Jak zadbać o bezpieczeństwo i komfort na budowie?

Dodano: wtorek, 12.09.2023


Praca na budowie nie należy do łatwych, dlatego tak ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków, gwarantujących pracownikom bezpieczeństwo i w miarę możliwości komfortową pracę. W jakie akcesoria należy wyposażyć pracowników budowy?

Lekarz z kaskiem na placu budowy

Sprawdź akcesoria do ochrony głowy w hurtowni Onninen

Z jakiego materiału powinien być kask budowlany?

Podstawowym elementem wyposażenia pracownika budowy powinien być odpowiednio dopasowany kask budowlany. Wybór nie może być przypadkowy, gdyż od jakości kasku i jego solidnego wykonania zależeć może zdrowie i życie osób znajdujących się na budowie. Urazy głowy, do których dochodzi m.in. na skutek uderzenia spadającym przedmiotem lub uderzeniami o wystające elementy konstrukcji, części maszyn itp. to jedne z najczęściej powtarzających się zagrożeń na budowie. Kask chroni głowę i zabezpieczy ja przed poważnym wypadkiem. Dodatkowym atutem jest to, że kask ułatwia również ochronę przed odpryskami, rozbryzgami czy gorącymi wiórami, które pojawić się mogą podczas cięcia elementów metalowych.

Czapka z daszkiem Delta Plus z poliestru i bawełnyWspółczesne kaski produkowane są ze specjalnych materiałów. Najczęściej wykorzystywane tworzywa, to: polietylen, laminaty duroplastyczne oraz ABS. Dla zwiększenia bezpieczeństwa są one dodatkowo wzmocnione odpowiednio dopasowanymi nośnikami. Jednak aby zapewniały rzeczywistą ochronę muszą zostać indywidualnie dopasowane do rozmiaru głowy każdego pracownika. Dużym ułatwieniem jest wbudowana regulacja pasa głównego, pozwalająca dostosować rozmiar do obwodu głowy użytkownika. Nowoczesne kaski są dodatkowo wyposażone w napotnie, umieszczony w frontowej części, którego zadaniem jest absorpcja potu i poprawa komfortu pracy. Ważne, aby zapewniały one również odpowiednią cyrkulację powietrza, aby zabezpieczać przed nadmiernym poceniem.

Przy jakich pracach przydadzą się nauszniki ochronne?

Hełm budowlany Delta Plus pomarańczowy Zircon 1Kolejnym elementem wyposażenia pracowników budowy są nauszniki ochronne. Pracodawca ma obowiązek zapewnienia swojemu pracownikowi odpowiedniego zabezpieczenia, jeśli wykonywane obowiązki realizowane są w miejscu narażonym na wysoki stopień hałasu. Warto pamiętać, że ochrona słuchu pracownika jest jednym z elementarnych obowiązków pracodawcy. Zgodnie z przepisami zapewnienie elementów ochrony osobistej w postaci nauszników ochronnych powinno nastąpić w zależności od czasu przebywania w hałasie oraz czasu, w jakim dana osoba narażona jest na jego niekorzystne działanie. Zgodnie z załącznikiem nr 2 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 r., w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, jeśli na danym stanowisku pracy ciągły hałas przekracza 85 dB, to pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednie zabezpieczenie słuchu. Alternatywą dla nauszników są stopery do uszu.

Prace budowlane w różnych porach roku

Szukając odpowiednich elementów zabezpieczenia osobistego warto zwrócić uwagę, aby w miarę możliwości uwzględnić porę roku. Na budowie, podczas pracy przy wznoszeniu obiektu bardziej ważny jest komfort termiczny, zimą pracownikowi musi być ciepło, natomiast latem odzież powinna zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza, aby ograniczyć ryzyko omdlenia.

Zimą najlepiej sprawdzi się czapka zimowa. Ta pozwoli zabezpieczyć pracownika przed nadmiernym wychłodzeniem. Latem natomiast świetnie sprawdzi się czapka z daszkiem. Taka czapka daje podstawową ochronę przed słońcem.

Artykuły robocze w hurtowni Onninen

W hurtowni instalacyjnej Onninen znajdziesz szeroki wybór kasków budowlanych, wykonanych z polietylenu. Dostępne są one w trzech kolorach: białym, pomarańczowym oraz niebieskim. Są to profesjonalne rozwiązania, solidne, wytrzymałe oraz profesjonalne, dzięki czemu możesz zapewnić sobie i swoim pracownikom bezpieczeństwo i komfort podczas każdej pracy. Hełm budowlany Delta Plus pomarańczowy Zircon 1 wykonany z polietylenu o wysokiej gęstości, pozwala na wygodną regulację, dopasowując się do rozmiaru głowy każdego użytkownika. Pozwala na regulację obwodu w zakresie 53-63 cm. Dużym atutem jest też lekkość, bo waga tego modelu to zaledwie 370 g.

Czapka z daszkiem Delta Plus z poliestru i bawełnyZimą pod kask doskonale sprawdza się odpowiednie czapki, dzięki którym wszystkim będzie ciepło. Czapka zimowa Delta Plus z dzianiny akrylowej, wykonana jest z dzianiny akrylowej podwójnej grubości, aby zapewnić najwyższy komfort termiczny. Czapki dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych, poza żółtym w sprzedaży posiadamy także czarne, granatowe, pomarańczowe, szare. Latem z kolei zdecydowanie lepiej jest wyposażyć pracowników w funkcjonalne czapki z daszkiem , jak chociażby Czapka z daszkiem Delta Plus z poliestru i bawełny.  Czapka od Delta Plus jest świetnym połączeniem bawełny i poliestru. Czapki te są solidne i trwałe, a zarazem wygodne i funkcjonalne.

Sprawdź akcesoria do ochrony głowy w hurtowni Onninen

Mieszadło do betonu
Mieszadło do kleju
Paca do fugowania
Paca do gładzi
Szpachelka do silikonu
Folia budowlana
Worek na gruz
Wiadro budowlane
Ołówek stolarski
Stopery do uszu
Kask budowlany
Czapka z daszkiem
Czapka zimowa
Nauszniki ochronne
Taśma antypoślizgowa