Jak wymienić baterię łazienkową?

Dodano: wtorek, 21.05.2024


Każdy z nas posiada w swoim domu umywalkę, więc wymiana baterii zlewowej w łazience jest podstawową czynnością, z którą doświadczony instalator ma do czynienia na co dzień. Niemniej jednak wraz z postępem technologicznym i coraz większą różnorodnością modeli, proces ten na początku może wydawać się nieco skomplikowany.

Chromowana bateria łazienkowa na umywalce w łazience

Sprawdź listwy montażowe do baterii w hurtowni Onninen

Jak przymocować baterię w łazience? Montaż krok po kroku

Listwa montażowa Onnline płaska uniwersalna do rozstawu 10-15 cm F-693280Przygotowując instalację wodną dla armatury z umywalką stojącą, należy pozostawić rury zakończone zaworami odcinającymi na wysokości około 40-50 cm nad poziomem podłogi. Podczas samego montażu baterii w łazience trzeba zadbać o to, aby zawory znajdowały się w równomiernym odstępie od osi wzdłuż umywalki 

Bateria na ścianie musi być przyłączona bezpośrednio do końcówek przyłączeniowych, do których należy wkręcić łączniki mimośrodowe. Po właściwym ustawieniu łączników i sprawdzeniu poziomu, za pomocą poziomicy, na łączniki nakłada się rozetki maskujące, a następnie przykręca baterie.

Montaż baterii umywalkowej stojącej jednootworowej wymaga kilku kroków:

 1. Przeprowadź węże przez otwór (lub otwory) montażowe w umywalce, upewniając się, że są one dostatecznie długie i nie są napięte, zachowując lekki luz.
 2. Wkręć węże w korpus baterii, najlepiej używając do tego ręki, aby uniknąć uszkodzeń. W razie potrzeby możesz dokręcić je kluczem płaskim.
 3. Skręć śruby mocujące za pomocą wkrętaka — zadbaj o dokładne przykręcenie.
 4. Umieść uszczelkę na baterii.
 5. Zamocuj baterię w otworze umywalki.
 6. Połóż gumową i metalową podkładkę mocującą w kształcie półksiężyca od spodu na śrubach mocujących.
 7. Nałóż nakrętki na śruby mocujące i dokręć je za pomocą klucza rurkowego.
 8. Podłącz wężyki: lewy do zaworu ciepłej wody, a prawy do zaworu zimnej wody.
 9. Zwróć uwagę na wylewkę — musi być ona dokładnie ustawiona, aby zapewnić równomierne i efektywne rozprowadzenie wody. 
 10. Zweryfikuj szczelność wszystkich połączeń — sprawdź, czy elementy z metalu są dokręcone solidnie, a następnie odkręć wodę i upewnij się, że z wężyków nic nie cieknie.

Montaż baterii łazienkowej z filtrem do ściany, może wymagać nieco więcej pracy w porównaniu z montażem na blacie. W podobny sposób będzie przebiegał montaż przy wannie.

Jak głęboko osadzić przyłącze do baterii?

Listwa montażowa do baterii Onnline z kolankami 1/2"x15 150 mm F-693303Głębokość osadzenia przyłącza do baterii w zlewie w łazience zazwyczaj wynosi około 10-15 mm. Baterie łazienkowe dostępne są w wielu rodzajach, np.: stojąca obrotowa, z korkiem klik-klak, z wysoko obrotową wylewką. Dlatego warto sprawdzić jeszcze w instrukcji montażowej dostarczonej przez producenta baterii oraz zlewu — mogą występować różnice w zależności od konkretnego modelu. Warto również upewnić się, że przyłącze jest odpowiednio zamocowane i szczelnie połączone, aby woda nie wyciekała. 

Czym jest listwa montażowa i jak ułatwia montaż baterii?

Listwa montażowa to element stosowany przy montażu baterii łazienkowej lub kuchennej. Jest to zazwyczaj metalowa lub plastikowa płyta o odpowiednich otworach, która montowana jest na blacie lub zlewie przed umieszczeniem baterii.

Listwa montażowa do baterii ma kilka funkcji, które ułatwiają jej montaż:

 • służy do stabilizacji baterii poprzez równomierne rozłożenie obciążenia na powierzchni blatu lub zlewu,
 • może pełnić rolę uszczelki, zapobiegając przeciekom wody pod baterią poprzez szczelne przytwierdzenie do blatu lub zlewu,
 • zapewnia jednolite podłoże do montażu baterii, co ułatwia pracę i zmniejsza ryzyko błędów zamontowania.

Sprawdź listwy montażowe do baterii w hurtowni Onninen