Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem? Centrala alarmowa

Dodano: wtorek, 23.04.2024


Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w ciągu roku jest około 71,5 tys. włamań do domów jednorodzinnych. Choć liczba wydaje się naprawdę spora, to jak się okazuje ilość włamań, biorąc pod uwagę lata 90-te zmalała o ponad 80%. Warto jednak mimo wszystko zainwestować w naprawdę dobre systemy alarmowe, dzięki którym można ochronić swoje mienie.

Centrala ogniochronna systemu przeciwpożarowego na ścianie

Sprawdź centrale alarmowe w hurtowni Onninen

Czym jest system alarmowy? 

Wiele osób zastanawia się, czym tak naprawdę jest system alarmowy, który określa się również mianem centrali alarmowej. Trzeba wiedzieć, że jest to zespół różnego rodzaju urządzeń, który posiada okablowanie. Wyposażony jest w systemy przewodowe, a także funkcje kontroli dostępu. W systemach alarmowych znajdują się również specjalne czujniki, które uruchamiają się w momencie otwarcia drzwi czy okien. Bardzo skuteczne są czujniki PIR oraz MW. Centrala alarmowa powinna oczywiście pracować naprawdę efektywnie i w razie wykrycia zagrożenia włączyć alarm głosowy.

Możecie również wybrać model, który jest wyposażony w specjalny system czujników ruchu. W tym przypadku na początek włącza się światło, a dopiero potem włącza się system dźwiękowy. Systemy alarmowe mają na celu zabezpieczyć chroniony obiekt przed działaniem potencjalnego włamywacza. Jednocześnie pełnią one funkcję odstraszającą. Oczywiście można wybrać również taką centralę alarmową, która wysyła Wam powiadomienia np. na smartfon bądź po wykryciu zagrożenia powiadamia specjalne jednostki ochrony. W tym drugim przypadku oczywiście trzeba przygotować specjalną strefę chronioną. Cały system alarmowy powinien być bardzo czuły i może posiadać dodatkową funkcję monitoringu, który zapisuje nagrane filmy.   

Czy warto inwestować w system alarmowy? 

Oczywiście odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna. Warto, a wręcz trzeba zainwestować w alarm domowy. Centrala zabezpiecza dom przed włamaniem. Dodatkowo odstrasza, a więc jest szansa, że potencjalni włamywacze zrezygnują, widząc że alarm i monitoring znajdują się na budynku. System centrali może od razu włączyć się po naciśnięciu klamki, ale też czujniki mogą uruchomić się, gdy dojdzie do otwarcia okna czy też wykrycia ruchu.

Wdrożenie profesjonalnej centrali alarmowej znacząco zmniejsza ryzyko włamania czy też zniszczenia mienia. Zestaw alarmowy powinien rzecz jasna być naprawdę dobre jakości. Samodzielnie możecie ustawić różnego rodzaju sygnały. Ciekawym wyborem jest system alarmowy na tzw. plamę ciepła. Taki czujnik wyposażony jest w specjalne promieniowanie PIR, które wykrywa plamę ciepła emitowaną przez ludzkie ciało. Połączenia czujek są tak zaprojektowane, by już z dalszej odległości wyczuć zagrożenie, a następnie uruchomić sygnał dźwiękowy.

Z jakich elementów składa się system alarmowy? 

Centrala alarmowa radal Technology CSA-S5BAR RAD-CSA-S5BARMusimy wspomnieć jak ważną rolę odgrywa manipulator. Jest to jedna z najważniejszych części całego alarmu. Przede wszystkim manipulator steruje systemem alarmowym. Pozwala na monitorowanie stanu każdej czujki, a w razie konieczności na uzbrajanie oraz rozbrajanie w systemie. Kolejnym elementem jest transformator, który służy do obniżenia napięcia sieciowego. Wspomaga więc poprawne działanie  systemów alarmowych. Oczywiście musimy również wspomnieć o roli, jaką odgrywają centrale. Otóż centralę alarmową uważa się za fundament całego systemu.

Otóż przyjmuje ona informacje, a także sygnały ze wszystkich czujek, które połączone są falami radiowymi. W momencie wykrycia niebezpieczeństwa centrala aktywuje sygnalizację alarmową. Kolejnym elementem jest antena GSM, która umożliwia sterowanie systemem nawet z poziomu telefonu komórkowego. Pozwala też na pełną kontrolę z każdego miejsca. Wysyła powiadomienia. Za jej pomocą możecie także wyłączyć alarm. Pamiętajcie, że akumulator również pełni ważną rolę w systemach alarmowych. Otóż stanowi on zasilanie awaryjne, a więc pozwala utrzymać działanie systemu alarmowego nawet w sytuacji, gdy dojdzie do przerwy w dostawie prądu. Antena satel nie zakłóca działania systemu alarmowego.            

Na jakiej zasadzie działa centrala alarmowa? 

Centrala odbiera różnego rodzaju sygnały. Następnie zarządza podległymi jej urządzeniami i to nie tylko tymi alarmowymi, ale też pochodzącymi z czujników. W momencie gdy otrzyma sygnał z czujki, wykonuje określone działanie, które przypisane jest do danego czujnika. Zatem rzeczywiście można powiedzieć, że odpowiada za sterowanie pracą urządzenia. Włącza też alarmy czy wyłącza czujniki alarmowe.

Oczywiście do wyboru są centrale uzbrojone, jak i rozbrojone i w zależności od rodzaju podłączenia zarządzanie jej pracą może obejmować również zarządzanie stanem wyjść przekaźnikowych. Gdy system alarmowy jest uzbrojony, wysyła informację do syreny o potencjalnym zagrożeniu. Następnie system alarmowy włącza się i wysyła do właścicieli domów np. informację o niebezpieczeństwie na ich smartfon. Takie rozwiązanie pozwala na jeszcze większą ochronę własnego mienia.

Sprawdź centrale alarmowe w hurtowni Onninen

Po co centrala alarmowa w systemie alarmowym? 

Są takie elementy, które odgrywają szczególnie ważną rolę w systemach alarmowych. Jednym z nich jest centrala alarmowa. Tutaj pojawia się pytanie, do czego służy centrala alarmowa w systemie alarmowym? Otóż zacznijmy od tego, że aktywuje ona pełną sygnalizację alarmową. Dzieje się to w momencie wykrycia zagrożenia. Sygnały ze wszystkich czujników znajdujących się w instalacji połączone są za pomocą fal radiowych, następnie dochodzi do wysłania powiadomień, np. do właścicieli domów czy firm ochroniarskich.

Centrala alarmowa jest więc głównym elementem całego systemu. Pełni rolę zarządzającą i podejmuje decyzję o tym, kiedy uruchomić system alarmowy. Dzieje się to w momencie wykrycia potencjalnego zagrożenia. Wykonanie konfiguracji także jest możliwe za jej sprawą. Zatem wybierając system alarmowy należy zwrócić uwagę właśnie na ten element wyposażenia, bo dzięki centralom alarm może prawidłowo działać.       

Jak dobrać odpowiednią centralę alarmową do domu? 

Centrala alarmowa Legrand z komunikatorem pstn/gsm 3486Centrala alarmowa musi działać efektywnie, zatem powinna być jak najwyższej jakości. Oczywiście najlepiej centralę oraz czujniki umieścić w takim miejscu, by obszar ich detekcji obejmował najbardziej newralgiczne miejsca, do których zalicza się drzwi wejściowe, przeszklenia tarasowe, balkony, sień, garaż oraz okolice okien na parterze. Zwróćcie jednak uwagę, że coraz więcej domów posiada garaże, które znajdują się nie w ich bryle, ale poza nią. W takim przypadku najlepiej sprawdzi się osobny system alarmowy, który posiada swoją własną centralę. Do czujki alarmowej trzeba też dobrać właściwą ilość przewodów, najczęściej stosuje się sześć żył miedzianych.

Jeżeli urządzenie posiada dodatkowo czujki ruchu, to oczywiście ta ilość powinna być większa. Centrala alarmowa rzeczywiście odgrywa bardzo ważną rolę. Zatem bardzo dobrze sprawdzi się model wyposażony w wysokiej jakości płytę główną z mikroprocesorem. Zwróćcie uwagę na jej obudowę. Powinna ona stanowić zabezpieczenie przed wilgocią oraz pyłem, a także uszkodzeniami mechanicznymi. Ważny jest również akumulator, dzięki któremu można podtrzymać pracę, nawet w razie awarii prądu. Wybierzcie też moduły komunikacyjne takie jak LAN, GSM, czy radiowe, które pozwalają na komunikację centrali z innymi urządzeniami.        

Jaki system alarmowy do domu: przewodowy czy bezprzewodowy? 

Znalezienie dobrego systemu alarmowego nie musi być trudne ani czasochłonne. Można wybrać alarm bezprzewodowy oraz modele przewodowe. Alarmy bezprzewodowe różnią się od tych przewodowych choćby sposobem instalacji. Modele przewodowe wymagają prowadzenia przewodów w całym domu, co rzecz jasna jest bardziej czasochłonne, a także skomplikowane. Zatem biorąc pod uwagę sam system instalacji, rzeczywiście alarmy bezprzewodowe wydają się lepszym wyborem. Zwróćcie jeszcze uwagę na stabilność.

Tu z kolei przewagę ma alarm przewodowy, który jest odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli zaś chodzi o możliwość zakłócenia sygnału, to również bardziej niezawodne są alarmy przewodowe. Choć tak naprawdę wszystko zależy od tego, jaki model i rodzaj zasilania wybierzecie. Nawet alarmy z niższej półki cenowej mogą być naprawdę dobre i niezawodne, nawet w trudnych warunkach. Dla niektórych użytkowników znaczenie ma także mobilność. W tym przypadku alarmy bezprzewodowe są bardziej mobilne, a także elastyczne. Łatwiej również dostosować system do zmieniających się potrzeb użytkowników, a więc możecie go rozbudować. Budowa alarmu bezprzewodowego obejmuje nie tylko centralę alarmową, ale również manipulator.

Dodatkowo znajdziecie w nim transformator. Jeżeli chcecie sterować urządzeniem ze swojego smartfonu, to powinien posiadać antenę GSM. Alarm przewodowy posiada przede wszystkim przewody, które służą do połączenia wszystkich elementów takich jak czujniki, sygnalizatory z centralą. Tylko dzięki nim urządzenie może efektywnie działać. Alarm przewodowy działa na zasadzie fizycznego połączenia przewodów, które przekazują sygnały pomiędzy elementami systemu.          

Centrale alarmowe w hurtowni Onninen 

Warto poznać asortyment centrali alarmowych dostępnych w hurtowni Onninen. Na uwagę zasługuje centrala alarmowa CSA-S5BAR RAD-CSA-S5BAR Aisko. Dopracowana jest w każdym, nawet najmniejszym szczególe. Zapewnia efektywność pracy. To co ją wyróżnia to fakt, że wyposażona jest w funkcję automatycznego kasowania alarmu. Producent zastosował w niej aż 5 stref ochronnych, co oznacza, że do każdej strefy można podłączyć aż 5 detektorów podrzędnych, np. dymu czy ognia. Jeżeli więc detektor wykryje np. dym, to od razu uruchomi się sygnał akustyczny oraz optyczny. To urządzenie emituje charakterystyczne bardzo głośne sygnały tonowe. Z kolei na panelu miga czerwona dioda LED i to w strefie, w której nastąpiło wychwycenie niebezpieczeństwa. Urządzenie wyposażone jest w zintegrowane zasilanie bateryjne, zatem wybierając je zyskujecie nie tylko świetną ochronę mienia, ale też ochronę przed pożarem czy zaczadzeniem.

Warto zdecydować się także na produkt jakim jest centrala alarmowa z komunikatorem pstn/gsm 3486 Legrand. Jest to urządzenie, które jest jeszcze bardziej zaawansowane technologicznie, które można wykorzystać nie tylko w domach, ale i miejscach użytku publicznego. Co ciekawe, posiada specjalne moduły dzięki którym można wykonać połączenie zarówno tradycyjną linią telefoniczną, jak i za pomocą sieci komórkowej. Dzięki temu system działa niezawodnie i to nawet w bardzo trudnych warunkach. Możecie do niego podłączyć wiele czujników, np. magnetyczne kontaktrony czy sensory dymu.

Sprawdź centrale alarmowe w hurtowni Onninen