Każdy z nas posiada w swoim domu umywalkę, więc wymiana baterii zlewowej w łazience jest podstawową czynnością, z którą doświadczony instalator ma do czynienia na co dzień. Niemniej jednak wraz z postępem technologicznym i coraz większą różnorodnością modeli, proces ten na początku może wydawać się nieco skomplikowany.
Sprawdź listwy montażowe do baterii w hurtowni Onninen
Jak przymocować baterię w łazience? Montaż krok po kroku
Przygotowując instalację wodną dla armatury z umywalką stojącą, należy pozostawić rury zakończone zaworami odcinającymi na wysokości około 40-50 cm nad poziomem podłogi. Podczas samego montażu baterii w łazience trzeba zadbać o to, aby zawory znajdowały się w równomiernym odstępie od osi wzdłuż umywalki
Bateria na ścianie musi być przyłączona bezpośrednio do końcówek przyłączeniowych, do których należy wkręcić łączniki mimośrodowe. Po właściwym ustawieniu łączników i sprawdzeniu poziomu, za pomocą poziomicy, na łączniki nakłada się rozetki maskujące, a następnie przykręca baterie.
Montaż baterii umywalkowej stojącej jednootworowej wymaga kilku kroków:
- Przeprowadź węże przez otwór (lub otwory) montażowe w umywalce, upewniając się, że są one dostatecznie długie i nie są napięte, zachowując lekki luz.
- Wkręć węże w korpus baterii, najlepiej używając do tego ręki, aby uniknąć uszkodzeń. W razie potrzeby możesz dokręcić je kluczem płaskim.
- Skręć śruby mocujące za pomocą wkrętaka — zadbaj o dokładne przykręcenie.
- Umieść uszczelkę na baterii.
- Zamocuj baterię w otworze umywalki.
- Połóż gumową i metalową podkładkę mocującą w kształcie półksiężyca od spodu na śrubach mocujących.
- Nałóż nakrętki na śruby mocujące i dokręć je za pomocą klucza rurkowego.
- Podłącz wężyki: lewy do zaworu ciepłej wody, a prawy do zaworu zimnej wody.
- Zwróć uwagę na wylewkę — musi być ona dokładnie ustawiona, aby zapewnić równomierne i efektywne rozprowadzenie wody.
- Zweryfikuj szczelność wszystkich połączeń — sprawdź, czy elementy z metalu są dokręcone solidnie, a następnie odkręć wodę i upewnij się, że z wężyków nic nie cieknie.
Montaż baterii łazienkowej z filtrem do ściany, może wymagać nieco więcej pracy w porównaniu z montażem na blacie. W podobny sposób będzie przebiegał montaż przy wannie.
Jak głęboko osadzić przyłącze do baterii?
Głębokość osadzenia przyłącza do baterii w zlewie w łazience zazwyczaj wynosi około 10-15 mm. Baterie łazienkowe dostępne są w wielu rodzajach, np.: stojąca obrotowa, z korkiem klik-klak, z wysoko obrotową wylewką. Dlatego warto sprawdzić jeszcze w instrukcji montażowej dostarczonej przez producenta baterii oraz zlewu — mogą występować różnice w zależności od konkretnego modelu. Warto również upewnić się, że przyłącze jest odpowiednio zamocowane i szczelnie połączone, aby woda nie wyciekała.
Czym jest listwa montażowa i jak ułatwia montaż baterii?
Listwa montażowa to element stosowany przy montażu baterii łazienkowej lub kuchennej. Jest to zazwyczaj metalowa lub plastikowa płyta o odpowiednich otworach, która montowana jest na blacie lub zlewie przed umieszczeniem baterii.
Listwa montażowa do baterii ma kilka funkcji, które ułatwiają jej montaż:
- służy do stabilizacji baterii poprzez równomierne rozłożenie obciążenia na powierzchni blatu lub zlewu,
- może pełnić rolę uszczelki, zapobiegając przeciekom wody pod baterią poprzez szczelne przytwierdzenie do blatu lub zlewu,
- zapewnia jednolite podłoże do montażu baterii, co ułatwia pracę i zmniejsza ryzyko błędów zamontowania.