Jak zapewnić idealne ciśnienie wody w energooszczędny i komfortowy sposób?

Dodano: wtorek, 9.07.2024


Niskie ciśnienie wody w domowej instalacji lub jego wahania to częsty kłopot, z którym borykają się mieszkańcy domów jednorodzinnych i budynków mieszkalnych. Poszukując najlepszego rozwiązania pozwalającego rozwiązać ten problem, warto wziąć pod uwagę nie tylko parametry pompy. W dobie rosnących cen energii elektrycznej, coraz bardziej istotne staje się wybieranie urządzeń, które będą spełniać swoje zadanie nie generując niepotrzebnych kosztów. Nie bez znaczenia są też komfort i bezpieczeństwo użytkowania, jaki zapewniają nowoczesne, kompaktowe i pracujące cicho hydrofory. To cechy szczególnie istotne w obecnych czasach, kiedy nowopowstające domy zwykle pozbawione są piwnic, a urządzenia do podnoszenia ciśnienia montowane są w pobliżu pomieszczeń mieszkalnych.

Kompaktowy hydrofor do domu Grundfos Scala2 w ogrodzie przed domem

Sprawdź pompy hydroforowe Grundfos Scala2 w hurtowni Onninen

Przykładem takiego efektywnego energetycznie i komfortowego w eksploatacji urządzenia hydroforowego jest pompa SCALA2 firmy Grundfos. Jej nowa, udoskonalona wersja przewyższa pod względem sprawności i oszczędności energii wiele dostępnych na rynku pomp do podnoszenia ciśnienia.

Nowa SCALA2. Oszczędność energii i komfort użytkowania jak nigdy dotąd

Kompaktowy hydrofor do domu Grundfos Scala2 pod zlewem w kuchni

Wprowadzone w nowej generacji pompy Grundfos SCALA2 udoskonalenia w układzie hydraulicznym i precyzyjne zmiany w jej detalach konstrukcyjnych, zaowocowały poprawą parametrów hydraulicznych pompy oraz zwiększeniem jej sprawności o 2% względem poprzedniego modelu. Przekłada się to na oszczędność energii i redukcję kosztów eksploatacji urządzenia. Dzięki zaawansowanemu technologicznie układowi hydraulicznemu, zastosowaniu silnika z magnesami trwałymi i inteligentnej technologii sterowania, nowa pompa SCALA2 pozwala zaoszczędzić nawet 40% energii zużywanej do podnoszenia ciśnienia wody w porównaniu do tradycyjnych hydroforów*.

Zmiany konstrukcyjne we wnętrzu pompy oraz zastosowanie nowego materiału w jej obudowie wpłynęły też korzystnie na poziom hałasu generowanego przez urządzenie. Cicha praca od zawsze była jedną z docenianych przez użytkowników zalet pompy SCALA2, a jej nowa generacja pracuje jeszcze ciszej od poprzedniczki. Poziom ciśnienia akustycznego obniżono o 3 dB (A), do poziomu zaledwie 44 dB (A). To dźwięk porównywalny do generowanego przez nowoczesną zmywarkę lub cichą rozmowę. Choć redukcja ciśnienia akustycznego o 3 dB (A) może wydawać się z pozoru niewielka, badania* pokazują, że ludzkie ucho odbiera tę zmianę jako obniżenie hałasu o 50% w porównaniu z poprzednim modelem. 

Sprawdź pompy hydroforowe Grundfos Scala2 w hurtowni Onninen

Nowa SCALA2 – budowa i zastosowania

Zasada działania i regulacji pracy pozostały w nowym modelu pompy SCALA2 takie same, jak w dostępnej dotychczas wersji. SCALA2 to w pełni zintegrowane, samozasysające urządzenie hydroforowe typu „wszystko w jednym”. W wytrzymałej obudowie mieści wszystkie, niezbędne do skutecznego podnoszenia ciśnienia wody elementy tj. pompę, zbiornik, silnik, zawory zwrotne oraz łącznik ciśnienia.

Nowa pompa Grundfos SCALA2 3

Zintegrowane sterowanie prędkością obrotową silnika umożliwia utrzymanie przez pompę optymalnego ciśnienia w kranach zgodnie z zapotrzebowaniem, niezależnie od wahań ciśnienia wlotowego i zmian rozbioru. Chłodzony wodą silnik z magnesami trwałymi zapewnia cichą i efektywną pracę urządzenia, pozwalając uzyskać wysokość podnoszenia Hmax 45 m i zużywając maksymalnie 550 watów, co stanowi około połowy zużycia tradycyjnego domowego hydroforu z pompą stałoobrotową*.

Pompa zapewnia stałe ciśnienie jednocześnie w aż 8 punktach poboru rozmieszczonych na maksymalnie 3 kondygnacjach. Umożliwia podnoszenie ciśnienia wody z sieci wodociągowej, ze zbiorników posadowionych na ziemi lub dachowych oraz ze zbiorników podziemnych i płytkich studni (< 8 m od lustra wody).

Łatwy montaż, wygodna eksploatacja

Do docenianych przez instalatorów zalet pompy SCALA2 należy łatwość jej montażu i uruchomienia. Nie wymaga on skomplikowanych narzędzi, a jego wygodę dodatkowo podnoszą regulowane przyłącza wlotowe i wylotowe oraz duży korek zalewowy. Pompa wykonana jest w stopniu ochrony IP X4D i może być montowana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Panel sterujący pompy SCALA2 z ikonami LED sygnalizującymi stany niepożądane w pompie i instalacjiSCALA2 wyposażona jest w czytelny i łatwy w obsłudze panel sterowania, który pozwala wygodnie dokonywać nastaw oraz monitorować pracę pompy. SCALA2 posiada również szereg zabezpieczeń, które umożliwiają szybką diagnostykę stanów niepożądanych w instalacji, zapobiegając uszkodzeniu pompy i wystąpieniu strat materialnych. Wśród najważniejszych należy wymienić zabezpieczenie przed suchobiegiem, funkcję wykrywania nieszczelności w instalacji i wycieków wody (np. z niedokręconych kurków czerpalnych) oraz zabezpieczenie przeciwzamarzaniowe, przydatne, gdy nie zdążymy zdemontować pracującej na zewnątrz pompy przed pierwszymi przymrozkami.

Nowa, udoskonalona generacja popularnej pompy Grundfos SCALA2 do podnoszenia ciśnienia wody w zastosowaniach domowych wyznacza nowy standard dla zintegrowanych urządzeń hydroforowych, gwarantując stałe ciśnienie wody, niski poziom hałasu i efektywność energetyczną – a wszystko to w innowacyjnym urządzeniu do podnoszenia ciśnienia typu „wszystko-w-jednym”, zaprojektowanym z myślą o niezawodnej pracy w domach i budynkach mieszkalnych.

*wyliczenia dostępne na stronie grundfos.to/sources

Sprawdź pompy hydroforowe Grundfos Scala2 w hurtowni Onninen