Jak zadbać o odpowiednią wilgotność w domu? Czujnik wilgotności

Dodano: poniedziałek, 25.09.2023


Odpowiednia wilgotność powietrza w mieszkaniu ważna jest dla zdrowia i dobrego samopoczucia każdego człowieka. Kontrolowanie wilgotności może przyczynić się do stworzenia bardziej komfortowego i zdrowego środowiska, a także poprawić wydajność i trwałość różnych materiałów, urządzeń i procesów. Jaka jest optymalna wilgotność i jak w jej utrzymaniu może pomóc czujnik wilgotności?

Instalator montuje czujnik wilgotności

Sprawdź czujniki wilgotności w hurtowni Onninen

W czym pomaga czujnik wilgotności?

czujnik wilgotności Wavin SentioZastanawiając się jaka jest optymalna wilgotność należy wiedzieć, że jest ona ściśle powiązana z temperaturą. Przyjmuje się, że zakres wilgotności powinien zawierać się w przedziale między 40-60 %. Specjaliści podkreślają, że dla temperatury rzędu 19-20 stopni wilgotność powinna wynosić 55-60%, natomiast dla nieco wyższej temperatury, tj. rzędu 22-22 stopnie nie powinna przekraczać 40-45%.

Czujniki wilgotności pozwalają w łatwy sposób zadbać o utrzymanie właściwego stopnia nawilżenia powietrza. To profesjonalne urządzenie pozwala wykonać bardzo precyzyjny pomiar. Dobrej jakości urządzenia pozwalają też modyfikować wilgotność, aby warunki w pomieszczeniu były optymalne.

W praktyce wyróżnia się kilka wariantów higrometrów:

  • kapacystancyjne,
  • rezystancyjne,
  • termohigrometryczne, 
  • psychometryczne,
  • impedancyjne.

Każdy z wariantów działa w oparciu o inny mechanizm - wykorzystywane są kondensatory, reagujące na zmiany w wilgotności powietrza, wykorzystywany jest pomiar temperatury pomiędzy dwiema powierzchniami, termometrami (sucha i wilgotną).

Na jakiej zasadzie działa rezystancyjny czujnik wilgotności?

Czujniki rezystancyjne to przykłady rozwiązań higroskopowych, w których dochodzi do zmiany właściwości elektrycznych wykorzystanych materiałów, jakie zachodzą w efekcie pochłaniania wilgoci z otoczenia. Rozwiązania te stosowane są ze względu na określone zalety. Najczęściej wymienianą jest prosta konstrukcja, dzięki są one tańsze od innych rozwiązań. Dużym atutem jest też dość wysoka odporność na zanieczyszczenia powietrza. Czujniki rezystancyjne są mniej wydajne i zależą też od temperatury. Rozwiązanie to może być też mniej precyzyjne i mniej stabilne.

Gdzie powinno się montować czujnik wilgotności?

Czujnik wilgotności Vasco RH RF

Czujniki wilgotności mogą być szeroko stosowane w różnych pomieszczeniach, gdzie konieczna jest kontrola stopnia wilgotności nie tylko w domu czy w biurze, ale także w wielu gałęziach przemysłu. Czujniki zapobiegają nadmiernemu zawilgoceniu budynków, tworząc w ten sposób dobre warunki do życia i pracy ludzi. Sprawdzą się doskonale w przemyśle farmaceutycznym, biotechnologicznym, gdzie leki i preparaty muszą być przechowywane w ściśle określonych warunkach.

Urządzenia znajdują również zastosowanie w przemyśle budowlanym, gdzie pomagają ocenić wilgotność betonu, a także zapewnić optymalne warunki do przechowywania wszelkich materiałów budowlanych. Ocena wilgotności jest też niezbędna w procesach suszenia i utwardzania, od których w dużym stopniu zależy późniejsza wytrzymałość konstrukcji.

Czujniki wilgotności świetnie sprawdzą się również w meteorologii, gdzie pozwalają na zwiększenie precyzji pomiaru i tym samym prognoz. W rolnictwie dzięki czujnikom można regularnie sprawdzać poziom wilgotności gleby, dostarczając informacje pozwalające zoptymalizować nawadnianie roślin. Stworzenie odpowiednich warunków pozwala zwiększyć wydajność i plony. 

Czujniki wilgotności w hurtowni Onninen

W hurtowni hydraulicznej Onninen dostępne w sprzedaży są czujniki wilgotności różnego typu, dzięki czemu można dopasować rozwiązanie odpowiednie do potrzeb. Jedną z propozycji jest czujnik wilgotności Vasco RH RF. Jego zaletą jest to, że może być montowany z większością rekuperatorów VASCO. Mechanizm działania urządzenia pozwala na optymalizację działania rekuperatora i zwiększenie jego wydajności pracy. Atutem jest to, że urządzenie działa całkowicie bezprzewodowo.

czujnik wilgotności nVent Raychem RAYSTAT-M2-G-SENSORWśród polecanych czujników wilgotności wymienić można dostępny w ofercie Onninen czujnik wilgotności Wavin Sentio. Urządzenie wyposażone w termostaty umożliwia wykonać pomiar temperatury i wilgotności w pomieszczeniu. Zaletą urządzenia jest prosta konstrukcja, dzięki czemu montaż i obsługa są bezproblemowe. Urządzenie cechuje się wysoką precyzją działania oraz niezawodnością. Kolejną wartą uwagi zaletą jest to, że czujnik może być wszechstronnie wykorzystywany. Świetnie sprawdzi się w domu lub biurze, a także w wielu gałęziach przemysłu.

W asortymencie hurtowni Onninen dostępne są też dedykowane rozwiązania do badania wilgotności gruntu. Przykładem takiego rozwiązania jest czujnik wilgotności nVent Raychem RAYSTAT-M2-G-SENSOR. Urządzenie wyposażone w kabel zasilający o długości 10 m, działający w zakresie pomiarowym od -50 stopni do +70. Wykorzystywany w szczególności do monitorowania i zarządzania ogrzewaniem podjazdów i schodów. Jedną z największych zalet jest to, że czujnik działa ekonomicznie, pozwala ograniczyć ilość zużywanej energii. Nie bez znaczenia jest też łatwość instalacji oraz prostota obsługi.

Sprawdź czujniki wilgotności w hurtowni Onninen

Czujnik wilgotności