Jak zaoszczędzić na zużyciu wody z regulatorem strumienia w baterii?

Dodano: wtorek, 21.05.2024


Ceny wody w ostatnim czasie znacząco wzrosły, średnio o ok. 20%. Jednocześnie ilość wody pitnej ciągle maleje, stąd też należy podjąć różne działania dzięki którym można zaoszczędzić wodę i zmniejszyć jej zużycie. Doskonale sprawdzi się tutaj regulator strumienia umieszczony w baterii. Warto na jego temat dowiedzieć się więcej.

Mężczyzna nalewa wodę z baterii kuchennej z perlatorem

Sprawdź regulatory strumienia w hurtowni Onninen

Czym jest regulator wody i jak działa? 

Regulator strumienia wody to produkt, który jest elementem baterii. Znajduje się on na zakończeniu wylewki. Jego działanie jest bardzo proste. Otóż napowietrza on strumień wody, a dzięki temu jej zużycie jest mniejsze i to nawet o 50%. Element jest naprawdę mały. Jednocześnie ma formę specjalnej końcówki zbudowanej z sitka o małych oczkach. Właśnie taka budowa sprawia, że przepływ wody jest zdecydowanie mniejszy, co oczywiście przekłada się na mniejsze zużycie wody. Regulator strumienia wody pasuje zarówno do baterii kuchennych, jak i łazienkowych czy nawet prysznicowych.

Regulator strumienia Ferro M24x1 PCH2Zatem warto umieścić go nie tylko w kuchni, ale też w łazience, by odczuć zdecydowanie duże oszczędności. Warto zauważyć, że strumień wody jest naprawdę duży, zatem zupełnie nie odczuwa się, że wody jest mniej. Co istotne, ta niewielka inwestycja przekłada się na naprawdę duże oszczędności. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na rodzaj gwintu. Powinien być wykonany z mocnych materiałów. Dostępne są np. perlatory silikonowe, ale też metalowe oraz plastikowe. Wyróżniamy także perlatory napowietrzające oraz tworzące strumień igłowy. Pierwszy z nich wytwarza podciśnienie w strumieniu wody, która następnie wypływa z drobnej siatki.

Podciśnienie sprawia, że powietrze zasysane jest przez małe otwory przez co wydaje się, że wypływającej wody jest więcej. Jest także perlator, który tworzy strumień igłowy. Przepływ wody może mieć w tym przypadku różny kierunek, a to za sprawą sita. Nie trzeba też obawiać się rozchlapywania wody.  Ciekawym wyborem jest też perlator dwufunkcyjny, który posiada dwie funkcje strumienia wody, a przełączanie pomiędzy nimi jest bardzo proste i intuicyjne. Model z przegubem kulowym pozwala na ustawienie wody w zależności od potrzeb.       

Oszczędności płynące z wykorzystania regulatora strumienia 

Regulator strumienia Geberit M18.5x1, 5.0 l/min, obrotowy 243.635.00.1Perlator powinien być umieszczony w bateriach kuchennych, jak i łazienkowych. Dzięki jego funkcjom można sporo zaoszczędzić. W efekcie zużycie wody może być mniejsze nawet o 50%. Warto jednak przyjrzeć się dokładnie oszczędnościom, jakie wynikają z jego stosowania. Wybierając bardzo tanie perlatory zmniejszamy zużycie wody o 15%, natomiast najnowsze modele ograniczają przepływ wody nawet o 60%. Baterie kuchenne z perlatorem zapewniają oszczędność przepływu wody do 5l/minutę.

Dla porównania bateria kuchenna, która nie jest wyposażona w perlator zużywa ok. 13l/minutę. Poza znaczącą oszczędnością w zużyciu wody, zmniejszają się rachunki za energię, gdyż mniejsza ilość wody do podgrzewania w realny sposób zmniejsza koszty zużycia np. gazu czy energii elektrycznej. Zmniejsza się także ilość ścieków. Aerator powinien znaleźć się nie tylko w kuchni, ale też w łazience. Baterie łazienkowe dzięki regulatorowi strumienia zużywają mniejszą ilość wody zimnej. W efekcie oszczędność może wynosić nawet 60%.         

Jak dbać o regulator strumienia w bateriach? 

Regulator strumienia CLAGE CSP6i z chromowana tulejką M22i (do armatury z gwinem zewnętrznym na wylewce) 00460Aby mieć możliwość korzystania przez długi czas z regulatora strumienia, warto o niego dbać i dokonywać regularnych przeglądów. Wbrew pozorom utrzymanie go w czystości wcale nie jest trudne. Należy czyścić go z osadzającego się brudu. Warto pamiętać, że nagromadzony kamień może blokować pracę perlatora, stąd też trzeba czyścić sitko, które znajduje się wewnątrz.

Do tego celu można np. użyć szczoteczki do zębów. Najlepiej zamoczyć ją w wodzie z octem, a następnie usunąć kamień. Możecie także rozłożyć go na części i po kolei czyścić każdy element. Oczywiście trzeba jeszcze zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału jest on wykonany. Np. najłatwiej utrzymać w czystości silikonowy perlator. Jeżeli jest on z metalu, to często trzeba zastosować odkamieniacz. 

Regulatory strumienia w hurtowni Onninen

Warto zdecydować się na regulator strumienia Ferro M24x1 PCH2 . Jest to produkt naprawdę wysokiej jakości w niskiej cenie. Wykonany jest z metalu. Dla jeszcze większej efektywności pracy zastosowano w nim mocną uszczelkę, która zapobiega przeciekom.

Na uwagę zasługuje również regulator strumienia Geberit M18.5x1, 5.0 l/min, obrotowy 243.635.00.1. Zachwyca on walorami praktycznymi i niezwykłą trwałością. Zastosowany silikon sprawia, że posłuży przez naprawdę długi czas. Pozwala też zmniejszyć zużycie wody o ponad 50%.

Dobrym wyborem może być regulator strumienia CLAGE CSP6i z chromowana tulejką M22i (do armatury z gwinem zewnętrznym na wylewce) 00460. Sprawdzi się on niemal do każdej armatury, który posiada gwin zewnętrzny na wylewce. Jest wyposażony w chromowaną tulejkę, która jest odporna na korodowanie.

Sprawdź regulatory strumienia w hurtowni Onninen