Jak zapewnić bezpieczeństwo i przepływ powietrza? Kratka wentylacyjna

Dodano: poniedziałek, 25.09.2023


Wentylacja w każdym budynku jest niezwykle istotna, zapewniając komfort i higienę. Ogromne znaczenie w tym kontekście mają kratki wentylacyjne, odpowiedzialne za bezpieczeństwo i odpowiedni przepływ powietrza. Przyjrzymy się tym zagadnieniom w poniższym artykule, odpowiadając na pytanie, kiedy kratki wentylacyjne są koniecznością?

Instalator z wkrętarką mocuje kratkę wentylacyjną

Sprawdź kratki wentylacyjne w hurtowni Onninen

Kiedy kratka wentylacyjna jest konieczna?

Kratka wentylacyjna Awenta 11X27 TUSKratka wentylacyjna jest obowiązkowym elementem praktycznie w każdym miejscu, niezależnie czy mowa o budynkach mieszkalnych, czy komercyjnych. Jej najważniejszym zadaniem jest zapewnienie przepływu powietrza między wnętrzem a otoczeniem. To szczególnie konieczne w takich pomieszczeniach jak łazienka, bo kratki wentylacyjne łazienkowe są niezbędne, aby usuwać wilgoć i nieprzyjemne zapachy. Zapobiega to powstawaniu pleśni i grzybów. Są one nie tylko nieestetyczne, ale też szkodliwe dla zdrowia ludzi. Podobną rolę ma kratka wentylacyjna w kuchni, gdzie powstaje bardzo dużo pary wodnej. Jest ona skutecznie usuwania z tego pomieszczenia, podobnie jak różne zapachy. Ale jej rola jest równie kluczowa w innych miejscach, na przykład w piwnicach, gdzie może gromadzić się nie tylko wilgoć, ale i inne niebezpieczne substancje, jak gaz. Za sprawą kratek można tu utrzymać odpowiedni przepływ powietrza, zachowując zdrowe środowisko. Wentylacja jest też obowiązkowa w różnego rodzaju pomieszczeniach technicznych.

Jaka jest różnica między anemostatem a kratką wentylacyjną?

Kratka wentylacyjna Depro z matą GV400/500Kolejną ważną kwestią jest rozróżnienie między anemostatem a kratką wentylacyjną. Wiele osób myli te dwa pojęcia, lecz mimo pozornych podobieństw działają one trochę inaczej. Kratka wentylacyjna zewnętrzna stosowana jest w większości miejsc, zwłaszcza tam, gdzie korzysta się z wentylacji grawitacyjnej. Wobec tego zapewnia ona ruch powietrza w obydwu kierunkach, całkiem inaczej niż anemostat, który pozwala na ruch tylko w wybranym kierunku. Może być nawiewny lub wywiewny. I chociaż anemostat również stosowany jest w wentylacji, to przeznaczony jest do rekuperacji z odzyskiem ciepła, czyli bardziej zaawansowanej metody wymiany powietrza w budynku. 

Jak powinna być zamontowana kratka wentylacyjna?

Żeby przepływ powietrza był prawidłowy, musimy postarać się o odpowiednie zamontowanie kratki wentylacyjnej zamykanej. Z tego względu trzeba pamiętać o kilku warunkach. Jeden z nich dotyczy lokalizacji, co oznacza, że musimy wybrać właściwe miejsce, w którym potrzeba dostępu powietrza. Musimy też upewnić się, że nie koliduje ona z innymi instalacjami, jak przewody elektryczne. Niezwykle ważnym parametrem jest odpowiedni rozmiar. Dobierzmy więc taką wielkość, aby zapewnić wystarczający przepływ powietrza. Przykładowo kratka wentylacyjna autoaktywna nie może być ani za mała (słaba wydajność), ani za duża (zbyt poważne straty cieplne). Poza tym pamiętajmy o zabezpieczeniach, jeśli to konieczne, żeby przez kratkę nie przechodziły na przykład owady. Pamiętajmy też, by regularnie ją konserwować, a więc czyścić, usuwając gromadzące się tam zanieczyszczenia.

Kratki wentylacyjne w hurtowni Onninen

W hurtowni instalacyjnej Onninen dostępnych jest wiele rodzajów kratek. Warto ją odwiedzić i wybrać odpowiedni model.

Kratka wentylacyjna Vilpe wielofunkcyjna 240x240Polecamy kratkę wentylacyjną Awenta 11X27 TUS. Solidnie wykonana z wysokiej jakości tworzyw sztucznych, bezpieczna dla użytkownika, posiadająca certyfikat Państwowego Zakładu Higieny. Kratka została wyposażona w siatkę, która zapobiega przedostawaniu się do wnętrza owadów. 

Dobrym rozwiązaniem jest również kratka wentylacyjna Depro z matą GV400/500. Wykonana z porządnego tworzywa sztucznego, z serii GV, więc cechuje się płytkim profilem i szybkim montażem. Kompatybilna z wentylatorami serii LV. 

Ciekawie też prezentuje się kratka wentylacyjna czarna, zwłaszcza w niektórych pomieszczeniach urządzonych w oryginalnym stylu. Poszukując takiego modelu, warto sprawdzić kratkę wentylacyjną Vilpe wielofunkcyjną 240x240. Pasuje do różnych typów pomieszczeń. Produkt może też być wykorzystywany jako czerpnia lub wyrzutnia w systemie wentylacji mechanicznej. Wymagana jest płyta montażowa na przewody Ø 125, 160 lub 240 mm. Zawartość opakowania to poza kratką wentylacyjną, również niezbędne kołki rozporowe 6 mm i śruby.

Sprawdź kratki wentylacyjne w hurtowni Onninen

Rura wentylacyjna
Zawór zwrotny wentylacja
Komin wentylacyjny
Kratka wentylacyjna czarna
Kratka wentylacyjna autoaktywna
Kratka wentylacyjna łazienkowa
Kratka wentylacyjna zewnętrzna
Kratka wentylacyjna zamykana
Kratka wentylacyjna