Jak zamontować grzejnik kanałowy?

Dodano: poniedziałek, 5.06.2023


Grzejniki kanałowe cieszą się coraz większą popularnością. Trzeba przyznać, że takie rozwiązanie jest nie tylko efektywne, ale też pozwala utrzymać jeszcze lepszą estetykę pomieszczenia. Dziś podpowiemy Wam, jak zainstalować grzejnik kanałowy. Zastanowimy się, czy takie rozwiązanie to dobry wybór w mieszkaniu w bloku. A na koniec przedstawimy Wam top 3 naprawdę dobre modele.

Grzejnik kanałowy

Sprawdź grzejniki kanałowe w hurtowni Onninen

Montaż grzejnika kanałowego krok po kroku

Grzejnik kanałowy umieszcza się w podłodze. Dzięki temu jest niemal niewidoczny. Najczęściej montuje się go przy drzwiach tarasowych, nie przeszkadza w swobodnym otwieraniu tarasu. To rozwiązanie bardzo dobrze sprawdzi się zarówno w dużych pomieszczeniach, jak i mniejszych. Dzięki nim można utrzymać łatwo i uzyskać szybko właściwą temperaturę wnętrza, a przy tym koszty ogrzewania wcale nie są bardzo wysokie. Skoro to już jasne, to możemy przejść do montażu. 

  • Krok pierwszy: planowanie 

Nim przejdziemy do instalacji warto zaplanować montaż. Trzeba tutaj pamiętać, aby zostawić zapas wolnej przestrzeni. Wystarczy około 3-4 cm z każdej strony. Należy przygotować otwór w warstwach posadzki. Trzeba go dobrać do wielkości, ale i mocy grzejnika. Szerokość kanału jest także szerokością wanny i warstwy ocieplenia. Jednocześnie do długości wanny trzeba doliczyć ok. 2 cm, po 1 cm na dylatację górnej części boku wanny z każdej strony. 

  • Krok drugi: wykonanie kanału 

Kanał w podłodze można wykonać na dwa sposoby. Możecie np. zaszalować cały otwór, ale uwzględniając przy tym przestrzeń na warstwy izolacji. Pomiędzy deskowanie trzeba wstawić rozpórki, gdyż dzięki temu nie dojdzie do zwężenia otworu. Alternatywą dla takiego rozwiązania jest wstawienie wanny z rozpórkami. Górną część trzeba zabezpieczyć taśmą dylatacyjną. Dopiero potem możemy ułożyć jastrych do wanny. W czasie gdy wylewka wysycha wannę grzejnika trzeba zdjąć i w to miejsce włożyć styropian, a gdy montujecie grzejnik z wentylatorem musicie wtrysnąć pianę montażową.       

  • Krok trzeci: montaż wanny grzejnika

Wannę i grzejnik należy zamontować dopiero przed pracami posadzkarskimi, przy czym ramka wanny musi być oparta na wylewce. Dzięki śrubom umieszczonym na dnie, wanna jest stabilizowana. Pamiętajcie też, że dopiero przed obramowaniem niezbędne jest wykonanie dylatacji z silikonu bądź korka. Wannę należy zamontować na warstwie chudziaka oraz izolacji termicznej. Jeżeli planujecie niski grzejnik, to bez problemu zmieścicie się na wysokości podkładu podłogowego, natomiast jeżeli grzejnik będzie wysoki, to konieczne będzie zagłębienie kanału pod wannę. 

  • Krok czwarty:  przygotowanie instalacji hydraulicznej 

Teraz możemy już przejść do przygotowania instalacji hydraulicznej. Wykonujemy ją na betonie chudym, następnie układamy warstwę wodoszczelną z folii oraz termoizolację. To rozwiązanie zapobiega utracie ciepła do gruntu, przy czym minimalna grubość musi wynosić 5 cm. Możemy zastosować twarde materiały termoizolacyjne takie jak styropian, wełna mineralna, czy też niskoprężna pianka montażowa. Na termoizolacji trzeba jeszcze ułożyć przekładkę technologiczną. 

  • Krok piąty: montaż wymiennika ciepła

Teraz możemy zamontować wymiennik ciepła oraz moduły. Sprawdzamy jeszcze, czy prawidłowo pracują. Na samym końcu montujemy podest. Dobieramy go do materiału, z jakiego wykonana jest podłoga. Przypominamy też, że trzeba dobrać ruszt do wielkości grzejnika i gotowe.

Grzejnik kanałowy w bloku - czy to dobre rozwiązanie? 

Grzejnik kanałowy QUATTROVENTWiele osób zastanawia się, czy grzejnik kanałowy można zamontować w bloku. Otóż takie rozwiązanie nie sprawdzi się do powierzchni mieszkaniowych, gdyż wymagałoby dużej ingerencji w strop, a na to musielibyście uzyskać pozwolenie np. ze spółdzielni. Jeżeli jednak rzeczywiście będziecie starać się o pozwolenie i je uzyskacie, to warto postawić na Grzejnik z wentylatorem Regulus Quattrovent. Grzejniki kanałowe często montowane są w nowoczesnych mieszkaniach deweloperskich. Stanowią wtedy dobrą alternatywę dla tradycyjnych grzejników.

Grzejniki kanałowe Regulus - top 3 efektywne modele

Top 1: Grzejnik kanałowy QUATTROVENT Regulus

Grzejnik kanałowy QUATTROVENT Regulus jest doskonałym zamiennikiem dla klasycznych grzejników panelowych czy ogrzewania podłogowego.

Grzejnik kanałowy QUATTROVENTJednocześnie nie tylko szybko, ale też efektywnie ogrzeje pomieszczenie. Wyposażony został w łatwy w sterowaniu element grzewczy. Jeżeli umieścicie go wzdłuż przestrzeni okiennej będzie działać jak kurtyna powietrzna, a mianowicie będzie chronił przed napływem chłodnego powietrza przez nieszczelne okna. Ten model posiada bardzo dużą moc grzewczą.  

Top 2: Grzejnik kanałowy TRIOVENT Regulus 

Grzejnik kanałowy TRIOVENT Regulus Na uwagę zasługuje również grzejnik kanałowy TRIOVENT  Regulus. Prezentuje się niezwykle stylowo, a przy tym bardzo łatwo się nim steruje. Moc grzejnika uzależniona jest od ustawienia biegu. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić, ale zapewnia też wygodę użytkowania. Warto jeszcze zwrócić uwagę na szczelność układu wodnego, a także wyjątkowo długą żywotność, która może wynieść nawet kilkadziesiąt lat. Co istotne, grzejnik zapewnia niską bezwładność ciepła, ale też można montować go w posadzce pomiędzy stropami. 

Top 3: Grzejnik kanałowy QUATTROVENT 100/250/300/230V, L=2750 Regulus 

W naszym zestawieniu grzejników Regulus znalazł się także grzejnik kanałowy QUATTROVENT 100/250/300/230V L=2750 Regulus

Grzejnik kanałowy QUATTROVENTCechuje go niska masa, a także niska bezwładność cieplna, co decyduje o jego wysokiej precyzji grzania, która sprzyja uzyskaniu komfortu cieplnego. Pracuje naprawdę efektywnie nawet w niskich temperaturach zasilania. Wykazuje odporność zarówno na zmienne, jak i wysokie ciśnienie. To rozwiązanie pozwala zaoszczędzić miejsce, które do tej pory zajmowały grzejniki ścienne – warto rozważyć taką opcję.

Sprawdź grzejniki kanałowe w hurtowni Onninen