Jak zredukować wyłączanie się instalacji fotowoltaicznych w słoneczne dni?

Dodano: czwartek, 21.11.2024


Instalacja fotowoltaiczna wyłącza się podczas bezchmurnych dni, przez co rachunki za prąd wcale nie maleją, a zielonej energii nie wystarcza na pokrycie potrzeb domu lub firmy? Istnieje kilka zasadniczych powodów, dla których falownik wyłącza się niespodziewanie. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego dochodzi do przerywania produkcji prądu przez panele fotowoltaiczne oraz jak zredukować wyłączanie się instalacji fotowoltaicznych w słoneczne dni.

Panele fotowoltaiczne na dachu domu jednorodzinnego w słoneczny dzień

Sprawdź fotowoltaikę w hurtowni Onninen

Skoki napięcia a wyłączanie się systemów fotowoltaicznych

Instalacja fotowoltaiczna nie pracuje nocą, aby niepotrzebnie nie zużywać energii z sieci. Jednak wraz ze wschodem słońca system powinien uruchomić się automatycznie bez ingerencji użytkownika. Krótko- lub długotrwałe wyłączanie się paneli fotowoltaicznych w ciągu dnia może następować z różnych przyczyn. Jeśli fotowoltaika nie wyłącza się z powodu awarii sieci ani zbyt niskiej/wysokiej temperatury falownika, prawdopodobną przyczyną problemu są tzw. skoki napięcia i wcale nie oznaczają one, że doszło do uszkodzenia instalacji fotowoltaicznej.

Warystorowy ogranicznik przepięć Simet do instalacji fotowoltaicznych SV B+C 3P SIMTEC 85036002Zbyt wysokie napięcie w sieci powoduje, że falowniki fotowoltaiczne automatycznie i natychmiastowo wyłączają się ze względów bezpieczeństwa. W przeciwnym razie mogłoby dojść do kosztownych w naprawie lub nawet nieodwracalnych uszkodzeń poszczególnych elementów infrastruktury. Dozwolona wartość to 230V +/- 10%. Obniżenie napięcia do normalnego poziomu i stabilizacja parametrów sieci na około 10 minut powinny spowodować powrót falownika do pracy.

Należy pamiętać, że skoki napięcia występują w sieci cyklicznie, częściej wiosną i latem, gdy fotowoltaika produkuje największe ilości energii. Nadwyżki trafiają do operatora, jednak w szczytowych momentach produkcji mogą wywoływać skoki napięcia. Do skoków napięcia nie dochodziłoby w takim stopniu, jak obecnie, gdyby nie leciwa infrastruktura energetyczna w Polsce. Do 2030 roku ma ona zostać kompleksowo zmodernizowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Jak zapobiec przepięciom w instalacjach PV?

Chociaż wpływ skoków napięcia na efektywność działania fotowoltaiki jest stosunkowo niewielki i powoduje tymczasowe, automatyczne wyłączenie falownika, to w ujęciu długofalowym może generować znaczące straty. Skutecznym rozwiązaniem problemu przepięć elektrycznych, a co za tym idzie – częstego wyłączania się instalacji fotowoltaicznej w słoneczne dni, jest autokonsumpcja, czyli (w najbardziej optymistycznym wariancie) całkowite zużywanie wyprodukowanej energii elektrycznej przez gospodarstwo domowe lub firmę.

Optymalizator mocy Tigo TS4-A-O 700 W, 25 lat gwarancji TS4-A-O_700W autokonsumpcji pomaga m.in. zainstalowanie dodatkowych systemów budynkowych (pompa ciepła, klimatyzacja). Ponadto, aby zapobiec przepięciom, warto korzystać z funkcji opóźnionego startu w urządzeniach AGD, np. w zmywarce lub pralce, w celu poboru prądu przez te sprzęty w godzinach zwiększonej produkcji energii przez fotowoltaikę. Niezastąpione w rozwiązywaniu problemu przepięć i zwiększeniu autokonsumpcji są magazyny energii, które gromadzą nadwyżki.

Zapas energii można wykorzystać np. po zmroku, gdy instalacja PV nie pracuje. Własny magazyn energii to doskonała inwestycja, mocno wspierana przez programy rządowe i unijne. Dofinansowanie zakupu magazynu energii można otrzymać w ramach programu Mój Prąd 4.0. Powyższe rozwiązania pozwalają zredukować do minimum lub nawet całkowicie wyeliminować występowanie skoków napięcia.

Poprawne działanie falownika a wpływ temperatury zewnętrznej

Istotny wpływ na działanie falownika (nie paneli fotowoltaicznych) ma temperatura, dlatego już na etapie projektowania instalacji warto zadbać o odpowiednią lokalizację urządzenia. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka temperatura spowodują wyłączenie się inwertera. Dozwoloną temperaturę pracy urządzenia określa jego producent.

Falownik Solplanet hybrydowy trójfazowy Solplanet ASW08kH-T3, 8kW, 3 MPPTZazwyczaj instalacja PV jest w stanie sprawnie produkować prąd przy temperaturach mieszczących się w zakresie od -25°C do +60°C. Niepożądane wzrosty może powodować nie tylko temperatura otoczenia, ale również niewłaściwa wentylacja falownika oraz jego wystawienie na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Gdy w okolicach inwertera panują zbyt wysokie temperatury, a nie ma możliwości jego zainstalowania w miejscu chronionym przed działaniem promieni słonecznych, rekomendowane jest wdrożenie systemu wentylacji. 

Dostawców i instalatorów fotowoltaiki zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej hurtowni, gdzie czekają gotowe zestawy fotowoltaiczne, pojedyncze urządzenia oraz akcesoria. Specjaliści techniczno-handlowi Onninen odpowiadają na pytania i doradzają w zakresie indywidualnych rozwiązań.

Sprawdź fotowoltaikę w hurtowni Onninen