Multiplekser to niewątpliwie bardzo istotny układ komutacyjny, który posiada wiele wejść, a także jedno wyjście. W tym przypadku wejście jest sterujące. Dzięki niemu wybiera się inne wejście, którego sygnał ma trafić na wyjście układu. Warto na ten temat dowiedzieć się więcej.
Sprawdź elektrotechnikę w hurtowni Onninen
Kiedy stosuje się multiplekser?
Odpowiednio dobrana aparatura elektryczna gwarantuje nie tylko dużą funkcjonalność, ale też bezpieczeństwo. Zatem jest ona wymagana, a jej zastosowanie konieczne. Chroni w końcu przed porażeniem użytkowników. Na pewno istotną rolę odgrywa tutaj multiplekser. Trzeba wiedzieć, że służy on do wyboru jednego z kilku dostępnych sygnałów wejściowych, a następnie przekazanie ich na wyjście.
Należy pamiętać, że najprostszym multiplekserem jest układ z jednym wejściem sterującym. Trzeba jeszcze wiedzieć, że zastosowanie multiplekserów jest niezbędne w sytuacji, gdy chcemy skorzystać ze znacznie większej ilości wejść niż jest dostępnych w wybranym mikrokontrolerze. Takie układy mogą być wbudowane bezpośrednio w ich strukturę. Ponadto multipleksery spotyka się w aplikacjach, gdzie stosuje się naprawdę dużą ilość diod świecących, a nawet w robotach z kategorii line follower.
Właśnie dzięki temu mogą obsługiwać naprawdę wiele czujników. Zatem to urządzenie pełni funkcję przełącznika i pozwala na selektywne przesyłanie jednego z wielu sygnałów wejściowych. Multiplekser może mieć dwa wejścia selektorowe i w tym przypadku w zależności od ustawienia występować będzie odpowiedni sygnał, który następnie będzie przesyłany na wyjście.
Podstawowe rodzaje multiplekserów
Jak wiadomo multipleksery odgrywają bardzo ważne funkcje. Trzeba pamiętać, że dostępne są naprawdę zaawansowane technologicznie modele.
Rodzaje multiplekserów:
- światłowodowy multiplekser - jest wykorzystywany w technologii światłowodowej do łączenia wielu sygnałów optycznych, gdzie występuje jeden sygnał wyjściowy. Taki multiplekser wykorzystuje się w nowoczesnych sieciach telekomunikacyjnych, gdzie przesyłanie danych odbywa się za pomocą światła. Jego zaletą jest fakt, że umożliwia transmisje dużej ilości danych i to na duże odległości.
- multiplekser cyfrowy - posiada wiele funkcji i szerokie spektrum zastosowania. Trzeba wiedzieć, że przyjmuje on wiele sygnałów wejściowych. Jest wielodrogowym węzłem komunikacyjnym. Jednym z najpopularniejszych multiplekserów cyfrowych jest 4-bitowy, czyli taki, który przesyła 4 sygnały wejściowe do jednego wyjścia. Występuje też multiplekser 8-bitowy, co oznacza, że obsługuje on 8 sygnałów wejściowych.
- multiplekser sieciowy - to urządzenie, które ma zdolność do transmisji wielu sygnałów na jednym kanale. Multipleksery sieciowe są bardzo popularne, gdyż umożliwiają współdzielenie jednego kanału komunikacyjnego bądź wyjścia, co znacząco obniża koszty. Jednocześnie mogą być stosowane do kompresji danych i szyfrowania danych. Ich wykorzystanie jest więc naprawdę szerokie i niezbędne podczas łączenia sygnałów i w komunikacji.
- multipleksery elektryczne - to nic innego jak multipleksery sterowane, które oferują zaawansowane funkcje, co oznacza, że pozwalają na przyłączenie wysokiej prędkości, a jednocześnie umożliwiają sterowanie cyfrowe. Mogą być używane równolegle, ale też szeregowo.
- multipleksery LAN umożliwiają łączenie sieci LAN. Wystarczy tutaj zastosować jeden kabel i podłączyć do złącza. Mogą posiadać łącza optyczne i czteroportowy przełącznik.
- multipleksery binarne - działają na binarnych danych. Można je wykorzystać w prostych systemach logicznych, choćby w mikrokontrolerach. Są niezbędne także podczas przełączania między dwoma stanami.
Zastosowania multiplekserów w praktyce
Przewody instalacyjne w dużej mierze odpowiadają za bezpieczeństwo użytkowników, ale też trwałość całej instalacji, są więc konieczne. Trzeba pamiętać, jak dużą rolę odgrywa aparatura modułowa, choćby ogranicznik przepięć do systemów bądź do fotowoltaiki. Działanie multiplaksera jest bardzo proste. Otóż posiada on układ przełączający oraz specjalne wejścia sterujące. Rzeczywiście multipleksery mają szerokie spektrum zastosowania. Każdy z nich pozwala na korzystanie ze znacznie większej liczby wejść niż ta, która dostępna jest w wybranym mikrokontrolerze.
Zwróćcie jeszcze uwagę, że wybierając model światłowodowy multipleksera zasilania, można przesyłać dużą ilość danych z minimalnymi stratami sygnału. Z kolei czasowe stosuje się w telekomunikacji, gdzie optymalizacja przepustowości sieci jest bardzo ważna. Wykorzystanie multipleksera umożliwia również wykonywanie operacji logicznych szybko i efektywnie. W czasie zasilania multipleksera analogowego dochodzi do przełączania sygnałów z różnych źródeł w systemach audio. Niesie to ze sobą wiele korzyści.