Jak zbierać deszczówkę i ją zagospodarować? Ekologiczne rozwiązanie od Roth

Dodano: czwartek, 29.04.2021


Świadomość ekologiczna w naszym kraju wciąż rośnie, a Polacy coraz chętniej decydują się na stosowanie rozwiązań przyjaznych środowisku. Jedno z nich stanowi zbieranie wody deszczowej. Według szacunków może ona zaspokoić ponad 45% zapotrzebowania każdego gospodarstwa domowego. Minimalizując zużycie wody, której ziemskie zasoby systematycznie przecież maleją, można również sporo zaoszczędzić. Poznaj więc ekologiczne zbiorniki na deszczówkę marki Roth!

Jak zbierać deszczówkę

Z artykułu dowiesz się:

 • ile wynosi średnie dzienne zużycie wody przez 1 osobę,
 • jakie zbiorniki nadają się do gromadzenia wody w domu jednorodzinnym,
 • które z przydomowych oczyszczalni ścieków są godne uwagi.

Dlaczego warto gromadzić wodę deszczową?

Zbiornik na deszczówkęJedna osoba zużywa dziennie około 150 litrów wody. Racjonalnie gospodarując tym zasobem, można zaoszczędzić około 50 litrów. W skali całego gospodarstwa domowego daje to niebagatelną wartość. Należy również zauważyć, że do niektórych celów nie trzeba (a nawet nie powinno się) wykorzystywać wody pitnej. Do spłukiwania toalety, podlewania ogrodu czy mycia samochodu w zupełności wystarczy deszczówka.

Woda deszczowa cechuje się miękkością i wysokim poziomem kwasowości, dzięki czemu doskonale nadaje się do wyżej wymienionych zastosowań. Najlepszym sposobem na jej gromadzenie jest wyłapywanie jej z dachów budynków pokrytych dachówką. Powierzchnie innego rodzaju nie są wykorzystywane ze względu na możliwość zalegania na nich zanieczyszczeń.

Opłacalność zbierania wody deszczowej najlepiej widać po statystykach. Zakładając, że średnia wartość opadów deszczu w Polsce wynosi 600 mm/m2, z każdego dachu o powierzchni ok. 200 m2 można zebrać mniej więcej 120 m3 deszczówki w ciągu roku. O rodzaju i wielkości instalacji do wykorzystania zgromadzonej wody decydują indywidualne warunki przestrzenne, poziom zapotrzebowania oraz preferencje dotyczące komfortu eksploatacji systemu.

Sprawdź zbiorniki na deszczówkę marki Roth!


System magazynowania wody deszczowej Roth

Instalacje pozwalające na zbieranie deszczówki w budynkach jednorodzinnych nie wymagają zbiornika o dużej objętości. Przyjęło się, że na każde 25 m2 dachu powinno przypadać nie więcej niż 1 m3 pojemności pojemnika. Wybierając system Roth do gromadzenia deszczówki, użytkownik ma do dyspozycji zbiorniki naziemne i podziemne. Te pierwsze dostępne są w wariantach 750, 1100 i 2000 litrów, a te drugie w wersjach 1500, 3500 i 5000 litrów.

System magazynowania wody deszczowej

W przypadku systemów Roth możesz zdecydować się na jeden z trzech pakietów:

Twinbloc Haustechnik I

Służy do zagospodarowania deszczówki do celów bytowo-gospodarczych. Zgromadzona w ten sposób woda nadaje się więc do spłukiwania toalety, prania, sprzątania czy podlewania roślin. W standardowym zestawie tego typu znajduje się:

 • zbiornik lub baterie zbiorników z syfonem przelewowym, zabezpieczonym przed dostępem małych zwierząt, i teleskopową studzienką rewizyjną z deklem,
 • filtr zbierający,
 • odpowiednia dla pakietu pompa,
 • opcjonalnie - centrala deszczowa z akcesoriami pozwalającymi na pobór wody z pojemnika i wprowadzenie jej do niezależnej instalacji wodociągowej.

Twinbloc Haustechnik II

To pakiet bardzo podobny do opisanego powyżej. Ma identyczne zastosowanie i składa się z tych samych elementów. Jedyna różnica polega właściwie na tym, że wykorzystanie Haustechnik II zalecane jest przede wszystkim w przypadku dużej odległości pomiędzy zbiornikiem a wewnętrzną instalacją.

Twinbloc Garten

Ten wariant systemu Roth przeznaczony jest wyłącznie do zbierania deszczówki na potrzeby celów gospodarczych i ogrodowych. Zmagazynowana w ten sposób woda przyda się więc do podlewania roślin, mycia auta na podjeździe czy porządków wokół domu. Pakiet zawiera:

 • zbiornik na wodę deszczową Twinbloc z syfonem przelewowym, zabezpieczonym przed dostępem małych zwierząt, i teleskopową studzienką rewizyjną z deklem,
 • filtr koszowy,
 • niezależną od pojemnika skrzynkę ogrodową, pozwalającą na podpięcie węża ogrodowego,
 • opcjonalnie - zatapialną, wielostopniową pompę jednofazową, zamocowaną w zbiorniku.

Technologia przydomowego oczyszczania ścieków

Systemy Roth pozwalają zaoszczędzić nie tylko na wodzie, ale także na ściekach. Dzięki przydomowym oczyszczalniom, które stanowią ciekawą alternatywę dla szamba, można znacząco zminimalizować ponoszone koszty. Seria Roth Micro-Step obejmuje trzy rodzaje technologii do wyboru:

Roth Micro-Star Twinbloc

Zbiornik Roth Twinbloc

To technologia polegająca na hybrydzie w reaktorze SBR, łączącej osad czynny oraz złoże nieruchome. Realizowana jest w pojedynczym zbiorniku Twinbloc 5000 l lub dwóch takich pojemnikach. Zastosowanie SBR przydaje się zwłaszcza przy oczyszczaniu ścieków o dużej zmienności ilościowej i jakościowej, które występują w gospodarstwach domowych.

Urządzenie składa się z trzech komór:

 1. Wstępnego oczyszczania z układem transportowania do dalszych komór, sterowanym cyklicznie.
 2. Biologicznego oczyszczania z rurowym napowietrzaczem i generatorem biomasy (osad przekierowywany jest przy tym z powrotem do pierwszej komory).
 3. Wtórnego oczyszczania.

Roth MicroStar

Technologia SSB, w której zrealizowany jest system MicroStar, pozwala nie tylko na tlenowe oczyszczanie ścieków, ale także na redukcję osadów. Układ mieści się w jednym dwukomorowym zbiorniku 3000 l. W komorach wydzielonych ścianą dochodzi od cyklicznego oczyszczania ścieków metodą osadu czynnego. Proces składa się z trzech faz:

 1. Napowietrzanie - oczyszczanie ścieków.
 2. Osadzanie - oczyszczanie wtórne.
 3. Odpompowywanie - odprowadzanie oczyszczonej wody.

Wszystkie cykle odbywają się poprzez zaprogramowanie ich przez urządzenie sterujące. Warto podkreślić przewagę, jaką system Micro-Star ma nad tradycyjną instalacją SBR. Dochodzi w nim mianowicie do stabilizacji osadu ściekowego, dzięki czemu może być on usuwany nawet 3 - 4 razy rzadziej. W praktyce przekłada się to na 3 - 5 lat przerwy pomiędzy kolejnymi procesami usuwania osadu.

Zarejestruj się w Onnshop

Roth MicroSeptic

Ostatnia technologia wykorzystywana przez markę Roth do oczyszczania ścieków przy gospodarstwie domowym opiera się na drenażu rozsączającym. System MicroSeptic dostępny jest pod postacią dwóch typoszeregów z osadnikiem gnilnym 2000 l lub 3000 l.

Zbiornik technologiczny służy jako osadnik, w którym następują zarówno procesy oczyszczania mechanicznego, jak i biologicznego. Pojemnik jest jednokomorowy, a jego odpływ wyposażono w kosz filtracyjny, który zabezpiecza system przed przedostaniem się grubszych fragmentów ścieków do drugiego etapu oczyszczania.

Wstępnie oczyszczone ścieki przepływają ze zbiornika gnilnego do studzienki rozdzielczej, gdzie rozprowadzane są równomiernie do poszczególnych nitek drenażu rozsączającego. Tlenowa obróbka stanowi końcowy proces oczyszczania ścieków.

Wybierz zbiornik na deszczówkę i przydomową oczyszczalnię ścieków od Roth!

W ofercie marki Roth znajdziesz wydajne i proste w obsłudze produkty, które pozwolą Ci sporo zaoszczędzić zarówno na wodzie, jak i na ściekach. W każdym domu dobry użytek można zrobić przede wszystkim ze zbiornika na deszczówkę, który pozwala na gromadzenie i wykorzystanie wody opadowej. Jeżeli w swoim gospodarstwie ponosisz dodatkowo koszty wywozu szamba, przyda Ci się także przydomowa oczyszczalnia ścieków. Zapoznaj się z asortymentem Roth, dostępnym w naszej hurtowni hydraulicznej!

Poznaj ofertę marki Roth!