Jaką folie pod ogrzewanie podłogowe wybrać?

Dodano: piątek, 12.05.2023


Wysoki komfort cieplny, jaki zapewnia ogrzewanie podłogowe, to jeden z najczęściej wymienianych atutów. Jednak żeby ogrzewanie podłogowe spełniało swoją funkcję musi być dobrze przygotowane. Jednym z ważniejszych elementów jest folia, umieszczana pod instalacją. Jakie są jej zadania i po co jest stosowana?

Folia podłogówka

Po co kładzie się folię pod ogrzewanie podłogowe?

Dobrze dopasowana folia pozwala zwiększyć efektywność ogrzewania podłogowego. Jej najważniejszym zadaniem jest ochrona przed utratą ciepła oraz zabezpieczenie przed ewentualną wilgocią, która mogłaby uszkodzić instalację. Atutem jest też możliwość niwelacji niewielkich różnic, jakie występują w podłożu. Folia do podłogówki pokryta jest warstwą aluminium, co pozwala na odbicie ciepła i skuteczniejsze ogrzanie domu.

Wartością dodaną jest także to, że dzięki wybraniu odpowiedniego wariantu folii do ogrzewania podłogowego można poprawić parametry akustyczne pomieszczenia.

Jaka folia do podłogówki? Na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni produkt

Wśród czynników, na jakie z całą pewnością należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności jest wytrzymałość, trwałość oraz stopień izolacji. Najlepiej, jeśli będzie to specjalna folia stworzona z myślą o specyficznych potrzebach ogrzewania podłogowego, warto zatem, aby była ona wyposażona w warstwę aluminiową, ponieważ pozwoli to ograniczyć utratę ciepła. Mimo że tego typu folie są nieco droższe od tradycyjnych, budowlanych, to wyższy wydatek zwróci się dzięki obniżeniu opłat związanych z ogrzewaniem. Alternatywą mogą być nieco mniej rozpowszechnione folie ekranowe lub rastrowe, a także folie polietylenowe, choć te ostatnie stosowane są raczej do izolacji posadzki znajdującej się bezpośrednio na gruncie.

Folia pod ogrzewanie podłogowe OnnlineFolia pod ogrzewanie podłogowe Onnline 1.05x50 m, dostępna jest w wygodnym rulonie, o długości 50 m. Dzięki temu można ją łatwo i wygodnie rozkładać podczas montażu. Wykorzystywana, aby zabezpieczyć płyty styropianowe przed wilgocią technologiczną, której źródłem jest zaprawa cementowa. Na warstwie folii nadrukowana jest specjalna krata, co ułatwia montaż instalacji grzewczej.

Alternatywnym rozwiązaniem jest np. folia izolacyjna Opal. Oba warianty różnią się od siebie szerokością, w pierwszym wariancie jest to 1.05 m, natomiast w drugim 1.02 m. Podobnie różnice wskazać można w przypadku grubości produktu, ponieważ w pierwszym wariancie jest to aż 0.13 mm, co jest jednym z najwyższych parametrów, jakie dostępne są obecnie na rynku, natomiast drugi wariant jest nieco cieńszy, tj. 0.105 mm. Wartości te są dość zbliżone, jednak w przypadku podłogowych instalacji grzewczych to duża różnica. Który wariant wybrać? Najlepszym rozwiązaniem jest wybór, w oparciu o indywidualne potrzeby danego projektu. Tylko odpowiednio dopasowane rozwiązania pozwalają optymalnie wykorzystać właściwości, jakie niesie ze sobą ciesząca się coraz większą popularnością podłogówka. Dobrą praktyką jest skorzystanie z pomocy fachowców, zlecając montaż instalacji grzewczej specjalistom najlepiej jest poprosić wybraną ekipę o pomoc w dopasowaniu poszczególnych elementów, aby mieć pewność, że wszystko będzie dopasowane właściwie, a gotowa instalacja spełniała będzie najwyższe standardy, zapewniając maksymalny komfort cieplny.

Dużą popularnością cieszy się także folia do ogrzewania podłogowego marki PURMO, Folia z nadrukowanymi liniami, które pozwalają na łatwe układanie rur. Atutem jest wyposażenie folii w specjalną siatkę, która zapobiega wyrwaniu klipsa mocującego rurę.

Folia do podłogówki WavinDecydując się na montaż systemu rur Wavin najlepiej dobierać folie do podłogówki tej samej marki. W naszej ofercie dostępne są m.in. folie do ogrzewania podłogowego Wavin, które nie tylko chronią przed wilgocią. Ich dużym atutem jest zapobieganie utracie ciepła, w tzw. mostkach termicznych. Produkt dostępny w wygodnym rulonie, dzięki montaż jest wygodny.

Folia pod ogrzewanie podłogowe
Podłogówka
Styropian pod ogrzewanie podłogowe
Podkład pod ogrzewanie podłogowe
Rura do ogrzewania podłogowego
Rura do podłogówki
Zawór do podłogówki
Centralne ogrzewanie