Jak zadbać o bezpieczeństwo instalacji odgromowej? Miernik rezystancji uziemienia

Dodano: poniedziałek, 11.09.2023


Instalacja odgromowa pełni niezwykle ważną rolę. Chroni dom czy inny budynek przed uderzeniem pioruna, a w konsekwencji pożarem, ale też bezpiecznie odprowadza energię do ziemi i to jak najkrótszą drogą. Aby zwiększyć efektywność pracy, ale też zapewnić właściwe działanie całej instalacji należy zastosować miernik rezystancji uziemienia.

Elektryk z miernikiem rezystancji uziemienia na budowie

Sprawdź mierniki rezystancji uziemienia w hurtowni Onninen

Na czym polega pomiar rezystancji uziemienia? 

Prawidłowo wykonane uziemienie powinno mieć jak najniższą wartość rezystancji, ale też jak najmniejszą zmienność rezystancji w określonym czasie. Trzeba wiedzieć, że pomiar rezystancji uziemienia polega na umieszczeniu sondy prądowej w odpowiedniej odległości od uziemienia. W połowie odległości należy umieścić sondy napięciowe. Należy pamiętać, że zarówno uziom jak i sondy muszą znajdować się w linii prostej. W trakcie pomiaru dochodzi do zmierzenia spadku napięcia na uziemieniu. Pomiar rezystancji uziemienia wykonuje się więc, by sprawdzić, czy instalacja elektryczna prawidłowo działa oraz spełnia wymagania dotyczące właściwej ochrony właśnie przed porażeniem. Dzięki rezystancji można określić wartość napięcia dotykowego.

miernik rezystancji uziemienia Sonel MRU-21 Właśnie ono może powstawać pomiędzy częściami przewodzącymi znajdującymi się na przewodzie ochronnym. Jeżeli nie zostały sprecyzowane specjalne wytyczne, to zaleca się, by rezystancja nie przekraczała wartości 10 Ohm. Pomiar rezystancji najłatwiej wykonać za pomocą omomierza, który określa opór elektryczny. Jego jednostką jest Ohm. To urządzenie wykorzystuje się, by określić nie tylko rezystancję rezystorów, ale też dokonuje się pomiaru elementów elektronicznych oraz oporników. Należy wyznaczyć oporność metodą techniczną, gdzie bierze się pod uwagę równoległe podłączenie woltomierza do źródła napięcia, a także spadek napięcia oraz prąd. 

Jaką wartość powinna mieć rezystancja uziemienia? 

miernik rezystancji uziemienia Sonel MRU-200 Badanie uziomu jest ważne i polega na odprowadzeniu do ziemi wszelkich wyładowań elektrycznych. Wartość pomiarowa rezystancji powinna być jak najmniejsza. Najlepiej, by nie przekraczała 10 Ohm. Jednocześnie można mówić o w pełni poprawnym działaniu tylko wtedy, gdy zmienność w czasie jest również jak najmniejsza. W domach jednorodzinnych także ta wartość nie powinna przekraczać 10 Ohm. Dodatkowo w nowych domach zaleca się stosowanie dodatkowo wyłączników RCD, a także zabezpieczenia przeciwprzepięciowego. Pamiętaj, że dopuszczalny błąd przy pomiarze rezystancji uziemienia nie może wynosić więcej niż 30%, przy czym napięcie pomiarowe na zaciskach miernika zależy od wartości mierzonej rezystancji izolacji RI. Wartość nie może być mniejsza niż napięcie nominalne jakie ma miernik rezystancji uziemienia, ale pod warunkiem, że prąd pomiarowy nie przekracza 1 mA.       

Mierniki rezystancji uziemienia w hurtowni Onninen 

Szukając wysokiej klasy urządzeń w hurtowni elektrycznej Onninen, można zdecydować się na miernik rezystancji uziemienia Sonel MRU-21 . Jest to niezwykle efektywne urządzenie, które posiada certyfikat kalibracji. Ma też wbudowaną pamięć, co pozwala na szybkie i łatwe porównywanie wyników. Posiada też funkcję automatycznego rozładowania, a więc ten miernik rezystancji uziemienia jest w pełni bezpieczny, a do tego łatwy w użytkowaniu.

miernik rezystancji uziemienia Fluke 1630-2 FCWarto postawić też na miernik rezystancji uziemienia Sonel MRU-200 . Wykorzystuje wszystkie metody pomiarowe, co rzeczywiście wyróżnia go na tle konkurencji, a więc można zastosować zarówno metodę techniczną, jak i taką z użyciem dodatkowych cęgów. Wykorzystuje też metodę impulsową. Posiada funkcję pomiaru rezystywności gruntu. Pomimo szeregu funkcji jest niezwykle dokładny. Automatycznie wylicza rezystywność gruntu. Producent zastosował funkcję kalibracji cęgów, a także pomiar napięć zakłócających. To urządzenie doskonale sprawdza się w ciężkich warunkach pracy. Nie trzeba rozpinać złącz kontrolnych.

Na uwagę zasługuje także miernik rezystancji uziemienia Fluke 1630-2 FC. Jest niezwykle precyzyjny w pomiarach, co pozwala na dokładne określenie wartości oporu uziemienia. Dla jeszcze większej wygody pracy wyposażony został w łatwy w obsłudze interface. Producent zastosował w nim także funkcję automatycznego wykrywania zakresu pomiarowego. Przed każdym pomiarem licznik się zeruje. Dzięki temu nie trzeba obawiać się błędów. Obudowa jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.    

Sprawdź mierniki rezystancji uziemienia w hurtowni Onninen

Rura odgromowa
Maszt odgromowy
Odgromówka
Miernik napięcia
Miernik rezystancji uziemienia