Jak zamontować brodzik? Porady i instrukcja krok po kroku

Dodano: wtorek, 13.09.2022


Montaż brodzika z powodzeniem wykonasz samodzielnie — jedyne czego potrzebujesz, to instrukcji krok po kroku, która przeprowadzi Cię przez ten proces. Taką pomoc znajdziesz w poniższym artykule. Dodatkowo dzielimy się naszymi poradami — dzięki nim Twoja praca przebiegnie szybko, sprawnie i bez problemów. Zapraszamy do lektury!

Jak zamontować brodzik - poradnik OnninenNajważniejszy jest wybór brodzika

Zanim zaczniesz montaż, upewnij się, że wybrałeś właściwy brodzik. Zwróć uwagę na jego wymiar, kształt, a przede wszystkim na to, czy otwór odpływowy znajduje się we właściwym miejscu. Dostosuj także wysokość wybranego brodzika do miejsca wlotu kanalizacyjnego. Upewnij się, czy posiadasz wszystkie elementy potrzebne do montażu, a więc: zaczepy, szyny, nóżki, syfon oraz rurę odpływową. Jeśli nie skompletowałeś całego zestawu, zrobisz to w łatwy sposób, dobierając części z oferty tego samego producenta. Dodatkowe rekomendacje specjalistów Onninen znajdziesz w naszej hurtowni internetowej — są ujęte w opisie poszczególnych produktów. Dotyczą między innymi wyboru właściwego syfonu, kompatybilnego z wybranym brodzikiem.

Sprawdź szeroką ofertę brodzików w Onninen

Montaż brodzika – potrzebne materiały oraz narzędzia

Jakie materiały oraz narzędzia będą Ci potrzebne do montażu brodzika? Poniżej przedstawiamy krótką listę.

Materiały

 • Uszczelki — zabezpieczą odpływ przed przeciekaniem.
 • Rura przyłączeniowa do kanalizacji — wybierz produkt o średnicy 50 mm (powinien pasować do większości przyłączy).
 • Syfon do brodzika — wybierz produkt, który można czyścić od góry. Dzięki temu ręcznie pozbędziesz się wszelkich nieczystości, nie zatykając rur odpływowych.

Narzędzia

 • Wiertarka, wkrętarka, kołki rozporowe/ klej montażowy — niektóre modele brodzików łazienkowych zamontujesz przy pomocy kołków rozporowych, inne przy pomocy kleju montażowego.
 • Silikon uszczelniający wraz z pistoletem rozprowadzającym — wybór koloru silikonu jest dowolny, natomiast przy pracach z ceramiką sanitarną stosuje się najczęściej ten w kolorze białym oraz transparentnym.
 • Poziomica oraz ołówek — przydadzą się na każdym etapie prac podczas zaznaczania i mierzenia odległości.
 • Piłka do cięcia metalu (opcjonalnie) - przyda się przy skracaniu rury przyłączeniowej.

W jakim miejscu zamontować brodzik?

Jak zamontować brodzik - miejsce montażu

Brodzik powinien być zamontowany w takim obszarze, aby otwór odpływowy oraz wlot kanalizacyjny nie znajdywały się zbyt blisko siebie. Odległość pomiędzy nimi powinna być umiarkowana. W przeciwnym wypadku trudno będzie Ci odpowiednio wygiąć elastyczną rurę. Weź także pod uwagę wysokość wlotu kanalizacyjnego — dopilnuj, aby brodzik przykrył go w całości. Pamiętaj, aby nie wykonywać montażu brodzika na surowej podłodze. Najpierw wyłóż ją odpowiednimi kaflami, a jeśli planujesz inny wystrój — zamiast płytek ceramicznych zastosuj wylewkę pod brodzik. Dzięki temu zabiegowi wyrównasz podłogę i będziesz mieć pewność, że kabina prysznicowa stoi prosto.

Jeśli przeprowadzasz remont, najłatwiej umieścić nowy brodzik w miejscu poprzedniego. Możesz też nieznacznie go przesunąć, ale z uwzględnieniem pozycji wlotu kanalizacyjnego oraz otworu odpływowego. W przypadku projektowania wnętrza łazienki masz o wiele więcej możliwości — kabina prysznicowa może stać wszędzie (byle blisko wlotu do kanalizacji). Wiele zależy od Twoich indywidualnych preferencji.

Sprawdź szeroką ofertę brodzików w Onninen

Instrukcja montażu brodzika krok po kroku

Jak zamontować brodzik? Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku.

 1. Pierwszym krokiem jest ustalenie właściwej wysokości brodzika — w tym celu powinieneś tak manewrować ustawieniem nóżek, aby całą konstrukcję osadzić równo na płytkach. Następnie zakryj nóżki panelem maskującym — upewnij się, czy pasuje do ustalonej wysokości. Następnie odłóż panel na bok.
 2. Dokręć wszystkie nóżki i jeszcze raz upewnij się, czy mają taką samą wysokość. Postaw brodzik na podłodze i sprawdź czy konstrukcja jest stabilna. Nierówności skontroluj za pomocą poziomicy — przystaw ją wzdłuż krawędzi brodzika, a następnie po przekątnych (bądź promieniu — jeśli kupiłeś model zaokrąglony).
 3. Jeśli posiadasz brodzik, który montuje się za pomocą zaczepów — na tym etapie możesz umieścić je we właściwych miejscach.
 4. Tak powstałą konstrukcję należy przetestować. W tym celu sprawdź jeszcze raz czy panel maskujący pasuje do całości. Następnie sprawdź czy brodzik nie chwieje się na swoich nóżkach. W razie potrzeby wyreguluj je jeszcze raz. To bardzo ważne, aby upewnić się, że wszystkie części są prawidłowo podłączone.
 5. Zaznacz na podłodze miejsce, gdzie będzie znajdował się odpływ. W tym miejscu umieścisz syfon.
 6. Następnie dolną część syfonu połącz z elastyczną rurą odpływową, a ją z kolei z odpływem w ścianie. Pamiętaj o zachowaniu właściwego spadku. Jeśli rura jest zbyt długa, za pomocą piłki utnij ją w odpowiednim miejscu. Brzegi wyrównaj papierem ściernym.
 7. Umieść uszczelkę na dolną część syfonu.
 8. Ustaw brodzik we właściwym miejscu. Następnie w odpływ brodzika włóż górną część syfonu i skręć z dolną, którą wcześniej przymocowałeś do kanalizacji. Uważaj podczas zakładania kolejnych uszczelek — jeśli któraś się podwinie, syfon może przeciekać. Nałóż górną, estetyczną podkładkę na syfon.
 9. Wykonaj próbę szczelności. Jeśli nic nie przecieka, przyklej panel boczny do brodzika oraz uszczelnij krawędzie silikonem. Poczekaj do wyschnięcia.

Jak zamontować brodzik - aranżacja

Montaż odpływu liniowego

Niski brodzik może mieć odpływ liniowy zamiast klasycznego odpływu. To nie tylko designerskie oraz modne rozwiązanie, ale przede wszystkim wygodne dla osób starszych czy niepełnosprawnych, które będą korzystać z montowanego brodzika. Aby zamontować odpływ liniowy, należy najpierw odpowiednio zaprojektować łazienkę. Niskie brodziki z takim rozwiązaniem posiadają charakterystyczną konstrukcję odwadniającą, która zajmuje kilka centymetrów wysokości. Upewnij się więc, że pod swoim brodzikiem zdołasz ,,schować" całą instalację. Montaż brodzika niskiego wymaga także kompleksowej izolacji wszystkich krawędzi w łazience, mających styczność z wodą. W tym celu zastosuj biały bądź transparentny silikon.

Jak zamontować odpływ liniowy? Kratkę umieść około 1 milimetr poniżej poziomu płytek ceramicznych — dla zachowania odpowiedniej krzywizny, która naturalnie ,,doprowadzi" wodę do odpływu. W razie wątpliwości wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w instrukcji producenta.

Montaż brodzika a rodzaj – o tym pamiętaj!

W zależności od rodzaju wybranego brodzika, może różnić się sposób jego montażu. O czym należy pamiętać?

Montaż brodzika na nóżkach

Podczas montażu brodzika na nóżkach pamiętaj, że najważniejsze jest ustawienie odpowiedniej wysokości nóżek. Przykręć je, a następnie sprawdź za pomocą poziomicy, czy brodzik jest stabilny.

Zaletą brodzika na nóżkach lub stelażu jest to, że elementy kanalizacyjne nie muszą być schowane w podłodze – pod brodzikiem, jest wystarczająco dużo miejsca, by je ukryć.

Montaż brodzika płaskiego

Montaż brodzika płaskiego najlepiej przeprowadzić w nowo powstałej łazience, której projekt uwzględnia tego typu zabudowę. Jeśli zdecydujesz się na taki brodzik w łazience, gdzie wcześniej nie był on uwzględniony, musisz być przygotowany na skucie posadzki pod wymaganą instalację lub podniesienie poziomu podłogi.

Podłoga pod płaski brodzik koniecznie musi być równa – wpływa to na bezpieczeństwo instalacji oraz codzienny komfort kąpieli.

Montaż brodzika na styropianie

Montowanie brodzika na styropianie zapewnia doskonałą izolację termiczną oraz akustyczną. Różni się on od montażu brodzika płaskiego czy na nóżkach.

Pracę należy zacząć od docięcia nośnika ze styropianu i wycięcia w nim otworu na odpływ. Kolejnym krokiem jest połączenie syfonu z rurą odpływową. Brodzik osadzony na nośniku styropianowym umieszczamy w odpowiednim miejscu, a następnie dokręcamy górną część syfonu. Po sprawdzeniu szczelności połączenia, dno nośnika pokrywamy klejem do płytek lub pianką montażową i przyklejamy do podłoża. Boki brodzika wykańczamy na samym końcu.

Ile kosztuje montaż brodzika?

Jeśli zastanawiasz się, ile będzie Cię kosztować samodzielny montaż brodzika, poniżej przedstawiamy przybliżony kosztorys.

 • Brodzik narożny w zestawie z nóżkami (w zależności od wymiarów i użytego materiału) - od 295 złotych do 1337 złotych.
 • Rura kanalizacyjna (elastyczna, przyłączeniowa) - około 5 złotych.
 • Silikon sanitarny w kolorze białym w zestawie z pistoletem — około 18 złotych.
 • Syfon do brodzika (w zależności od średnicy oraz obecności rury odpływowej) - od 21 złotych do 126 złotych.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom sprawnie i szybko zamontujesz brodzik w swojej łazience. Jeśli wciąż szukasz produktu idealnego, zajrzyj do naszego sklepu internetowego. Na pewno znajdziesz w nim brodziki warte Twojej uwagi.

Sprawdź szeroką ofertę brodzików w Onninen