Jak zadbać o bezpieczeństwo przeciwpożarowe z Ekspanderem?

Dodano: poniedziałek, 25.09.2023


Ekspander przeciwpożarowy jest elementem sprawnie działających systemów przeciwpożarowych. Są to instalacje złożone z szeregu przewodów, czujników i detektorów. Ich zadaniem jest wykrywanie pożaru już od pierwszych chwil, ostrzeganie, a często też rozpoczęcie gaszenia. Systemy te stosuje się w obiektach przemysłowych, magazynowych i urządzeń informatycznych. W miejscach takich łatwo o pożar, a jego skutki bywają katastrofalne. Jaki ekspander wybrać?

Centrala systemu przeciwpożarowego z ekspanderem na ścianie

Sprawdź ekspandery w hurtowni instalacyjnej Onninen

Jak działa ekspander systemu pożarowego?

Ekspander D+H 6000/WLS/EXPEkspander przeciwpożarowy jest elementem systemu wczesnego wykrywania i gaszenia pożarów. Są to instalacje gaśnicze, na które składają się kompatybilne ze sobą detektory dymu i podwyższonych temperatur, alarmy dźwiękowe, przewody do pobierania wody z hydrantu oraz systemy automatycznego powiadamiania służb ratunkowych. Tego rodzaju systemy montowane są na halach przemysłowych, centrach handlowych, w zakładach chemicznych, magazynach przeładunkowych i serwerowniach. Coraz częściej też działają w dużych biurowcach i podobnych miejscach, gdzie liczny sprzęt komputerowy wydziela ciepło i obciąża przewody elektryczne. Pożary spowodowane zwarciami rozwijają się szybko i są trudne do ugaszenia, stąd konieczność jak najwcześniejszego wykrywania i automatycznego włączania się systemów gaśniczych. Tym bardziej, że w wymienionych obiektach nie sposób jest ugasić pożar przy pomocy gaśnic proszkowych.   

W jaki sposób ekspander zabezpiecza w razie pożaru?

Eskpander D+H RZN 4416-MZasadniczo wyróżnia się zabezpieczenia przeciwpożarowe bierne i aktywne. Do biernych sposób zapobiegania rozwoju pożaru, zalicza się choćby drzwi przeciwpożarowe czy stosowanie niepalnych materiałów budowlanych. Do ochrony aktywnej zaliczamy automatyczne systemy gaszenia gazem obojętnym, odcinania dopływu tlenu do miejsca pożaru oraz gaszenie mgłą wodną i wodą, pobieraną z hydrantu bądź z instalacji obiektu przez przeznaczony do tego system rur i przewodów. Zadaniem ekspandera jest regulowanie ciśnienia i temperatury w tych przewodach, ponieważ wskutek poboru wody ulegają one rozszerzeniu. Poza tym pożar łączy się ze wzrostem temperatury w instalacjach, a ekspander wyrównuje różnicę temperatury pomiędzy przewodami, a pobraną zimna wodą. Dlatego właśnie sprawny ekspander zabezpiecza sprawne działanie systemu przeciwpożarowego i umożliwia skuteczne ugaszenie, jeszcze przed przyjazdem straży pożarnej.

Ekspandery w hurtowni Onninen

Oferujemy szeroki wybór różnych elementów do tworzenia sprawnych systemów przeciwpożarowych i zwiększających bezpieczeństwo w zakładach pracy, obiektach przemysłowych, centrach handlowych, logistycznych, a także na osiedlach mieszkaniowych. W sprzedaży są zarówno materiały wykończeniowe niepalne, jak i asortyment do systemów ochrony aktywnej, w tym ekspandery przeciwpożarowe i centrale do systemów oddymiania. Przykładowe produkty, dostępne w naszej ofercie, to:

  • Ekspander D+H 3000/WLS/EXPEkspander Protec 6000/WLS/EXP - Jego zalety to niski pobór prądu z zasilania zewnętrznego, możliwość podłączenia do 32 urządzeń bezprzewodowych (zasięg komunikacji wynosi 150 metrów w otwartej przestrzeni), kompatybilność z translatorem i konwencjonalnym ekspanderem, komunikacja dwukierunkowa i zakres temperatur od -30 do 50°C, a maksymalna wilgotność 95% (RH) bez kondensacji. Urządzenie posiada certyfikat jakości i deklarację zgodności z normą EN 54.
  • Ekspander Protec 3000/WLS/EXP, który można podłączyć do każdego systemu przeciwpożarowego przez moduł kontrolny, urządzenie bezprzewodowe, kompatybilne z ekspanderem 6000 Protec, z funkcją lokalnego programowania i dwukierunkowej komunikacji bezprzewodowej.
  • Ekspander D+H RZN 4416-M, sterująca systemami oddymiania i naturalnej wentylacji. Obsługuje 2 strefy oddymiania, w tym 8 przycisków i 14 czujek pożarowych na linię.

Oferta hurtowni instalacyjnej Onninen jest znacznie szersza. Jeśli zajmujesz się tworzeniem lub serwisowaniem systemów ochrony przeciwpożarowej, to sprawdź nasz asortyment i skompletuj wszystko, czego potrzebujesz do pracy.

Sprawdź ekspandery w hurtowni instalacyjnej Onninen

Dzwonek elektromagnetyczny
Farba ogniochronna
Ekspander
Czujnik przeciwpożarowy