Jak zadbać o odpowiednią temperaturę w piecu? Czujnik temperatury spalin

Dodano: piątek, 2.02.2024


Czujnik temperatury spalin to niezwykle ważny element całego systemu grzewczego, zapewniając możliwość błyskawicznego reagowania na ewentualne nieprawidłowości. Zaprojektowany w ten sposób, aby rejestrować choćby najmniejsze zmiany temperatury spalin. Jego rola jest więc nie do przecenienia. Zdecydowanie warto lepiej poznać to urządzenie!

Instalator przez piecem gazowym z czujnikiem temperatury spalin

Sprawdź czujniki temperatury spalin w hurtowni Onninen

Odpowiednia temperatura spalin w piecu - o czym pamiętać?

To, jaka powinna być odpowiednia temperatura spalin w kominie uzależnione jest od dwóch głównych czynników - rodzaju paliwa i typu urządzenia grzewczego. Kotły starszego typu mają inne wymagania pod tym względem, niż urządzenia nowoczesnego typu, dlatego też kwestia temperatury spalin zupełnie inaczej się przedstawia. Jest ona znacznie wyższa, wynosząc od 230 do 350 stopni Celsjusza. Biorąc pod uwagę taką temperaturę spalin, można pomyśleć, że jest za wysoka, ale w tych kotłach była jak najbardziej bezpieczna dla komina, gdyż zapewnia mu niezakłóconą pracę w trybie suchym. To dlatego, że wilgoć nie miała warunków do tego, by wykropić się na ściankach. Zagwarantowany był jednocześnie silny ciąg kominowy. Z drugiej strony w takich urządzeniach proces spalania nie był specjalnie kontrolowany, co odbijało się negatywnie na sprawności pracy kotła.

Czujnik temperatury spalin De Dietrich 85757742Inaczej to wygląda w nowoczesnych kotła 5 klasy, które są zarówno ekonomiczne, a więc korzystne pod względem kosztów, jak i przyjazne dla środowiska. A dzięki temu są w stanie optymalnie wykorzystywać ciepło zawarte w paliwie. Coś jednak za coś, bowiem odbija się to na spalinach, a dokładnie na ich niższej temperaturze (100-110 stopni Celsjusza). Z zasady to dobrze, bo ciepło nie ucieka na zewnątrz, lecz odpowiednio ogrzewa pomieszczenia. Niemniej, niższa temperatura wpływa na komin, ponieważ para wodna ulega wykropleniu, co powoduje korozję. Co gorsza, ciąg kominowy jest słabszy, jeśli porównamy go do spalin w wyższej temperaturze. Widzimy więc, że niższe wartości są odpowiednie, ale ma to swoje mankamenty. Powstaje więc pytanie: jak sprawić, żeby temperatura spalin wzrosła, gdy tego potrzebujemy. Tym zagadnieniem zajmiemy się w kolejnym akapicie.

Jak zwiększyć temperaturę spalin?

Czasem więc warto podnieść temperaturę spalin, zwiększając ciąg w kominie. Jest na to kilka sposobów. Jednym z nich są specjalne montowane nakładki, których głównym zadaniem jest osłona wylotu w taki sposób, żeby nie dopuścić do wstecznego zasysania powietrza oraz spalin. Jeśli mamy przewody spalinowe lub dymowe dobrym rozwiązaniem, prowadzącym do zwiększenia cugu w kominie, a tym samym temperatury spalin, jest nasada typu “strażak”. Ułatwia to jego konstrukcja, dzięki czemu zachodu zjawisko podciśnienia. Tym sposobem spaliny łatwiej ulatują z kanału kominowego na zewnątrz.

Zwiększenie temperatury spalin jest też możliwe za sprawą odpowiednich wentylatorów, wpływających na regulację pracy oraz mocy komina. Takie urządzenia sztucznie wytwarzają ciąg. Pamiętajmy jednakże, iż wzrost temperatury powinien być pod kontrolą, w czym pomagają czujniki temperatury spalin. Analizuje ją, co pozwala ograniczyć straty kominowe, a co wpływa pozytywnie zarówno na sprawność kotła, jak i oszczędność zużycia opału. Czujnik temperatury spalin to więc absolutna podstawa.

Jak rozpoznać uszkodzony czujnik temperatury spalin?

Może się jednak zdarzyć, że czujnik temperatury jest uszkodzony, więc warto wiedzieć, jak rozpoznać podstawowe symptomy tego stanu. Tym bardziej że w przypadku czujników temperatury spalin zdarzają się sytuacje, że występujące uszkodzenie może być początkiem większej awarii. Nierzadko jednak potrzeba go wymienić na nowy, aby odczyty emisji spalin były prawidłowe. Rozpoznanie uszkodzonego czujnika temperatury spalin może być kluczowe dla utrzymania bezpieczeństwa i efektywności systemu grzewczego.

Czujnik temperatury spalin Pellux Ecomax 20647Żeby to określić, musimy monitorować działanie pieca, bo najczęściej to po temperaturze spalin można zauważyć, że coś jest nie tak. Jest ona niestabilna. Odczytajmy temperaturę spalin bezpośrednio z wyświetlacza pieca lub panelu kontrolnego, by wykluczyć nieprawidłowości. Niemniej ważna jest wizualna inspekcja czujnika, bo czasem awaria czujnika jest widoczna na pierwszy rzut oka i wiadomo, że wynika z uszkodzenia mechanicznego, jak na przykład pęknięcie w obudowie.

W przypadku czujników temperatury spalin pomocne bywają też pomiary porównawcze, o ile oczywiście mamy dostęp do narzędzi pomiarowych. Umożliwia to porównanie tych wartości, stwierdzając, czy awaria czujników występuje. Czasem niezbędna jest konsultacja z wykwalifikowanym serwisantem, który dokładnie zbada problem i zaproponuje odpowiednie rozwiązania. Doradzi też w innych zagadnieniach, jak temperatura recyrkulacji spalin, układ oczyszczania spalin, pomoże z filtrem cząstek stałych itp.

Sprawdź czujniki temperatury spalin w hurtowni Onninen

Miejsce montażu czujnika temperatury spalin - jakie jest najlepsze?

Istnieją różne rodzaje czujników temperatury spalin, lecz niezależnie od tego, na jaki się zdecydujemy, montaż każdego z nich powinien przebiegać w tych samych miejscach. Jedno z nich znajduje się bezpośrednio na dziale kominowym. To zdecydowanie najskuteczniejsze miejsce montaż, gdyż czujnik może precyzyjnie monitorować temperaturę spalin wychodzących z kotła czy pieca. Wskazane jest też, by umieścić go blisko miejsca wyprowadzenia spalin, dzięki czemu pomiar temperatury bezpośrednio po opuszczeniu systemu grzewczego będzie bardzo dokładny. Inną dobrą lokalizacją jest system wentylacyjny, ale trzeba zaznaczyć, że nie zawsze jest to możliwe.

Prawidłowy montaż czujnika temperatury spalin - krok po kroku

Jak widać, rola czujników temperatury spalin jest kluczowa, ale należy zamontować je w odpowiednim miejscu, aby dobrze działały. Równie istotny jest prawidłowy montaż. Wiele oczywiście zależy od modelu czujnika i systemu grzewczego, niemniej kolejność działań jest zawsze taka sama.

Termostatyczny czujnik temperatury spalin ESBE CTF151Pierwsze co i najważniejsze to kwestia bezpieczeństwa, czyli wyłączenie zasilania urządzenia grzewczego. Jak już to zrobimy, wybierzmy odpowiednie miejsce na montaż, korzystając ze wskazówek, które podaliśmy w poprzednim akapicie. Istotną czynnością jest przygotowanie miejsca montażu. Upewnijmy się, czy jest ono czyste i pozbawione innych niedogodności. Jak wszystko jest w porządku, możemy wziąć się za montaż fizyczny, mocując czujnik zgodnie z instrukcjami producenta. Ważne, aby był on stabilnie zamocowany.

Przeważnie trzeba też podłączyć go elektrycznie. Uważajmy tu na polaryzację, gdyż przeważnie czujniki ją mają, więc trzeba tego przestrzegać. Niezwykle istotne jest, by zabezpieczyć kable przed uszkodzeniem, stosując do tego celu na przykład rurki lub osłony. Po montażu należy również sprawdzić połączenia elektryczne i mechaniczne. Czasem też potrzebna jest kalibracja czujnika.

Czujniki temperatury spalin w hurtowni Onninen

W asortymencie hurtowni hydraulicznej Onninen dostępne są innowacyjne czujniki temperatury spalin, które dedykowane są do monitorowania temperatury spalin w systemach grzewczych. Wybraliśmy 3 ciekawe propozycje.

  • Zaczynamy od czujnika temperatury spalin De Dietrich 85757742. Bardzo wygodny w użytkowaniu. Wyposażony w czytelny wyświetlacz konsoli sterowniczej, na którym odczytamy temperaturę spalin, co pozwoli nadzorować czystość powierzchni wymiany korpusu kotła. Co ważne, w instalacji kaskadowej istnieje możliwość podłączenia czujnika spalin do każdego kotła. Dane techniczne czujnika: długość - 0,21 m, szerokość - 0,16 m, wysokość - 0,04 m, waga - 0,2 kg, objętość 0,001 m3.
  • Czujnik temperatury spalin Pellux Ecomax 20647 to kolejny z serii niezawodnych czujników, zapewniający bezpieczeństwo użytkowania systemu grzewczego. Eliminuje ryzyko przegrzania i potencjalnych awarii, wcześniej je wykrywając, dzięki czemu możemy szybko zareagować. Dane techniczne: długość - 0,4 m, szerokość - 0,03 m, wysokość - 0,03 m, waga - 0,21 kg.
  • Można też postawić na termostatyczny czujnik temperatury spalin ESBE CTF151 służący do sterowania pomp cyrkulacyjnych oraz termoregulatorów. Wyposażony w czujnik temperatury, który jest podłączony do modułu przełącznika. Przy jego pomocy można sterować zasilaniem elektrycznym pompy cyrkulacyjnej, podobnie jak termoregulatorem ze zintegrowaną pompą cyrkulacyjną. Czujnik temperatury można zamontować na zewnętrznej powierzchni rury spalin lub wewnątrz niej - za pomocą tulei zanurzeniowej. Jego dane techniczne są następujące: długość - 0,132 m, szerokość - 0,09 m, wysokość - 0,075 m, waga - 0,271 kg, objętość - 0,001 m3.

Podsumowując, czujnik temperatury spalin to absolutna konieczność w całym systemie grzewczym. Dzięki niemu zareagujemy na najmniejsze zmiany temperatury. Równie ważne jest to, aby wybrać model wysokiej jakości.

Sprawdź czujniki temperatury spalin w hurtowni Onninen