Montaż anteny naziemnej wymaga właściwego przygotowania. Szczególnie jeśli są to anteny zewnętrzne, które ze względu na lokalizację narażone są na działanie trudnych warunków. Gdzie najlepiej jest ustawić antenę i w jaki sposób ją przymocować, aby uzyskać najlepszy sygnał?
Sprawdź anteny zewnętrzne w hurtowni Onninen
W jakim miejscu najlepiej ustawić antenę zewnętrzną i wewnętrzną?
Wybór miejsca, w którym zamontowana zostanie antena wewnętrzna i zewnętrzna jest kluczowy, aby cieszyć się dobrej jakości sygnałem. Anteny wewnętrzne najlepiej jest umieścić w pobliżu okna, na parapecie lub na szybie dzięki specjalnym przyssawkom ułatwiającym montaż. Taka lokalizacja pozwala zredukować ewentualne zakłócenia, jakie powodować mogą ściany.
W miarę możliwości antenę wewnętrzną najlepiej jest ustawić na wyższych kondygnacjach, aby budynki, drzewa lub inne obiekty nie stanowiły przeszkody dla sygnału. Antena pokojowa nie może być ustawiona tuż obok metalowych przedmiotów, dużych mebli, czy urządzeń elektronicznych, ponieważ mogą one zakłócać odbiór sygnału.
Montaż anteny zewnętrznej uzależniony jest w dużym stopniu od charakteru budynku. Największe możliwości daje dom jednorodzinny, wówczas najlepiej jest zainstalować antenę na dachu, jako najwyższym punkcie budynku. Dzięki temu ryzyko zakłóceń powodowanych przez inne obiekty zmniejsza się. Gdy nie ma możliwości montażu na dachu, dobrym rozwiązaniem jest również balkon. Jeśli jest możliwość, to antenę zewnętrzną zawsze instaluje się na najwyższym poziomie. Przy montażu na ziemi antena zewnętrzna najlepiej jeśli jest umieszczona na specjalnie przygotowanym maszcie.
W obu wariantach duże znaczenie odgrywa wysokość montażu. Co do zasady — im wyżej, tym lepiej, ponieważ można uniknąć problemów, związanych z zakłóceniami sygnału.
Jak odpowiednio przymocować antenę, aby zawsze dobrze odbierała?
Planując montaż anteny, należy znaleźć optymalne miejsce do jej montażu. Bez względu na to, czy jest to model zewnętrzny, czy pokojowy, dobrze jest wiedzieć, w którym kierunku znajduje się nadajnik. Skierowanie anteny w jego stronę często pozwala poprawić jakość sygnału. Drugą równie ważną kwestią jest odległość. Jeżeli nadajnik znajduje się daleko, może być potrzebna antena ze wzmacniaczem sygnału.
Wybierając antenę zewnętrzną, trzeba pamiętać, że będzie ona narażona na działanie trudnych warunków atmosferycznych. Dużym problemem może okazać się wiatr, a gdy antena nie będzie wystarczająco stabilnie przymocowana, to przy silnych podmuchach może ulec uszkodzeniu.
Bez względu na to, czy będzie ona przytwierdzona do ściany budynku, balkonu, na dachu, czy specjalnie przygotowanym maszcie, musi być odporna na silne podmuchy, a uchwyt mocujący musi utrzymać ciężar samej anteny. Stabilne zamocowanie jest ważne również w kontekście bezpieczeństwa. Przymocowanie anteny do mało stabilnych elementów może spowodować jej urwanie i zagrażać bezpieczeństwu osób, znajdujących się w pobliżu.
Do zamocowania anteny zewnętrznej niezbędne będą dodatkowe elementy i akcesoria montażowe. Odpowiedni zestaw zależy od miejsca mocowania. Do podłączenia potrzebny będzie maszt lub specjalny uchwyt antenowy. Najlepiej sprawdzą się rozwiązania z materiałów odpornych na korozję. Często jest to stal ocynkowana — wytrzymała i stabilna. Dodatkowo potrzebne będą kołki rozporowe oraz śruby, a ich rozmiar i rodzaj będzie zależeć od podłoża, do którego przymocowana będzie antena wraz z mocowaniem. Inne rozwiązania przeznaczone są do betonu, inne do drewna, lub cegły. Dodatkowo należy zaopatrzyć się też w specjalne opaski montażowe.
Anteny zewnętrzne są podłączone do telewizora przez specjalny kabel antenowy. Żeby jak najdłużej działał prawidłowo i zapewniał lepszy odbiór sygnału, musi być właściwie zabezpieczony. Najlepiej, jeśli będzie on stabilnie przymocowany np. do masztu antenowego. Gdy będzie swobodnie zwisał, to szybko może ulec uszkodzeniu, a wtedy odbiór sygnału będzie niemożliwy.
Jeśli sygnał ma zasilać kilka znajdujących się w domu odbiorników, niezbędny będzie rozgałęźnik antenowy, aby każdy telewizor działał niezależnie i żeby nie było konieczności montowania kilku anten.
Kierunek i kąt dla anten: jak to zrobić?
Podłączenie anteny to pierwszy etap, następnie musi ona zostać jeszcze właściwie ustawiona. Ustawienie anteny naziemnej musi uwzględniać kierunek oraz kąt, aby sygnał telewizyjny był jak najlepszy. Anteny siatkowe zawsze należy ustawić w kierunku nadajnika. Do uzyskania najlepszych parametrów najlepiej jest skorzystać ze specjalnego miernika, a jeśli nie ma takiej możliwości, można też obserwować jakość sygnału bezpośrednio na telewizorze.
Jeżeli odległość między anteną a nadajnikiem jest duża, wówczas potrzebny może być specjalny wzmacniacz antenowy, który poprawi siłę i jakość sygnału. Bardzo ważny jest też odpowiedni kąt nachylenia. Tutaj również sprawdzić się może specjalny miernik, lub stopniowa zmiana kąta i obserwacja.