Jak wykorzystać nadwyżkę energii z fotowoltaiki?

Dodano: środa, 7.09.2022


W 2022 roku zmieniły się zasady rozliczania energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalacje fotowoltaiczne prosumenckie. Od tej pory opłacalność instalacji fotowoltaicznej jest ściśle powiązana z autokonsumpcją, czyli bieżącym zużyciem energii elektrycznej. Z tego względu warto dobrze wykorzystywać nadwyżki prądu.

Panele fotowoltaiczne na dachu budynku w promieniach zachodzącego słońca

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co to jest net-billing,
  • jakie znaczenie ma wielkość instalacji fotowoltaicznej,
  • jak spożytkować nadwyżki energii elektrycznej wytwarzanej przez instalację fotowoltaiczną,
  • na zakup jakich modułów fotowoltaicznych warto się zdecydować.

Na czym polega system net-bilingu?

Każdy, kto zamontował instalację fotowoltaiczną i przyłączył ją do sieci elektroenergetycznej po 1 kwietnia 2022 roku, objęty jest systemem net-billingu. Jest to rozwiązanie zmieniające znacząco sposób rozliczania wprowadzonej do systemu elektroenergetycznego energii w stosunku do funkcjonującego do tej pory systemu net-meteringu. Nie oznacza to jednak, że montaż paneli fotowoltaicznych się nie opłaca. Wprost przeciwnie, bo galopujące ceny energii elektrycznej powodują, że okres zwrotu takiej inwestycji jest coraz krótszy.

Zasady net-billingu zostały określone w nowelizacji ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii. Nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej muszą być sprzedane do sieci po średniej cenie energii obowiązującej na rynku hurtowym. Natomiast w momencie, gdy domowa instalacja fotowoltaiczna nie produkuje prądu lub produkuje go zbyt mało, to brakująca energia elektryczna pobierana jest z sieci publicznej po cenie detalicznej.

Sprawdź ofertę fotowoltaiki w hurtowni Onninen

Jak prawidłowo dobrać wielkość instalacji fotowoltaicznej?

Panele instalacji fotowoltaicznej na spadzistym dachu z czerwonej dachówki domu mieszkalnegoDobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna pozwoli zaoszczędzić znaczne sumy pieniędzy, do tej pory wydawane na energię elektryczną z sieci. Dlatego wszystko zaczyna się od prawidłowego przygotowania projektu instalacji fotowoltaicznej. Ważne jest dokładne wyliczenie, ile w ciągu roku zużywasz energii elektrycznej. Znaczenie ma również to, czy prąd jest zużywany wtedy, gdy działa instalacja fotowoltaiczna. Jeżeli największe zużycie energii elektrycznej przypada w nocy, to zgodnie z zasadami net-billingu konieczne będzie pobranie jej z sieci, po stawce detalicznej.

Dotychczas najczęściej stosowany przelicznik to podzielenie rocznego zużycia energii wyrażonego w kWh przez 1000. Otrzymany w ten sposób wynik pokazuje, o jakiej mocy – wyrażonej w kWp – powinna być instalacja.

Montaż instalacji fotowoltaicznej, która jest zbyt duża w stosunku do ilości zużywanej energii, nie ma ekonomicznego uzasadnienia. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zaraz po oddaniu instalacji do użytku znacznie zwiększysz autokonsumpcję.

Jak wykorzystać nadwyżki energii, które produkuje instalacja fotowoltaiczna?

W pierwszej kolejności z nadwyżki warto zasilić urządzenia o znacznym zużyciu energii. Należą do nich klimatyzatory oraz pompy ciepła. Nadwyżka energii elektrycznej przyda się też do produkcji ciepłej wody użytkowej. Jest to sposób na magazynowanie energii, bo odpowiednio duży zasobnik pozwoli na zgromadzenie ciepłej wody wtedy, gdy ogniwa fotowoltaiczne produkują najwięcej energii.

Inne rozwiązanie to magazyn ciepła, gromadzący ciepłą wodę. Jest ona podgrzewana za pomocą grzałek elektrycznych lub pompy ciepła wtedy, gdy fotowoltaika pracuje i wytwarza prąd. Później ciepło zgromadzone w zasobniku może wspomagać pracę centralnego ogrzewania. Woda tam zgromadzona może też być wykorzystana do mycia jako c.w.u.

W ciągu dnia, gdy promieni słonecznych jest najwięcej, warto uruchamiać takie urządzenia jak pralka, suszarka czy zmywarka. Jest to też dobry czas na ładowanie akumulatorowych robotów sprzątających czy koszących oraz wszelkich innych sprzętów zasilanych z akumulatorów, takich jak elektryczne hulajnogi i rowery, a nawet – w miarę możliwości – samochody, choć te ostatnie zazwyczaj w ciągu dnia pozostają w użyciu.

Ciekawym rozwiązaniem jest też magazyn energii. Nadwyżka energii wytworzonej przy pomocy paneli fotowoltaicznych kierowana jest najpierw do takiego magazynu, a dopiero po jego całkowitym napełnieniu trafia do sieci energetycznej. W momencie, gdy moduły fotowoltaiczne przestają zamieniać energię promieniowania słonecznego na prąd, energia niezbędna do zasilenia urządzeń będzie pochodzić z magazynu energii. Dopiero po wyczerpaniu jego zasobów zasilanie będzie dostarczane z zewnętrznej sieci energetycznej. Takie rozwiązanie jest korzystne z tego względu, że 1 kWh energii pochodzącej z sieci jest droższa niż ta wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną.

Panele słoneczne instalacji fotowoltaicznej pod błękitnym niebem z nielicznymi białymi chmuramiNajwyższym współczynnikiem autokonsumpcji, a co za tym idzie również największą opłacalnością, cieszą się instalacje wyposażone zarówno w magazyny energii, jak i urządzenia zarządzające zużyciem energii, czyli sterujące załączaniem odbiorników na podstawie analizy aktualnej produkcji przez instalację. Warto dodać, że przy budowie tak rozbudowanej instalacji nie tylko ograniczamy koszty zakupu energii elektrycznej, ale również uzyskujemy możliwość otrzymania dofinansowania instalacji na poziomie 20 500 zł, zgodnie z zasadami określonymi w programie Mój Prąd 4.0.

W jakie panele fotowoltaiczne warto zainwestować?

Przy produkcji energii duże znaczenie ma sposób ułożenia paneli. Najczęściej montowane są one z ekspozycją na południe, ale część instalacji fotowoltaicznych jest ustawionych w pozycji wschód-zachód. Oprócz kierunku niezwykle istotna jest jakość modułów fotowoltaicznych, określona ich sprawnością, czyli stosunkiem zdolności przetworzenia energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Aby uzyskać wysokie oszczędności i cieszyć się niezawodnością całego systemu, warto zainwestować w sprawdzone rozwiązania – niskie wydatki na energię długofalowo opłacą się bardziej niż kupowanie najtańszych podzespołów.

Panele fotowoltaiczne w ofercie Onninen

W ofercie Onninen znajdziesz moduły fotowoltaiczne JA Solar, które różnią się pomiędzy sobą wymiarami oraz mocą, a co za tym idzie – również mocą. Zobacz nasze propozycje i wybierz model paneli fotowoltaicznych, dopasowany do Twoich potrzeb.

  • Moduł fotowoltaiczny JA Solar JAM54S31-395/MR_FB ma wymiary 1,722 x 1,134 x 0,03 m, moc: 395 Wp i waży 21,5kg. To model full black, złożony z monokrystalicznych ogniw fotowoltaicznych, które są umieszczone na czarnym podłożu. Charakteryzują się one najwyższą wydajnością, spośród wszystkich rodzajów ogniw.
  • Moduł Fotowoltaiczny JA Solar JAM72S20-460/MR_BF charakteryzuje się dużą mocą przy pośrednim wymiarze. Wykorzystano w nim technologię ogniw połówkowych, które cechuje niższa rezystencja wewnętrzna w porównaniu do paneli opartych na klasycznej konstrukcji. Moduł ma wymiary: 2,112 x 1,052 x 0,035 m, waży 24,5 kg i moc 460 Wp.
  • Panel fotowoltaiczny JA Solar JAM72S30 545 to najlepsza propozycja pod tego instalacje gruntowe. Z wszystkich proponowanych produktów, to właśnie on ma największe wymiary: 2,279 x 1,134 x 0,035 m oraz moc: 545 Wp. Panel waży 28,6 kg.

Sprawdź pełną ofertę fotowoltaiki w hurtowni Onninen

Panele fotowoltaiczne 500 W
Panele pv
Wyłącznik przeciwpożarowy fotowoltaika