Pompa ciepła to długofalowa inwestycja w komfort cieplny, niższe koszty ogrzewania i ochronę środowiska. Współcześnie produkowane pompy ciepła są zaawansowanymi, niemalże bezobsługowymi i bezawaryjnymi urządzeniami. Co oczywiście nie oznacza, że nie trzeba o nie dbać… Dla sprawnego, wieloletniego działania pomp ciepła niezbędne są m.in. regularne przeglądy techniczne i prace konserwacyjne. Jak zadbać o żywotność pompy ciepła? Praktyczne wskazówki znajdziesz w poniższym poradniku.
Sprawdź pompy ciepła w hurtowni Onninen
Zwiększ żywotność pompy ciepła z regularnymi przeglądami technicznymi
Eksploatacja pompy ciepła wymaga przede wszystkim regularnych przeglądów technicznych. To podstawa długoletniego, efektywnego i niezawodnego działania urządzenia. Kompleksowy przegląd techniczny powinien odbywać się nie rzadziej niż raz w roku. Zadanie to warto powierzyć autoryzowanemu serwisowi producenta posiadanej pompy ciepła, który zatrudnia certyfikowanych techników, doskonale zaznajomionych z technologiami stosowanymi w urządzeniach konkretnej marki.
Często producent wprost wskazuje podmioty uprawnione do realizacji przeglądów technicznych oraz określa częstotliwość ich przeprowadzania. Nieprzestrzeganie zaleceń producenta może znacząco utrudnić skuteczne dochodzenie roszczeń z tytułu gwarancji.
Podczas przeglądu technicznego kontroli podlegają najważniejsze podzespoły w pompie ciepła, jak układ chłodniczy, wymiennik ciepła, pompa obiegowa czy wentylator. Specjalista przygląda się również szczelności i ciśnieniu w systemie. Przegląd obejmuje diagnostyką mechaniczną i elektroniczną.
Dotyczy zarówno stanu technicznego, jak i efektywności działania urządzenia. W przypadku wykrycia usterek lub innych nieprawidłowości, powinny one zostać odnotowane w dokumencie potwierdzającym przeprowadzenie przeglądu i jak najszybciej (najlepiej od razu) usunięte. Niezwłoczna reakcja pozwala zapobiec powiększaniu się szkody.
Regularne czyszczenie i wymiana filtrów i wymienników ciepła
Aby utrzymać optymalną efektywność pracy pompy ciepła przez maksymalnie długi czas, należy zadbać o regularne czyszczenie filtrów i wymienników ciepła. Zanieczyszczone filtry obniżają wydajność działania urządzenia i przyczyniają się do zwiększonego zużycia prądu. Prace warto przeprowadzać nie rzadziej niż co kilka miesięcy. Należy pamiętać, że o ile filtry można z reguły oczyścić lub wymienić samodzielnie, to czyszczenie delikatnych wymienników ciepła jest znacznie bardziej skomplikowaną czynnością, którą lepiej powierzyć specjalistom. Dysponują oni odpowiednimi umiejętnościami, narzędziami i środkami czyszczącymi.
Stała kontrola poziomu czynnika chłodniczego
Czynnik chłodniczy jest niezbędny do przekazywania ciepła w układzie, dlatego jego poziom wymaga stałej kontroli. Jeśli pomimo regularnego uzupełniania czynnika chłodniczego (zgodnie z zaleceniami producenta pompy ciepła), jego poziom wciąż jest zbyt niski, należy przeprowadzić diagnostykę urządzenia, ponieważ mogło dojść do wycieku.
Zarówno kontrolą i uzupełnieniem czynnika chłodniczego, jak i usunięciem ewentualnej przyczyny nieszczelności, powinien bezwzględnie zająć się fachowiec z uprawnieniami! Nieumiejętne postępowanie z czynnikiem chłodniczym jest niebezpieczne dla zdrowia i może prowadzić do uszkodzenia pompy ciepła.
Jak jeszcze można zadbać o pompę ciepła? Dla wydłużenia jej żywotności warto regularnie sprawdzać stan izolacji i uszczelek oraz korzystać z dostępnych narzędzi do monitorowania pracy systemu, a w razie wątpliwości bezzwłocznie kontaktować się z producentem urządzenia lub wskazanym przez niego serwisem.
Sprzedajesz, instalujesz lub serwisujesz pompy ciepła? Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej hurtowni. W asortymencie posiadamy powietrzne pompy ciepła oraz gruntowe pompy ciepła pochodzące od najbardziej uznanych w branży OZE producentów urządzeń grzewczych. Oferujemy pompy ciepła Bosch, Galmet, Immergas, LG, Rotenso oraz innych, renomowanych marek. Znajdziesz u nas również liczne komponenty i akcesoria do pomp ciepła. Specjaliści techniczno-handlowi Onninen służą profesjonalnym wsparciem.