Dobierając barwę światła należy kierować się specyfiką danego pomieszczenia oraz jego charakterem. Inne rozwiązania sprawdzą się w przypadku biura lub salonu, a inne w przypadku sypialni. Dobrze dobrane światło wspiera relaks lub energetyzuje do działania. Czym jest barwa światła, jakie są rodzaje barw i jakie rozwiązania sprawdzą się w konkretnych pomieszczeniach?
Sprawdź oprawy oświetleniowe w hurtowni Onninen
Czym jest barwa światła?
Pod pojęciem barwy światła rozumie się odcień oraz charakter światła, jakie emitowane jest przez źródło światła. Barwa zależy przede wszystkim od widma oraz długości fal świetlnych. Jest ona opisywana przez tzw. temperaturę barwową i spektrum światła widzialnego. Zakres fal elektromagnetycznych, które widzialne są dla ludzkiego oka, mieści się w przedziale od ok. 380 do 750 nanometrów.
Omawiając szczegółowo zagadnienie barwy światła, należy zwrócić uwagę na trzy główne czynniki:
- temperaturę barwową — jednostką pomiaru jest Kelwin (K), odnosi się do wrażeń ciepła/chłodu;
- spektrum światła — parametr, który uzależniony jest od długości fal świetlnych, które emitowane są przez źródło światła;
- wskaźnik oddawania barw oznaczany jako CRI, pozwala on określić wierność odwzorowania rzeczywistych kolorów przez dane źródło światła, punktem odniesienia jest światło naturalne.
Mimo przyjęcia określonych ram opisujących barwę światła, to w dużym stopniu jest ona odczuciem subiektywnym danej osoby. W praktyce ta sama barwa może być inaczej postrzegana i interpretowana przez ludzkie oko, w zależności od kontekstu sytuacyjnego, aranżacji wnętrza, itp.
Jakie są barwy światła LED?
Światło LED dostępne jest w różnych wariantach, dzięki czemu barwę można bez trudu dopasować do indywidualnych preferencji i potrzeb. To ważne, szczególnie że diody LED znajdują szerokie zastosowanie zarówno w oświetleniu domowym, jak i komercyjnym.
Obecnie najbardziej popularnymi wariantami barwy światła LED są:
- światło ciepłe, o wartości ok. 2700-3000K, których barwa przypomina barwę klasycznej żarówki, tworzy bardzo przyjemną, przytulną atmosferę w pomieszczeniu, odcień światła jest żółtawy lub lekko pomarańczowy;
- światło naturalne białe dla źródła światła ok. 3500-4500K, charakterystyczną cechą jest brak wyraźnej, żółtej lub niebieskiej barwy, światło zbalansowane, które bardzo dobrze przypomina naturalne, dzienne światło;
- światło zimne białe (dla zakresu 5000-6500K), które przyjmuje lekko niebieski odcień, ten wariant porównać można do światła dziennego pojawiającego się w bardzo słoneczny dzień;
- światło kolorowe RGB, bazujące na podstawowych barwach czerwonej, zielonej i niebieskiej, diody LED emitują wówczas różne kolory, a zainstalowany specjalny sterownik umożliwia zmianę barwy oraz regulację jej intensywności;
- tzw. full spectrum, czyli pełna barwa światła, charakterystyczną cechą jest to, że diody LED odzwierciedlają pełną gamę barw światła słonecznego.
Barwa światła LED powinna być dobierana indywidualnie do potrzeb osób, czy specyfiki pomieszczenia. Inne rozwiązania sprawdzą się np. w pokoju dziennym, inne w sypialni, a inne w miejscach, takich jak np. domowe biuro.
Jak dobrać barwę do salonu kuchni, salony czy łazienki?
Wybór odpowiedniej barwy światła jest kluczowy dla komfortu osób przebywających w danym pomieszczeniu. Kluczowe znaczenie w doborze odgrywa funkcja, jaką pełni dane pomieszczenie. Równie ważny jest także nastrój, jaki ma w nim panować.
W salonie najlepiej jest wybrać światło ciepłe białe, oznaczone wartościami 2700-3000K. To optymalne rozwiązanie, które pozwoli uzyskać przytulną i jednocześnie funkcjonalną przestrzeń, do spędzania czasu z bliskimi. Ze względu na specyfikę pomieszczenia warto pomyśleć o wyborze różnych źródeł światła, aby dostosować je do sposobu spędzania czasu. Świetnie sprawdzi się oświetlenie sufitowe, ale warto wybrać również kinkiety lub lampy stojące, które pozwolą utrzymać bardziej nastrojowy charakter pomieszczenia. To idealne rozwiązanie np. na wieczorny seans filmowy z rodziną. Wówczas intensywne oświetlenie nie jest potrzebne.
Temperatura barwowa światła w kuchni powinna być nieco chłodniejsza. Najlepiej sprawdzi się tu światło neutralne białe oznaczone wartościami od 3500-4500K. Podczas przygotowania posiłków ważne jest, aby przestrzeń robocza była dobrze oświetlona, a barwa jak najlepiej odzwierciedlała światło naturalne. Dla poprawy wygody działania najlepiej jest, poza klasyczną, sufitową lampą, wybrać również oświetlenie punktowe, zainstalowane np. bezpośrednio nad blatem. W takiej sytuacji można postawić na oświetlenie główne o nieco chłodniejszej barwie, aby w kuchni było jasno.
W przypadku łazienki najlepiej będzie zdecydować się na światło o barwie chłodniejszej. Żeby uzyskać optymalny komfort, najlepiej wybrać światło białe o temperaturze rzędu 4000-5000K. Warto podkreślić, że taka barwa wpływa na optykę, sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe. Dodatkowo pomaga podkreślić ład i porządek, działa energetyzująco. Dobre oświetlenie jest niezbędne, szczególnie podczas codziennych zabiegów kosmetyczno-higienizacyjnych, w czasie golenia czy robienia makijażu. Dobrym rozwiązaniem jest też oświetlenie LED bezpośrednio przy lustrze, co wpływa na poprawę komfortu i precyzji działania. Zimne światło, najlepiej o wysokim wskaźniku oddawania barw będzie najlepszym wyborem.
Wybierając odpowiednie światło do sypialni, najlepiej jest postawić na ciepłe światło białe, najlepiej o parametrach ok. 2700K. Sypialnia pełni szczególną rolę w domu, jest to miejsce przeznaczone do relaksu i regeneracji, a ciepła barwa światła sprzyja wyciszeniu i przygotowaniu organizmu do snu. Poza oświetleniem sufitowym warto zdecydować się na zakup lamp nocnych, dopasowanych do aranżacji przestrzeni. Najlepiej, jeśli będą one wyposażone w możliwość regulacji intensywności działania.
Sposób oświetlania poszczególnych pomieszczeń jest kluczowy, pozwala zapewnić maksimum odpoczynku lub wspiera proces koncentracji podczas nauki, lub pracy. Dlatego tak ważne jest, aby do tematu podejść we właściwy sposób.