Jak wymienić zawór spustowy w spłuczce podtynkowej? Z naszym poradnikiem to dziecinnie proste!

Dodano: piątek, 2.06.2023


Odpowiednia praca instalacji wodno-kanalizacyjnej zapewnia komfort i wygodę użytkowania. Coraz więcej osób decyduje się na montaż spłuczki podtynkowej, gdyż dzięki niej można zaoszczędzić wodę, a w ten sposób ograniczyć opłaty. To także ochrona środowiska. Spłuczki podtynkowe cicho pracują. Jednak jak wszystko tak i one mogą ulec uszkodzeniu. Dziś podpowiemy, jak wymienić zawór spustowy w spłuczce podtynkowej.

Dziecko przy spłuczce

Sprawdź zawór spustowy w hurtowni Onninen

Jaką pełni funkcję zawór spustowy?

Zawór spustowy AlcadrainZawór spustowy pełni niezwykle ważną funkcję. Warto wiedzieć, że to właśnie ten element odpowiada za prawidłową pracę spłuczki, gdyż bez niego spłukiwanie wody nie byłoby możliwe. Trzeba też wiedzieć, że zawór poddany jest różnym czynnikom, do których zalicza się choćby wysokie ciśnienie wody, ale też częstość użytkowania, co może spowodować jego szybszą eksploatację. Główną rolą zaworu jest wywołanie spłukania wody. Najczęściej dochodzi do tego poprzez naciśnięcie przycisku. Zawór spustowy odpowiada też za ustawienie pływaka do napełnienia zbiornika. Dzięki niemu można regulować spłukiwanie, zatem zawór spustowy jest integralną częścią całego mechanizmu spłukiwania. Może on działać w dwóch trybach, a więc małego i dużego spłukiwania. Może być też wyposażony w funkcję stop.

Wymiana zaworu spustowego w spłuczce podtynkowej krok po kroku

Pamiętajcie, że jeżeli naciśniecie przycisk spłuczki i nic się nie dzieje bądź woda bardzo powoli spływa, to konieczna jest wymiana zaworu spustowego. Sprawdźcie też czy pływak się nie obluzował. Jeżeli nie, to prawdopodobnie czeka Was wymiana zaworu spustowego. Zawór podtynkowy można wymienić samodzielnie i wbrew pozorom nie jest to takie trudne

Krok pierwszy: ściągnij przycisk spłukujący

Na samym początku należy ściągnąć przycisk spłukujący, gdyż tylko wtedy można dostać się do mechanizmu spłukującego. Odczepiamy więc przycisk spłukujący. Róbcie to bardzo ostrożnie, tak by nie uszkodzić tego elementu. Następnie odkładamy go w bezpieczne miejsce i wtedy możemy już przejść do kroku drugiego. Zdejmowanie klapy najlepiej wykonać używając do tego celu wkrętarki. W ten sposób przyspieszycie pracę.

Krok drugi: wyciągnij mechanizm spłuczki

Gdy już zdemontuje się klapę zabezpieczającą, to ukaże się cały mechanizm spłuczki. W toaletach podtynkowych nie ma dużo miejsca na manewry, stąd też najlepiej wyciągnąć cały mechanizm. Dzięki temu wymiana zaworu spustowego będzie łatwiejsza. Mechanizm spłuczki zamontowany jest za pomocą blokad, które wystarczy przekręcić i gotowe. Teraz możecie dokładnie ocenić w jakim stanie jest zawór spustowy i jeżeli jest trwale uszkodzony, to niezbędna jest jego wymiana. Oczywiście może się też okazać, że nie działa on poprawnie, bo po prostu jest zanieczyszczony. W takim przypadku należy go po prostu wyczyścić.

Krok trzeci: wymień zawór spustowy

Teraz wystarczy już tylko usunąć stary mechanizm, odkręcając plastikową nakrętkę u podstawy. W następnym etapie należy założyć nowy zawór spustowy. Pamiętajcie przy tym, aby właściwie ustawić elementy ruchome. U podstawy należy jeszcze umieścić uszczelki. Dzięki temu zyskacie jeszcze lepszą wodoszczelność. Po demontażu popychaczy wciskamy dźwigienki, które znajdują się po obu stronach płytki zakrywającej otwór rewizyjny. Wtedy możemy przytrzymać przycisk, który otwiera zawór spustowy. Konsolę wyjmujemy w górę i odchylamy do siebie. W ten sposób jeszcze szybciej i pewniej usuniecie zawór. W jego miejsce wkładacie nowy, spłukujecie nagromadzony osad, jeżeli taki się pojawił. Zawór spustowy jest prawidłowo zamontowany, gdy zaskoczy blokada.

Krok czwarty: zamontuj konsolę

Większość prac już za Wami. Pozostaje już tylko zamontowanie konsoli. Zaczepiacie wiszące z tyłu zaczepy, sprawdzacie czy zawór unosi się i opada. Następnie wkładacie płytkę maskującą i mocujecie ramkę, wsuwając kołki w otwory.

Zawory spustowe w hurtowni Onninen

W hurtowni hydraulicznej, elektrycznej Onninen znajdziecie zawory spustowe renomowanych producentów. Możemy Wam polecić top 3 modele funkcjonalne i oszczędzające wodę.

 Zawór spustowy oszczędny ze stopemTop 1: Zawór spustowy oszczędny ze stopem Alcadrain

Na uwagę zasługuje zawór spustowy oszczędny ze stopem Alcadrain. Jest to uniwersalny zawór do spłuczki ceramicznej. Wyposażony został w funkcję start/stop. Dla jeszcze większej wygody producent zastosował możliwość nieosiowego ustawienia przycisku. Ten model wykonany jest z odpornego na uszkodzenia tworzywa ABS.

Top 2: Zawór spustowy Typ 240 dwudzielny Geberit

Dobrym wyborem będzie także zawór spustowy typ 240 dwudzielny Geberit. Jest to model niezwykle funkcjonalny, który pozwala na Zawór spustowy Geberitregulację spłukiwania zarówno dużą, jak i małą ilością wody. Jest trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne i dopasowany do zestawów Geberit.

Top 3: Zawór napełniający boczno zasilany z metalową końcówką,  uniwersalny Alcadrain

W naszym zestawieniu znalazł się także zawór napełniający boczno zasilany z metalową końcówką, średnica gwintu 1/2" i 3/8" uniwersalny Alcadrain. Jest on kompatybilny ze wszystkimi spłuczkami podtynkowymi systemu Alca. Wykazuje małą wrażliwość na różnice ciśnienia w sieci wodociągowej. Dla jeszcze większej efektywności pracy posiada wbudowany filtr wychwytujący zabrudzenia, co zapewnia większą trwałość

Sprawdź zawór spustowy w hurtowni Onninen

Spłuczka Cersanit
Spłuczka Geberit
Zawór spustowy
Zawór napełniający
Zawór spustowy do spłuczki
Zawór 1/2
Zawór 3/4
Zawór do wody
Zawór pneumatyczny
Zawór spustowy do spłuczki uniwersalny
Zawór spustowy Cersanit
Zawór spustowy Geberit
Zawór spustowy WC
Zawór napełniający Geberit
Zawór spustowy Koło
Zawór kątowy 1/2
Zawór do spłuczki
Zawór redukcyjny
Zawór do wody 3/4
Klucz do zaworów
Rura kanalizacyjna 400