Jak zadbać o właściwą akustykę biur open space?

Dodano: środa, 18.10.2023


Smog akustyczny, czyli nadmierny hałas w środowisku pracy, jest coraz bardziej palącym problemem zarówno w przestrzeniach komercyjnych, jak i w miejscach zamieszkania. Nowa norma ISO 22955 wskazuje kierunek działań w zakresie poprawy akustyki w biurach typu open space, opierając się na kontekstowym podejściu do specyfiki pracy. Jej wytyczne, w połączeniu z nowoczesnymi rozwiązaniami izolacyjnymi akustycznymi dostępnymi, na przykład od firmy Armacell, pozwalają na skuteczną kontrolę poziomu hałasu. W dzisiejszym artykule dowiesz się, jakie kroki można podjąć, aby zadbać o właściwą akustykę w biurach open space, oraz dlaczego jest to tak istotne dla komfortu i efektywności pracowników.

Nowoczesne biur w stylu open space z roślinnością

Sprawdź produkty Armacell w hurtowni Onninen

Jak hałas może obniżyć efektywność w biurze?

Komfort akustyczny to istotny czynnik wpływający na naszą codzienną wydajność i samopoczucie zarówno w miejscu pracy, jak i w domu. Hałas, bez względu na źródło, może znacząco obniżyć naszą efektywność, wpływając negatywnie na koncentrację, komfort i ogólne samopoczucie.

W środowisku biurowym, gdzie panuje duży ruch i aktywność, hałas zewnętrzny, takie jak odgłosy uliczne czy działanie sprzętu miejskiego, stanowią jedno z głównych źródeł zakłóceń. Brak komfortu akustycznego wpływa na naszą zdolność do skupienia się na pracy, a także może powodować uczucie zmęczenia i frustracji.

Płyta akustyczna Armacell ArmaComfort AB ALU PLUS 11mm B-s1, d0Nie tylko hałas zewnętrzny ma znaczenie. Wewnętrzny hałas, zarówno powietrzny, jak i uderzeniowy, również odgrywa istotną rolę. Dźwięki bytowe, rozmowy, odgłosy urządzeń audio czy hałas związany z infrastrukturą budynku, takie jak rury w szachtach czy kanały wentylacyjne, mogą przyczyniać się do zakłóceń akustycznych w biurze.

W związku z tym, dbanie o właściwą akustykę w biurze jest niezwykle istotne. Odpowiednie izolacje akustyczne i rozwiązania mające na celu kontrolę poziomu hałasu mogą znacząco poprawić warunki pracy. Dzięki tym środkom, można stworzyć przyjazne i efektywne środowisko pracy, które wspiera koncentrację i komfort pracowników.

Nowa perspektywa na problem hałasu: Norma ISO 22955

Norma ISO 22955 to dokument, który rewolucjonizuje podejście do problemu hałasu w biurach typu open space. Ten standard precyzyjnie definiuje kwestie akustyki w kontekście funkcji pomieszczeń i wykonywanych w nich czynności, otwierając nowe możliwości w projektowaniu przyjaznych i efektywnych przestrzeni biurowych.

Otulina Armacell Armaflex HT-13×015 kauczuk /2m/W normie ISO 22955 zidentyfikowano różne rodzaje przestrzeni biurowych, uwzględniając zarówno obszary o jeszcze nieznanej funkcji, jak i te, w których kluczową rolę odgrywa komunikacja zewnętrzna. Wśród wyróżnionych obszarów znajdują się miejsca do rozmów telefonicznych i wideokonferencji, strefy pracy zespołowej z aktywną komunikacją werbalną, stanowiska do pracy indywidualnej, część recepcyjna oraz przestrzenie, które łączą różne funkcje.

Warto zaznaczyć, że choć norma ISO 22955 nie jest obligatoryjna, jej wdrożenie może znacząco poprawić warunki pracy w biurach open space. Daje ona projektantom i akustykom wytyczne, które pozwalają na tworzenie przestrzeni biurowych, w których pracownicy mogą efektywnie i komfortowo pracować. W efekcie można osiągnąć lepszą koncentrację, wydajność i ogólne samopoczucie pracowników.

Rozwiązania akustyczne od Armacell

W walce z uciążliwym hałasem w biurze każde narzędzie jest na wagę złota. Dobre rezultaty w redukcji hałasu od rur, kanałów wentylacyjnych i urządzeń klimatyzacyjnych można osiągnąć dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań akustycznych, takich jak izolacje ArmaComfort AB Alu i ArmaComfort AB Alu Plus.

Otulina Armacell Armaflex HT-19×060 kauczuk /2m/Jednym z wyjątkowych rozwiązań jest izolacja ArmaComfort AB Alu Plus, która łączy w sobie bariery dźwiękowej z absorpcją dźwięków. Ta zaawansowana technologia materiałowa zapewnia skuteczną redukcję hałasu, szczególnie w przypadku klimakonwektorów wentylatorowych. Te urządzenia, szczególnie w pomieszczeniach bez podwieszanych sufitów lub tylko z wyspami sufitowymi, mogą generować hałas przekraczający normy. Izolacja ArmaComfort AB Alu Plus, złożona z warstw bariery epdm/eva i pianki kauczukowej FEF, zapewnia imponujące wyniki. Dzięki przeprowadzonym badaniom akustycznym uzyskano redukcję hałasu na poziomie ponad 6 dB w najwyższym biegu klimakonwektora, co stanowi znaczący spadek.

Kolejnym przykładem efektywnego rozwiązania jest izolacja z pianki kauczukowej ArmaFlex i bariery ArmaComfort Barrier B. Dzięki ich zastosowaniu na kanałach wentylacyjnych uzyskano redukcję hałasu na poziomie ponad 10 dB. To potwierdza, że lokalne redukcje hałasu od urządzeń i kanałów wentylacyjnych mogą być osiągnięte dzięki wyborowi odpowiednich materiałów izolacyjnych oraz prawidłowemu montażowi.

Armacell nieustannie udoskonala swoje rozwiązania akustyczne, zapewniając skuteczną kontrolę hałasu w otwartych biurach. Odpowiednie izolacje akustyczne, takie jak ArmaComfort AB Alu Plus i ArmaComfort Barrier B, to klucz do stworzenia cichej i komfortowej przestrzeni biurowej. Działają one jak tarcza ochronna przed hałasem, co przekłada się na poprawę koncentracji, wydajności i ogólnego samopoczucia pracowników.

Sprawdź produkty Armacell w hurtowni Onninen