Prawidłowa wentylacja w domu to klucz do rozwiązania wielu problemów, np. z wilgocią. Podobnie wygląda kwestia w przypadku poddasza użytkowego. Na jaką wentylację zdecydować się w takiej sytuacji? I jakie systemy stosowane są w przypadku poddasza użytkowego i nieużytkowego?
Sprawdź wentylację w hurtowni Onninen
Na jaką wentylację się zdecydować do poddasza użytkowego?
Poddasze użytkowe to przestrzeń znajdująca się pomiędzy ostatnią kondygnacją budynku a dachem, która została zaadaptowana do celów mieszkalnych. Z tego względu musi spełniać szereg warunków, dopuszczających ją do codziennego użytkowania, jak np. średnia wysokość, która powinna wynosić co najmniej 2 m. W budynkach, w których poddasze pełni rolę dodatkowej kondygnacji budynku, należy w sposób szczególny zadbać o prawidłową wentylację poddasza
Na poddaszu użytkowym sprawdzi się zarówno wentylacja grawitacyjna, jak i wentylacja mechaniczna. Wybór odpowiedniego rozwiązania powinien zostać podyktowany specyficznymi warunkami danego obiektu. Duży wpływ na decyzję ma również fakt, czy nad poddaszem użytkowym znajduje się niewielkich rozmiarów stryszek, rodzaj dachu, a także rodzaj i sposób wykonanej izolacji.
W przypadku poddasza użytkowego system wentylacji musi zostać odpowiednio zaprojektowany i wykonany, od tego zależy jego skuteczność. Szczególnie że między wlotem i wylotem kanału wentylacyjnego występuje dość mała różnica poziomów. To z kolei oznacza, że występujący ciąg naturalny może być nieefektywny i niewystarczający. Mieszkańcy poddasza będą wówczas przebywać w pomieszczeniach o dużej wilgotności oraz z powietrzem bardziej zanieczyszczonym. Czynniki te mogą bardzo niekorzystnie wpływać na zdrowie, prowadzić do pogorszenia samopoczucia.
Jakie systemy wentylacyjne wybrać do poddasza?
Na poddaszu użytkowym bardzo dobrze może sprawdzić się zarówno wentylacja grawitacyjna, jak i mechaniczna. Ze względu na specyficzne warunki poddasza użytkowego dobrym rozwiązaniem jest np. połączenie systemu grawitacyjnego ze specjalnymi nasadami kominowymi. To niewielkie wentylatory, które wspomagają system wentylacji do prawidłowego i w wydajnego działania.
Istotą wentylacji grawitacyjnej jest wykorzystanie naturalnych ruchów powietrza, do których dochodzi dzięki działającym siłom grawitacji. W systemach bez wspomagających elementów (wentylatorów) duże znaczenie ma różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku. Jeśli różnica wynosi co najmniej 12 stopni, wówczas do uzyskania odpowiednio sprawnej wentylacji wystarczą jedynie drożne kanały wentylacji grawitacyjnej, w tym rury oraz przewody kominowe, a także otwarte lub nieszczelne okna.
Często podkreśla się, że ze względu na specyficzne warunki, na poddaszu użytkowym lepiej sprawdzi się wentylacja mechaniczna. Dzięki odpowiednim urządzeniom wymiana powietrza przebiega sprawniej, a osoby przebywające na poddaszu mogą cieszyć się świeżym, czystym powietrzem. Wentylacja mechaniczna sprawdzi się doskonale, jeśli ma zostać połączona z rekuperacją, czyli metodą polegająca na odzysku ciepłego powietrza. Dzięki temu na poddaszu nie będą potrzebne dodatkowe elementy, takie jak nawiewniki okienne, kratki wentylacyjne, kominy lub inne odprowadzające powietrze konstrukcje i systemy.
Czym się różni wentylacja poddasza użytkowego od nieużytkowego?
Wentylacja poddasza użytkowego polega nie tylko na dbaniu o odprowadzenie wilgoci na zewnątrz, ze względu na fakt, że przestrzeń pełni rolę mieszkania, musi zapewniać bezpieczeństwo osobom przebywającym. Powietrze musi być czyste, musi też być odpowiednio ogrzane, a jeśli wykorzystywane jest ogrzewanie — konieczna jest właściwa wentylacja.
Sprawna wentylacja poddasza nieużytkowego jest również konieczna, jednak inna jest jej rola. Podstawowym zadaniem jest bowiem odprowadzanie nagromadzonej wilgoci, ponieważ jej nadmiar wpływa niekorzystnie na właściwości i kondycję materiałów izolacyjnych i dociepleniowych. W miejscach, w których poziom wilgotności jest wysoki, dochodzi do pojawienia się problemów z grzybem i pleśnią. Warto pamiętać, że jeśli poddasze nieużytkowe nie będzie właściwie wentylowane, wówczas temperatura w budynku będzie wysoka.
Sposób wentylacji poddasza użytkowego zależy od rodzaju dachu. W przypadku połaci dwuspadowych, w ścianach szczytowych trzeba wykonać otwory. Jeśli jest to dach o innej konstrukcji, np. dach płaski, to konieczne może być zastosowania specjalnych kominków wentylacyjnych. Dodatkowo niezbędne jest też wykonanie szczeliny powietrznej, np. wzdłuż okapu dachu. System ten zapewnia prawidłowe działanie wentylacji grawitacyjnej. Szczelinę można wykonać, stosując np. podbitkę z perforacją.