Jak zwiększyć wydajność pompy ciepła? Zbiornik i wymiennik buforowy

Dodano: środa, 19.07.2023


Wraz z rosnącym zainteresowaniem ekologicznymi i energooszczędnymi rozwiązaniami zapewniającymi komfortowe ogrzewanie domu i wody użytkowej przy niskim zużyciu energii pompy ciepła z wymiennikami buforowymi i zbiornikami buforowymi stały się naturalnym wyborem przy projektowaniu nowoczesnych systemów ogrzewania. Stąd dobór odpowiednich wymienników ciepła c.w.u. oraz zbiorników buforowych c.o. ma kluczowe znaczenie dla efektywności i wydajności systemu pompy ciepła. Na co zwrócić uwagę przy zakupie tego typu zbiorników i wymienników buforowych? Na to pytanie odpowiada Arkadiusz Świerad, ekspert firmy KOSPEL.

Nowoczesny biały salon z zimą za oknem

Sprawdź produkty marki Kospel w hurtowni Onninen

Dlaczego warto zainstalować wymiennik ciepła oraz zbiornik buforowy?

Zbiornik buforowy KOSPEL SVK-100LInstalacja wymiennika ciepła dla wody użytkowej (c.w.u.) oraz zbiornika buforowego do centralnego ogrzewania (c.o.) połączonych z pompą ciepła ma wiele korzyści. Przede wszystkim, zwiększa wydajność całego systemu grzewczego. Wymiennik ciepła pozwala na skuteczną wymianę ciepła pomiędzy płynem grzewczym a wodą użytkową, co przekłada się na szybsze i bardziej efektywne podgrzewanie wody.

Dodatkowo, zbiornik buforowy pełni kluczową rolę w utrzymaniu stałej temperatury w centralnym ogrzewaniu. Bufor działa wtedy jako magazyn ciepła, gromadząc nadmiar energii w momencie, gdy pompa ciepła pracuje na pełnych obrotach. Później, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest większe, zbiornik buforowy uwalnia zgromadzoną energię, zapewniając stabilne i komfortowe ogrzewanie.

Należy również podkreślić, że instalacja bufora i wymiennika ciepła wspomaga pompę ciepła, na skutek czego przynosi oszczędności energetyczne. Dzięki lepszej wydajności systemu grzewczego, pompa ciepła pracuje bardziej efektywnie, co prowadzi do mniejszego zużycia energii i niższych rachunków za ogrzewanie.

Jak dobrać wymiennik ciepła?

wymiennik ciepła Kospel SWPC-300Wybór odpowiedniego wymiennika c.w.u. zależy od indywidualnych potrzeb i warunków każdego systemu grzewczego. Jednak pompy ciepła są niskotemperaturowymi źródłami ogrzewania, dlatego wszystkie urządzenia z nimi współpracujące w tym wymiennik buforowe powinny mieć dużą powierzchnię wymiany ciepła. A w przypadku wymienników c.w.u. będzie to powierzchnia wężownicy. Duża powierzchnia grzewcza wężownicy to gwarancja, że dany wymiennik jest najlepszy do pompy ciepła. Umożliwia to bardziej efektywne przekazywanie ciepła, co przekłada się na większą wydajność i oszczędność energii.

Trzeba przy tym pamiętać, że urządzenia te są w różnych rozmiarach i konfiguracjach, co pozwala na dostosowanie ich do potrzeb i liczby osób w gospodarstwie domowym. Tutaj ciekawym rozwiązaniem będzie seria wymienników ciepła Kospel SWPC-300, który charakteryzuje się pojemnością 305 l oraz zespołem równolegle połączonych wężownic o łącznej powierzchni 4,22 mkw., co sprawia, że idealnie nadaje się on do pomp ciepła – mówi Arkadiusz Świerad, ekspert firmy KOSPEL.

Jak dobrać odpowiedni zbiornik buforowy c.o.?

Z kolei zbiornik buforowy c.o. wspomaga pracę pompy ciepła, działając na zasadzie sprzęgła hydraulicznego, wspomagając również chłodzenie pomieszczeń oraz funkcję defrost wybranej przez nas pompy. Z tego względu warto mieć na uwadze odpowiednią izolację zbiornika buforowego, pojemność zalecaną przez producenta pompy ciepła, kompaktowość oraz możliwości przyłączeniowe zbiornika do pompy ciepła.

Idealny przykład stanowi bufor KOSPEL SVK-100L. Ten bufor został stworzony do współpracy z pompą ciepła, przy tym mające klasę energetyczną A. Dzięki króćcom skierowanym do góry zbiornik można łatwo zamontować pod jednostką wewnętrzną pompy ciepła bądź kotłem elektrycznym. Co ważne, zbiornik buforowy przy współpracy z pompą ciepła może pracować w układzie grzewczym lub grzewczochłodzącym.

Sprawdź zbiornik buforowy KOSPEL SVK-100L w hurtowni Onninen

Kiedy wybrać zestaw pompy ciepła z wymiennikiem ciepła i zbiornikiem buforowym?

zbiornik do pomp ciepła z wymiennikiem c.w.u. Kospel SWVPC-250/60Jeśli nie jesteś jeszcze pompy ciepła, najlepiej zakupić pełen zestaw urządzeń wchodzących w skład instalacji grzewczej razem z wymiennikiem ciepła i buforem. Z tego względu firma KOSPEL stworzyła kompletny system ogrzewania z pompą ciepła HPM2, który zawiera jednostkę zewnętrzną HPMO2 i jednostkę wewnętrzną HPMI2, a także zbiornik buforowy SVK i wymiennik ciepła SWPC. Dzięki wybraniu pełnego zestawu trzeba martwić się o dodatkowy dobór najlepszych urządzeń współpracujących z pompą ciepła. Kompaktowe rozwiązanie stanowi wymiennik c.w.u. i bufor w jednej obudowie – zbiornik do pomp ciepła z wymiennikiem c.w.u. Kospel SWVPC-250/60. Jego kompaktowa budowa i pojemność – 250/60 l – zapewnia dostęp do wody dla 5 osób oraz oszczędność miejsca w kotłowni. Urządzenie umożliwia optymalizację współpracy z pompą ciepła dzięki zastosowaniu zespołu wężownic połączonych równolegle w jeden wymiennik ciepła, co zapewnia najbardziej efektywną współpracę z zestawem HPM2.

Zbiornik buforowy zapewnia bezpieczną i efektywną pracę z pompy ciepła, a także wspomaga funkcję defrost pompy ciepła. Przegroda w zbiorniku buforowym skutecznie zapobiega mieszaniu się wody ciepłej zasilanej przez zbiornik buforowy c.o. i wody chłodnej powracającej z instalacji – podsumowuje Arkadiusz Świerad, ekspert firmy KOSPEL. Co ważne, obudowa urządzenia została wykonana z tworzywa ABS, dzięki czemu jest trwała i zabezpiecza zbiornik przed uszkodzeniami mechanicznymi, a materiał nie starzeje się podczas wieloletniego użytkowania. Ponadto wysokiej klasy izolacja PUR minimalizuje postojowe straty ciepła w zbiorniku. W obliczu rosnącego zainteresowania nowoczesnymi i ekologicznymi rozwiązaniami do ogrzewania domu oraz wody użytkowej pompy ciepła stały się naturalnym wyborem wielu inwestorów. Jednak aby osiągnąć maksymalną efektywność, kluczowe stało się dopasowanie odpowiednich komponentów – takich jak wymiennik c.w.u. oraz zbiornik buforowy c.o. – pomagających w osiąganiu optymalnej wydajności, komfortu i oszczędności energetycznej całego systemu.

Profesjonalne doradztwo do zbiorników buforowych i wymienników ciepła od Kospel

Przy zakupie buforów, wymienników ciepła lub całego systemu ogrzewania z pompą ciepła warto również skonsultować się ze specjalistami z firmy KOSPEL, którzy udzielą odpowiedzi na pytania dotyczące właściwego wyboru i optymalnego funkcjonowania tej technologii. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pompach ciepła Kospel, buforach albo wymiennikach, zapraszamy na stronę www.pompycieplakospel.pl, po wypełnieniu zamieszczonego na stronie formularza firma Kospel dobierze odpowiednie rozwiązanie do Twojego domu oraz skontaktuje Cię z autoryzowanym instalatorem pomp ciepła Kospel w Twojej okolicy.

Sprawdź produkty marki Kospel w hurtowni Onninen

Bufor ciepła
Bufor 1000l/ Bufor ciepła 1000l
Bufor 200l
Bufor 300l
Bufor 800l
Bufor 1000l z wężownicą
Bufor z wężownicą
Gruntowy wymiennik ciepła
Wymiennik płytowy do pompy ciepła