Jak zadbać o bezpieczeństwo instalacji z pompą do kondensatu?

Dodano: wtorek, 18.06.2024


Kondensat to inaczej skropliny, które są wytwarzane podczas pracy różnego rodzaju urządzeń grzewczych i chłodniczych, np. klimatyzacji lub kotła kondensacyjnego. Podczas przeprowadzania montażu tego typu sprzętu zawsze należy zadbać o skuteczne odprowadzanie skroplin. Do tego potrzebne są profesjonalne pompy do skroplin, dzięki którym można efektywnie wyprowadzać kondensat na zewnątrz np. do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Sprawdź, jak skutecznie odprowadzić skropliny i jak wybrać odpowiednią pompę do tego typu cieczy.

Kotłownia z piecem gazowym i systemem klimatyzacji i pompką do kondensatu skroplin

Sprawdź pompki do kondensatu w hurtowni Onninen

Czym jest kondensacja w piecach grzewczych?

Kondensacja to zjawisko najczęściej zachodzące w piecach gazowych. W praktyce to proces przejścia spalin w procesie ogrzewania ze stanu gazowego w ciecz, czyli parę wodną. W piecach grzewczych zjawisko kondensacji występuje w wymienniku wtórnym – konwekcyjnym.

Pompka do skroplin kondensatu Sanicondens Pro SK6Cały proces wytwarzania kondensatu, który trzeba odprowadzić, np. do kanalizacji przebiega następująco:

  1. Piec grzewczy generuje kondensat w ilościach zależnych od mocy urządzenia.
  2. Następnie woda powracająca z instalacji wpływa do wymiennika kondensacyjnego.
  3. Dalej wymiennik odbiera ciepło ze spalin i wtedy dochodzi do wykropienia pary wodnej na ściankach wymiennika.
  4. Finalnie skroplona para wodna zebrana w wymienniki jest odprowadzana na zewnątrz np. do kanalizacji przez specjalistyczne pompki do kondensatu.

Woda wydobywająca się z pieca kondensacyjnego lub innego urządzenia grzewczego zawsze musi być bezpiecznie odprowadzona do kanalizacji. W przeciwnym razie mogłyby dojść do skażenia środowiska lub uszkodzenia pieca przez zalegający kondensat.

Jak dobrać pompę do kondensatu do instalacji o różnych mocach?

Stojąc przed wyborem pompy do skroplin, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych parametrów technicznych. Najważniejsze to:

  • maksymalna wydajność, czyli przepływ w litrach na godzinę,
  • wysokość podnoszenia cieczy do odpływu,
  • pojemność zbiornika pompki,
  • częstotliwość pracy,
  • materiał wykonania.

Oczywiście warto sprawdzić też cenę osprzętu i renomę producenta. To podstawa, jeśli chcesz wybrać idealną pompkę, która będzie w stanie odprowadzić każde ilości skroplin z pieca grzewczego w nieruchomości, np. z kotła kondensacyjnego. 

Wybór rodzaju pompy zależy głównie od tego, jaki rodzaj pieca grzewczego został zamontowany w nieruchomości. Do kotłów kondensacyjnych potrzebne są wydajne podzespoły, które będą w stanie dostosować się do temperatury systemu parowego i odprowadzić skropliny skutecznie na zewnątrz.

Dobór pompy do kondensatu ze względu na współczynnik pH skroplin

Pompka do odprowadzania kondensatu Immergas 3.026374Wydajne pompy na skropliny do instalacji urządzeń grzewczych muszą pracować z kondensatem o wyjątkowo niskim pH. W przypadku kotłów grzewczych, niezależnie od mocy urządzenia kondensat z niskim pH mógłby wprowadzać do środowiska toksyczne substancje. A zatem bezpośrednie kierowanie takich skroplin do oczyszczalni ścieków jest niedopuszczalne.

Wybierając pompy do odprowadzania skroplin do określonego odpływu z urządzenia grzewczego, zawsze trzeba uwzględnić pH wytwarzanego kondensatu. Wydajna pompa z neutralizatorem jest niezbędna, aby zneutralizować kwaśne związki siarki i inne niebezpieczne substancje.

Pompy do kondensatu w hurtowni Onninen

W internetowej hurtowni Onninen znajdziesz wiele rodzajów pompek umożliwiających skuteczne odprowadzanie skroplin niezależnie od mocy urządzenia grzewczego. 

Popularne pompy, które znajdują zastosowanie w nowoczesnych instalacjach grzewczych z piecami kondensacyjnymi to:

  1. Pompa do kondensatu Wilo-Plavis 013-C-2G 2548552Pompka do odprowadzania kondensatu Immergas 3.026374 – służy do skutecznego odprowadzania skroplin z kotłów kondensacyjnych z wydajnością do 19 litrów na godzinę.
  2. Pompa do kondensatu Wilo-Plavis 013-C-2G 2548552 – dedykowana do nowoczesnych instalacji grzewczych. Wyróżnia się niewielkim poborem prądu, cichą pracą oraz wydajnością na poziomie 0,34 litra na godzinę. 
  3. Pompka do skroplin kondensatu SFA Sanicondens Pro SK6 – cechą wyróżniającą ten sprzęt jest dodatkowa opcja zasilania awaryjnego z zewnątrz. Urządzenie zaprojektowane z myślą o pracy z kondensatem kwaśnym. Nadaje się do każdego rodzaju instalacji. W tym przypadku maksymalna wydajność to 342 litry na godzinę.

W hurtowni online Onninen znajdziesz też wiele innych rodzajów pompek do kondensatu. W jednym miejscu zamówisz najwyższej jakości urządzenia dopasowane do potrzeb nowoczesnych instalacji grzewczych.

Sprawdź pompki do kondensatu w hurtowni Onninen