20 kV Cellpack. Wykonana jest z kabla trzyżyłowego o izolacji papierowej. Za sprawą mocnej warstwy izolacyjnej można ją stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Warto jeszcze zwrócić uwagę na jej zakres napięć, który wynosi od 12 do 20 kV.

Hurtownia Onninen oferuje też produkt jakim jest mufa kablowa przejściowa RAYCHEM. Stosuje się ją do kabli o izolacji papierowej i to zarówno z syciwem zwykłym, jak i nieściekającym. Posiada dużą wytrzymałość mechaniczną, ale i udarową.

Do napraw sprawdzi się też mufa kablowa przelotowa. Jej montaż jest niezwykle łatwy, a przy tym szybki. Wykorzystuje się technikę termokurczliwą. Służy do łączenia kabli o różnych konstrukcjach. Na uwagę zasługuje także trójwarstwowa izolacja główna.  

Sprawdź mufy kablowe w hurtowni Onninen