Jak wyposażyć domową kotłownię? Kocioł kondensacyjny to nie wszystko!

Dodano: piątek, 11.12.2020


Projekt i wyposażenie kotłowni w Twoim domu zdecyduje o komforcie i bezpieczeństwie jej użytkowania. Im lepiej przemyślisz organizację tego pomieszczenia, tym dłużej będzie Ci ono służyło. Urządzając swoje grzewcze centrum dowodzenia, pamiętaj o tym, że wybrane produkty powinny być nie tylko maksymalnie użyteczne, ale przede wszystkim zgodne z obowiązującymi przepisami. Jeśli zastanawiasz się, jak zaprojektować domową kotłownię, zapoznaj się z naszym poradnikiem. Rozwiejemy Twoje wątpliwości i podpowiemy, jak kompleksowo wyposażyć to pomieszczenie.

Kotłownia z pralnią w domu jednorodzinnym z piecem gazowym Immergas

Z artykułu dowiesz się:

 1. Gdzie usytuować kotłownię?
 2. Jakie wymiary powinna mieć kotłownia?
 3. Jakie urządzenia poza kotłem powinny znaleźć się w kotłowni?
 4. Jak zaspokoić zapotrzebowanie na ciepło i ciepłą wodę użytkową z  marką Immergas.

Gdzie usytuować kotłownię?

W teorii kotłownia może znaleźć się w dowolnym miejscu domu. W praktyce jednak warto usytuować ją na najniższej kondygnacji (na przykład w piwnicy), możliwie w centrum budynku. Co przemawia za taką lokalizacją?

 • Ciepło zawsze kieruje się ku górze, więc możesz liczyć na to, że generująca wysokie temperatury kotłownia będzie w naturalny sposób ogrzewała pomieszczenia znajdujące się powyżej jej poziomu.
 • Za zlokalizowaniem kotłowni pomiędzy innymi pomieszczeniami przemawia z kolei fakt równej odległości wszystkich grzejników od kotła. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć strat ciepła.

Jakie wymiary powinna mieć kotłownia?

Kotłownia to pomieszczenie o czysto gospodarczym charakterze. W związku z tym wiele osób wolałoby nie marnować na nie cennego miejsca. Jego wymiary są jednak regulowane przez konkretne przepisy, a dokładniej muszą one spełniać wymagania normy Ogrzewnictwo. Kotłownie wbudowane na paliwo stałe. Wymagania. PN-87/B-02411.

Po pierwsze należy zadbać o właściwą wysokość pomieszczenia. Nie powinno być ono niższe niż 2,2 m. Jeśli w domu, który nie miał wcześniej kotłowni, przeorganizowana zostanie instalacja grzewcza, trzeba umieścić kocioł w wydzielonym i odpowiednio zaadaptowanym pomieszczeniu o wysokości przynajmniej 1,9 m. Kluczowe będzie zapewnienie mu odpowiedniej wentylacji.

Kocioł gazowy Immergas w garażu domu jednorodzinnego

Bardzo istotne okażą się również odległości dzielące kocioł od ścian. Warto pamiętać o tym, że wygodny dostęp do urządzenia powinien być zapewniony z każdej jego strony. Wymagana przestrzeń z tyłu to minimum 0,7 m, po bokach - 1 m, a z przodu - przynajmniej 2 m. Jak więc widzisz, kocioł - w zależności od rozmiarów - może wymagać około 10 m2 powierzchni.

Sprawdź kotły kondensacyjne w hurtowni Onninen

O czym jeszcze pamiętać podczas projektowania kotłowni?

 • Otwór wentylacji nawiewnej powinien mieć przynajmniej 200 cm2 i nie może być zamykany lub zasłaniany. Musi znajdować się maksymalnie 100 cm powyżej poziomu podłogi.
 • Komora spalania w przypadku kotła o mocy 25 kW wymaga dopływu powietrza o wartości 1,6 m3/h na każdy kilowat.
 • W przypadku kotła gazowego wysokość kratki wentylacyjnej powinna być ograniczona do poziomu tuż nad podłogą. Wynika to z właściwości gazu płynnego, który po rozprężeniu ma większy ciężar niż powietrze, więc zalega nisko nad posadzką.
 • Potrzebujesz również wentylacji wywiewnej, która musi być wykonana z materiałów niepalnych i znajdować się tuż poniżej poziomu stropu. Minimalne wymiary jej otworu to 14 x 14 cm.

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!

Kotły kondensacyjne Immergas w sklepie Onninen


Jakie urządzenia poza kotłem powinny znaleźć się w kotłowni?

Fundamentem wszystkich kotłowni są urządzenia grzewcze. Do wyboru masz kocioł na paliwo stałe, kocioł gazowy bądź olejowy. Najczęściej wyposażone są one w niezbędny osprzęt, taki jak zawory bezpieczeństwa czy naczynia przeponowe. Wszelkie elementy, które nie zostały dostarczone w zestawie, montuje się zazwyczaj w pobliżu kotła, aby stworzyć kompaktową i bezbłędnie funkcjonującą konstrukcję.

Najlepiej decydować się na kotły kondensacyjne, wyposażone w zamkniętą komorę spalania. Są one bardziej ekonomiczne, ponieważ uzyskują dodatkowe ciepło ze spalin. W modelach z otwartą komorą spalania ucieka ono bezpowrotnie przez komin. Urządzenie grzewcze to jednak tylko podstawa kotłowni. Powinny się w niej znaleźć również takie produkty jak:

 • zasobnik ciepłej wody użytkowej,
 • naczynia przeponowe - do centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
 • pompy - służące obiegowi c.o., dostarczające wodę cyrkulacyjną i ładujące zasobnik,
 • filtry - na przewodzie zasilającym do kotła i przewodzie powrotnym, a w przypadku kotła gazowego również filtr gazowy,
 • zawory - między innymi zwrotne, odcinające, bezpieczeństwa c.w.u. i kotła, spustowe, mieszające czy antyskażeniowe; ich liczba i konkretne rodzaje zależą od konfiguracji zastosowanej w pomieszczeniu,
 • termometry i manometry.

Sprawdź strefę marki Immergas w hurtowni Onninen

Jak zaspokoić zapotrzebowanie na ciepło i ciepłą wodę użytkową z marką Immergas?

Kocioł jednofunkcyjny Immergas Victrix w białym salonie

Kompleksowe rozwiązania do kotłowni w każdym domu zapewnia marka Immergas. Dostarcza ona na rynek szeroką gamę produktów, gwarantujących najwyższą jakość i wydajność. Pozwalają one na dostosowanie instalacji grzewczej nie tylko do potrzeb domowników, ale także do warunków technicznych budynku. Twój system z kotłem gazowym wyposażony będzie we wszelkie niezbędne akcesoria, składające się na kompletny system c.o. i c.w.u.

Dobór wszystkich elementów instalacji Immergas dyktowany jest gwarancją optymalnego ogrzewania przy generowaniu jak najniższych kosztów. Według cen katalogowych, skorzystanie z gotowych zestawów marki pozwala oszczędzić nawet do 6% kwoty, jaką pochłonąłby zakup wszystkich elementów oddzielnie.

W ofercie producenta znajdziesz na przykład kompletny system, który odpowie na potrzeby 4-osobowej rodziny o średnim zapotrzebowaniu na ciepłą wodę. Jego podstawa to jednofunkcyjny kocioł kondensacyjny Immergas Victrix Tera 24 Plus. To wiszący model wyposażony w automatykę pogodową. Jego sterowanie umożliwia sterownik CAR V2, który łączy funkcję termostatu pokojowego i panelu sterowniczego kotła. Optymalne ustawienie temperatury zasilania instalacji c.o. ułatwia sonda temperatury zewnętrznej, regulując temperaturą w zależności od warunków panujących na zewnątrz.

W zestawie z kotłem kondensacyjnym jest także w zasobnik c.w.u. o pojemności 160 litrów oraz hydrauliczny rozdzielacz strefowy. Ten ostatni element umożliwia podział ciepła na dwie niezależne strefy grzewcze i ich kontrolowanie w zależności od zapotrzebowania użytkowników. Do zestawu dołączony jest również bezprzewodowy termostat tygodniowy Tybox 137, który służy do zarządzania jedną ze stref.

Jeśli nie masz pewności, jak powinno wyglądać wyposażenie niezawodnej kotłowni, zdaj się na profesjonalistów. Marka Immergas skompletuje wszystkie niezbędne elementy systemu grzewczego, gwarantując Ci zarówno wydajność, jak i oszczędność!

Sprawdź kotły kondensacyjne w hurtowni Onninen