Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas przewozu ładunków? Pasy transportowe

Dodano: czwartek, 7.09.2023


Organizacja transportu towarów to niezwykle złożony, a jednocześnie bardzo wrażliwy proces. Jednym z najważniejszych elementów całej procedury jest skuteczna asekuracja frachtu tak, aby zagwarantować bezpieczeństwo kierowcy, uczestników ruchu drogowego oraz samego ładunku. W dzisiejszej publikacji podpowiadamy, jak stosować pasy transportowe, aby wykorzystać pełen potencjał tego narzędzia. Zapraszamy do lektury!

Stalowe pręty zabezpieczone pasami transportowymi

Sprawdź pasy transportowe w hurtowni Onninen

Ile powinno się używać pasów transportowych na ładunek?

Odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest jednoznaczna. Każde zlecenie jest bowiem inne, a środki zabezpieczające powinny być dostosowane do odmiennej specyfiki i charakterystyki frachtu. Istnieją jednak wskazówki, które pozwalają na obliczenie adekwatnej liczby pasów transportowych. W tym celu należy przytoczyć tutaj obowiązującą w Unii Europejskiej normę PN-EN 12195-2, która standaryzuje kwestie bezpieczeństwa. Dokument przedstawia mechanizm budowy i funkcjonowania narzędzi, umożliwiających niwelowanie wszelkich sił bezwładności, które działają na przewożone obiekty.

Jednak wzór zaproponowany przez wspomnianą normę cechuje się sporym stopniem zaawansowania i wymaga uwzględnienia między innymi współczynnika tarcia, ale także przyspieszenia ziemskiego lub pionowego współczynnika przyspieszenia! To sprawia, że schemat staje się trudny do wykorzystania w praktyce. Wówczas warto zastosować uproszczony model. W tym kontekście wymagana liczba pasów jest wynikiem równania, gdzie licznik zawiera ciężar ładunku pomnożony przez współczynnik przyspieszenia minus ciężar ładunku pomnożony przez współczynnik tarcia - ten określany jest za pomocą specjalnych tabel.

W mianowniku należy zwielokrotnić liczbę 2 przez współczynnik tarcia oraz składową pionową siły napięcia pasa. Całe równanie mnoży się przez współczynnik wynikający z niepewności rozkładu sił napięcia pasa. Otrzymany rezultat zaokrągla się w górę, otrzymując w ten sposób liczbę niezbędnych pasów. Czy istnieje prostszy sposób?

Tak! W tym celu zaprojektowano specjalne tabele, które znacząco ułatwiają pracę podczas zabezpieczania towaru. Wówczas wystarczy znajomość podstawowych parametrów, w tym wagi ładunku, kąta opasania oraz współczynnika tarcia.

Jak odpowiednio zapinać pasy transportowe?

Zestaw pasów transportowych IronsideSama znajomość wymaganej liczby zabezpieczeń wcale nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa. Pasy transportowe wymagają bowiem odpowiedniego montażu, co przekłada się na efektywność zainstalowanej asekuracji.

Pasy transportowe z taśmą dwuczęściową składają się z części długiej oraz krótkiej. Pierwszy element należy przesunąć nad powierzchnią frachtu, a następnie zaczepić zamontowany hak o specjalnie przeznaczoną do tego ramę. Ta czynność powtarzana jest również przy części krótkiej.

Wyrównaną końcówkę części długiej taśmy należy wprowadzić w lukę bębna napinacza znajdującego się na skraju części krótkiej taśmy. Konieczne jest naciągnięcie pasa, a następnie wykonywanie pracy napinaczem w celu nawijania taśmy. Zalecany przedział to minimum 1,5 zwoja do 3 zwojów. Finalnym etapem jest zamknięcie napinacza oraz odpowiednie zabezpieczenie luźnego fragmentu taśmy. 

Ile ton wytrzyma pas transportowy?

Aby pozyskać informacje na temat solidności taśmy, należy spojrzeć na etykietę pasa transportowego. To właśnie tajemniczy symbol LC, czyli lashing capacity określa zdolność mocowania dla poszczególnych produktów. LC informuje zatem o maksymalnym obciążeniu pasa, które może być zastosowane. Należy podkreślić, że parametr ten jest uzależniony od techniki mocowania, ale przedstawiane wartości dedykowane są układowi prostemu. W praktyce, pas transportowy o zakresie LC wynoszącym 2500 daN przeznaczony jest do zabezpieczenia ładunku w układzie prostym do 2500 kg. 

Zestaw pasów transportowe Ironside w hurtowni Onninen

Bezpieczeństwo ładunków wymaga doskonałej kondycji technicznej oraz najwyższej jakości materiałów użytkowanych narzędzi. Właśnie dlatego to wybór sprawdzonego producenta ma bezpośredni wpływ na poziom ochrony.

Świetnym przykładem jest zestaw uniwersalnych taśm zabezpieczających Ironside. Kompleksowy pakiet sprawdzi się bowiem podczas przewozu artykułów budowlanych, ale także w trakcie wycieczki lub przeprowadzki.

Sprawdź pasy transportowe w hurtowni Onninen

Pasy transportowe