Jak zadbać o dokładność pomiaru prac instalacyjnych? Mierniki budowlane

Dodano: poniedziałek, 11.09.2023


Precyzja w pracy jest niezbędna dla profesjonalnego wykonania powierzonych zadań. Aby ją zachować, nie  wystarczą tylko realne umiejętności pracowników, niezbędne są też narzędzia. Warto dowiedzieć się, jak zadbać o dokładność pomiaru w pracach instalacyjnych.

Pracownik budowlany z taśmą mierniczą na budowie

Sprawdź taśmy miernicze w hurtowni Onninen

Jaką długość taśmy mierniczej wybrać? 

Taśma miernicza Ironside 8m selflockW pracach instalacyjnych niezbędne jest stosowanie taśmy mierniczej, czyli metrówki. Dzięki niej można rzeczywiście uzyskać całkowitą dokładność pomiaru. Nie można jednak zapominać, iż nieodpowiednio dobrana taśma miernicza może zaburzyć pomiary. Oznacza to, że metrówka nie może być zbyt krótka. Do wyboru macie drewniane miary, które szczególnie dobrze sprawdzają się w pracach budowlanych czy remontowych, co wynika głównie z ich sztywności. Jednocześnie metrówki zwijane mogą również zapewniać ergonomię i funkcjonalność. Można np. wybierać modele, które posiadają hak wyposażony w magnesy i mocowany za pomocą nitów. Dzięki temu taka metrówka trzyma się w umieszczonym miejscu i pozwala na precyzyjny pomiar. Najlepiej wybierać modele, które posiadają wysoką klasę dokładności. Jeżeli chodzi o samą długość taśmy mierniczej, to nie powinna być ona niższa niż 3 metry.    

Jak dobrze naostrzyć ołówek stolarski? 

Ołówek stolarski OnnlineNa szeroką skalę w pracach do zaznaczania np. miejsca montażu stosuje się ołówek stolarski. Choć sprzęt jest niepozorny, to rzeczywiście odgrywa bardzo ważną rolę. Tak jak wszystko, tak i ołówek stolarski się zużywa, a to oznacza, że wymaga on ostrzenia. Jest to na pewno tańsze rozwiązanie niż zakup nowego. Możecie wykonać tę pracę ręcznie, używając nożyka. Wystarczy tylko wykonać ruchy od siebie na zewnątrz, a więc w jednej ręce trzymany jest nożyk i wykonywany jest ruch ruch od siebie, zaś w drugiej trzymacie ołówek, tak by kciukiem dociskać ostrze. Ryzyko skaleczenia jest naprawdę niewielkie. Możecie też zastosować specjalną temperówkę, która nie jest droga i zasadniczo sposób działania nie odbiega od zwykłego narzędzia do temperowania.      

W jakich pracach instalacyjnych przyda się marker permanentny? 

marker permanentny Sharpie czarnyMarker permanentny również jest niezbędny w niektórych pracach. Warto zauważyć, że można nim pisać na praktycznie każdej powierzchnia, a więc zarówno szkle, plastiku, jak i drewnie. Jego zastosowanie jest więc bardzo szerokie. Można nim zaznaczać wymiary, numerować kolejność płytek, czy zaznaczać miejsca, w których będziecie wiercić czy wycinać. Oczywiście markery permanentne sprawdzą się także w pracach budowlanych, remontowo-budowlanych czy hydraulicznych. Jeżeli wykonujecie podłączenia instalacyjne, to również na poszczególnych rurach możecie zaznaczać wymiary czy średnice materiału przy użyciu markera.     

Przyrządy pomiarowe w hurtowni Onninen 

Warto postawić na przyrządy pomiarowe dostępne w hurtowni instalacyjnej Onninen. Dobrym wyborem będzie taśma miernicza Ironside selflock 8m. Jest to model samoblokujący. Dzięki temu nie trzeba obawiać się o nieskuteczność pomiarów. Posiada dwustronny hak z magnesem. Dla jeszcze większej wygody producent zastosował materiał odblaskowy, którym pokryta jest główna strona taśmy. Powłoka jest wykonana z mocnego tworzywa ABS, które jest odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Dobrym wyborem będzie także taśma miernicza FXA 5mx19, która ma podobne właściwości. Bardzo dobrze trzyma się w miejscu umieszczenia. Nie trzeba obawiać się zwijania. Posiada funkcję stop i magnes. Wyposażona jest w trzy nity mocujące zaczep mierniczy. Do prac pomiarowych odpowiednia będzie ponadto taśma miernicza PROF 10mx25mm. Wyposażona jest w mocny hak magnetyczny. Dla jeszcze większej przejrzystości i łatwości w wykonaniu pomiarów producent zastosował połączenie szarego przycisku z czarnym paskiem oraz żółtym ostrzem taśmy.

taśma miernicza PROF 10mx25mmNa pewno przyda się także ołówek stolarski Onnline.  Jego obudowa jest trwała odporna na uszkodzenia. Bardzo łatwo można nim oznaczać nie tylko drewno, ale też inne materiały. Wyposażony jest w mocny, grafitowy wkład. Umożliwia kreślenie linii o różnej grubości w zależności od potrzeb. 

Przy pomiarach można zaznaczać miejsca cięcia czy innej obróbki także przy użyciu markera. Sprawdzi się choćby marker permanentny Sharpie czarny. Bez obaw można nim opisywać nie tylko kartony, ale też tekturę, drewno, skórę czy tworzywa sztuczne. Producent zastosował w nim tusz szybkoschnący, który jest odporny na blaknięcie i wodę.

Można też wybrać inny kolor, np. marker permanentny Sharpie srebrny. Jest on widoczny na ciemnych powierzchniach. Warto zwrócić uwagę, że w jego składzie nie ma szkodliwego ksylenu czy też toluenu. Do powierzchni porowatych sprawdzi się marker wodoodporny Sharpie żółty . Szczególnie dobrze sprawdzi się do opisywania ciemnych powierzchni. Można pisać nim na porcelanie czy też szkle lub metalu.

Sprawdź taśmy miernicze w hurtowni Onninen

Wskaźnik napięcia
Próbnik napięcia
Miernik napięcia
Ołówek stolarski
Metrówka/ Taśma miernicza
Marker permanentny