Dobrze zaprojektowane nawodnienie roślin i trawników w ogrodzie przekłada się na trwałość zaprojektowanej aranżacji. W środku gorącego lata ręczne podlewanie często okazuje się niewystarczające. A zatem warto pomyśleć i zainwestowaniu w automatyczny system nawadniania ogrodu. Jak zaprojektować taką instalację? Zobacz, jak stworzyć własny system podlewania trawników, krzewów i innych roślin na działce.
Sprawdź nawadnianie ogrodu w hurtowni Onninen
Jakie elementy wchodzą w skład systemu nawadniania ogrodu?
Posiadanie systemu nawadniania roślin ogrodowych to ogromne udogodnienie dla wszystkich domowników. Aktywny automatyczny system nawadniania ogrodu powoduje, że ręczne podlewanie powierzchni staje się tylko problematycznym wspomnieniem.
Alternatywnie możesz wybrać ręczny zraszacz ogrodowy, np. jako uzupełnienie automatu. Dzięki temu podlejesz dodatkowo roślinność, która wymaga ręcznej pielęgnacji.
Chcesz dowiedzieć się, jak zaprojektować nawadnianie ogrodu, które będzie efektywne i bezpieczne dla roślinności? Pamiętaj o stworzeniu precyzyjnego projektu, oszacowaniu zapotrzebowania roślin na wodę, a także inwestycji w profesjonalny osprzęt.
Aby zaprojektować nawadnianie ogrodu, które posłuży Ci wiele lat, nie możesz zapomnieć o następujących elementach:
- źródło wody, np. studnia głębinowa lub sieć wodociągowa z domu;
- pompa wody – jest niezbędna, kiedy wykorzystujesz inne źródło wody niż system wodociągowy;
- filtry wody – są potrzebne, aby rury, zraszacze i dysze nie zatykały się przez zabrudzenia;
- czujniki – musisz je mieć, jeśli chcesz mieć automatyczne nawadnianie ogrodu;
- zraszacze i emitery – to urządzenia końcowe, np. wynurzalne, które uaktywniają się po uruchomieniu systemu i odpowiadają za rozprowadzenie wody.
Przydatny jest także sterownik, czyli centralna jednostka do zarządzania. Dzięki temu własny system nawadniania ogrodu może pracować w wyznaczone dni, godziny, a także przy określonej pogodzie, którą wykrywają czujniki.
Czy warto inwestować w automatyczne nawadnianie ogrodu?
Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na nawadnianie automatyczne. Inwestycja w system zraszaczy na cały ogród przynosi liczne korzyści takie, jak:
- zużycie znacznie mniejszej ilości wody niż w przypadku podlewania ręcznego;
- całkowicie bezobsługowy system, który znajduje zastosowanie na małych i dużych powierzchniach ogrodów;
- prosty sposób na dostosowanie ilości wody do zapotrzebowania roślinności na działce;
- łatwe programowanie sterownika, aby woda była uwalniana tylko wtedy, kiedy to potrzebne.
Atutem prawidłowo zamontowanego systemu nawadniania wody jest też idealne ciśnienie wody w każdych warunkach. To możliwe, jeśli w systemie zostaną zamontowane wydajne pompy do nawadniania ogrodu.
Jaka jest cena nawodnienia ogrodu za m2? Sprawdźmy to!
Realnie za system nawadniania ogrodu o powierzchni do 300 m2 to koszt sięgający kwoty do kilkunastu tysięcy złotych, zależnie od wybranego oprzyrządowania, wielkości instalacji i rodzaju wybranych zraszaczy.
Aby zaplanować nawadnianie ogrodu i oszacować całkowite koszty przeprowadzenia takiej inwestycji, musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników:
- powierzchnia działki;
- zapotrzebowanie roślinności na wodę;
- sposób ukształtowania terenu;
- ceny elementów niezbędnych do wykonania instalacji automatycznego podlewania;
- sposób łączenia sektorów podlewania ze sobą.
Wykorzystując profesjonalne złączki, zraszacze i inne części od renomowanych producentów możesz realnie zaoszczędzić na późniejszej eksploatacji systemu. Prawidłowo zaprojektowana zamontowana instalacja pozwoli na maksymalne ograniczenie zużycia wody przy zachowaniu pełnej wydajności zraszania.
O czym warto pamiętać podczas projektowania automatycznego systemu podlewania?
Dobrze dopasowany system nawadniania na działkę to podstawa, aby komfortowo podlewać roślinność i nie martwić się o jej stan. To często spore wyzwanie nawet dla osób pracujących na co dzień w branży ogrodniczej.
A zatem co wziąć pod uwagę w trakcie projektowania systemu nawadniania? Kluczowa jest kwestia rur i przewodów wodnych. W tym przypadku istotne parametry to:
- przepływ wody;
- długość tras;
- sposób łączenia sekcji;
- rodzaj nawodnienia, np. zraszacze potrzebują większy przepływ wody w porównaniu do linii kroplujących na rabaty.
Inwestycja w takie rozwiązanie przynosi korzyści zarówno właścicielom małych ogrodów, jak i dużych terenów zielonych. Sterowanie zdalne czy czujniki wilgotności to systemy, dzięki którym masz pewność, że Twój ogród zawsze będzie odpowiednio nawodniony.