Projekt rozdzielnicy 3-fazowej oraz jej podłączenie wymaga odpowiedniego przygotowania, oraz znajomości podstawowych parametrów niezbędnych do jej wykonania. Co trzeba wiedzieć i od czego zacząć?
Sprawdź rozdzielnice 3-fazowe w hurtowni Onninen
Jakie parametry instalacji trzeba znać, aby zacząć projektować rozdzielnicę 3-fazową?
Prace nad rozdzielnicą 3-fazową można rozpocząć, posiadając odpowiednią wiedzę na temat parametrów takiej instalacji. Przed wykonaniem schematu należy ustalić, jakie będzie przeznaczenie takiej instalacji. Najważniejsza jest informacja, czy rozdzielnica będzie wykorzystywana w budynku mieszkalnym, biurowym, czy też obiekcie przemysłowym oraz jakiego typu urządzenia będą działać w projektowanej instalacji.
W zależności od tego, gdzie taka instalacja elektryczna będzie pracowała, musi zostać dobrany odpowiedni układ sieci zasilającej. Schemat powinien w szczególności określać sposób ochrony przed porażeniem, a także prowadzenie przewodów ochronnych i neutralnych.
Podczas projektowania instalacji trójfazowej należy wziąć pod uwagę podstawowe parametry elektryczne, takie jak: napięcie zasilania, moc przyłączeniowa, prąd znamionowy instalacji, obciążenie odbiorników oraz charakterystykę obciążenia.
Bardzo ważne są też parametry zabezpieczeń. W tym wypadku należy uwzględnić: prąd zwarciowy w miejscu instalacji, rodzaj oraz charakterystyka wyłączników nadprądowych, a także stosowanie wyłączników różnicowoprądowych.
Poprawne przygotowanie schematu rozdzielnicy trójfazowej wymaga również określenia ilości i rodzaju obwodów. W sposób szczególny należy ustalić liczbę odbiorników jedno i trójfazowych działających w instalacji. Ponadto dla każdego z obwodów trzeba określić rodzaj oświetlenia, ilość gniazd jedno i 3-fazowych. Bardzo ważne jest, żeby ustalić, czy w obwodach działały będą specjalne urządzenia, takie jak np. kotły lub pompy.
Planując rozdzielnicę 3-fazową, trzeba wziąć pod uwagę także warunki środowiskowe, szczególnie w przypadku wykonania rozdzielnicy zewnętrznej — musi być szczególnie odporna na wilgoć i wodę. Dla rozdzielnic wewnętrznych i zewnętrznych konieczne jest określenie stopnia ochrony przed wilgocią, kurzem, pyłem oraz temperaturą. Ważne, aby rozdzielnica 3 fazowa była wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne.
Projektując rozdzielnicę należy zadbać o jej właściwe zabezpieczenie. Dlatego też schemat musi uwzględniać elementy ochrony przeciwpożarowej, przeciwprzepięciowej oraz przeciwpożarowej.
Od czego zacząć prefabrykację projektu rozdzielnicy 3-fazowej?
Proces prefabrykacji zawsze rozpoczyna się od bardzo dokładnego zaplanowania poszczególnych etapów działania. Gdy projekt zostanie przygotowany, ważne, aby realizacja przebiegała zgodnie z jego założeniami. Schemat instalacji elektrycznej określa dokładnie rozmieszczenie poszczególnych aparatów i ich połączenia, wskazuje również występujące obwody elektryczne.
W procesie projektowania wskazywane są wykorzystywane urządzenia, wraz ze wskazaniem ich parametrów technicznych. W zależności od tego podawane są też wymiary rozdzielnicy, w szczególności ilość modułów DIN.
Schemat instalacji pozwala ustalić potrzebne elementy oraz ich wcześniejsze przygotowanie, jeszcze przed rozpoczęciem montażu. Zazwyczaj potrzebne są:
- elementy zabezpieczające (wyłączniki i ograniczniki przepięć);
- przewody, a także złączki, szyny;
- obudowy, zapewniające odpowiednią ochronę IP;
- elementy ochronne;
- akcesoria montażowe.
Gdy wszystkie elementy niezbędne do wykonania projektu zostały zgromadzone, należy odpowiednio przygotować również przestrzeń roboczą. Ważne, aby zadbać o dostępność do wszystkich niezbędnych narzędzi, jak też środków ochrony osobistej. Praca z prądem wymaga szczególnej uwagi i ostrożności.
Proces montażu rozpoczyna się od odpowiedniego ułożenia poszczególnych elementów wewnątrz obudowy. Po zamontowaniu szyny DIN należy rozmieścić w obudowie aparaty, zgodnie z założeniami projektowymi. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na kolejność obwodów oraz zachowanie odpowiedniego odstępu od chłodzenia. Rozdzielnica elektryczna wymaga zamontowania zabezpieczeń, w tym wyłącznika głównego i innych elementów przewidzianych w projekcie.
W następnym etapie wykonywania instalacji elektrycznej w rozdzielnicy przygotowywane jest odpowiednie okablowanie. Estetyczne ułożenie przewodów instalacji elektrycznej w przyszłości ułatwi konserwację układu.
Najlepsze praktyki w projektowaniu schematów rozdzielnic elektrycznych 3-fazowych
Rozdzielnica budowlana powinna być wykonana zgodnie z przyjętymi standardami. W instalacjach elektrycznych każdy przewód ma określoną kolorystykę, aby każdy elektryk mógł bez trudu ustalić, który z kabli za co odpowiada. Zgodnie z przyjętą nomenklaturą przewód fazowy może mieć kolory: czarny (L1), brązowy (L2) oraz szary (L3). Z kolei przewód neutralny (N) jest w kolorze niebieskim. Przewód ochronny (PE) ma kolor żółto-zielony. Takie oznaczenia to podstawy elektryki, których należy przestrzegać.
Przygotowanie schematu oraz jego realizacja powinno opierać się na dokładnej analizie potrzeb, na podstawie której dobierane są parametry do elementów i urządzeń, które zostaną podłączone. Warto wziąć pod uwagę nie tylko bieżące, ale i przyszłe potrzeby oraz dobrać rozdzielnice i obudowy umożliwiające rozbudowę w przyszłości. Do podłączenia rozdzielnicy 3-fazowej należy wykorzystywać elementy zgodne z obowiązującymi normami bezpieczeństwa.