Wybierając oświetlenie do domu, spotykamy się z wieloma nazwami, które może i znamy ze słyszenia, ale niekoniecznie wiemy, co oznaczają. Tak może być w przypadku lumenów i luxów. Czym one są? Kiedy ich używać? Jakie mają znaczenie w praktyce oświetleniowej? Na te wszystkie pytania odpowiemy poniżej!
Sprawdź oświetlenie LED w hurtowni Onninen
Lux i lumeny jako jednostki natężenia światła
Lux i lumeny to dwie bardzo ważne jednostki, które są używane do opisywania światła. Odnoszą się jednak do różnych aspektów jego natężenia. Lumen (lm) mierzy całkowitą ilość światła emitowanego przez źródło, niezależnie od kierunków, w którym ono pada. Im lumenów jest więcej, tym natężenie światła jest większe, jest więc ono jaśniejsze. To więc bardzo ważny parametr, gdy wybieramy żarówki lub inne źródła światła.
Lux (lx) natomiast opisuje, jak rozproszone jest światło na danej powierzchni. Określa, jak wiele lumenów przypada na metr kwadratowy. Wyliczenie jest logiczne - 1 lux to po prostu 1 lumen na metrze kwadratowym.
Jak więc widzimy, różnica między tymi jednostkami jest zauważalna. Lumeny bowiem odnoszą się do mocy źródła światła, luxy zaś pokazują, jak efektywnie to światło oświetla przestrzeń. Żeby to lepiej zrozumieć, posłużmy się przykładem biura, gdzie wymagane natężenie oświetlenia wynosi w przybliżeniu 500 lx i zestawmy to z otwartą przestrzenią - tu strumień świetlny może wynosić jedynie 20-50 lx.
Czym dokładnie jest Luks?
Luks (lx) to jednostka miary natężenia oświetlenia w układzie SI. Przypomnijmy, że określa, jaka ilość światła pada na określoną powierzchnię. Biorąc to pod uwagę, możemy więc powiedzieć, że 1 luks oznacza, że 1 lumen światła rozprasza się na powierzchni 1 metra kwadratowego. Idąc dalej - im luksów jest więcej, tym zwiększa się natężenie światła, jaśniej ono oświetla powierzchnię.
Co bardzo istotne - luks nie mierzy samego źródła światła, lecz odnosi się do przestrzeni, do tego, jak dobrze jest ona oświetlona. Nieprzypadkowo więc to istotny parametr zwłaszcza w projektowaniu oświetlenia w wielu różnych przestrzeniach i pomieszczeniach, jak biura, szkoły, ulice itp. Są miejsca, gdzie jasność światła musi być bardzo wysoka, jak wspomniane w poprzednim akapicie biuro (około 500 lx), ale też takie, że nadmiar światła szkodzi (na przykład sypialnia - wystarczy około 100 lx), więc potrzeba zdecydowanie mniej tego natężenia.
Jakie parametry opisuje wartość Lumenów?
Lumen (lm) określa całkowitą ilość światła, która emitowana jest przez źródło w każdym kierunku. To bardzo ważny parametr opisujący wydajność oświetlenia. Lumeny mierzą moc światła, niezależnie od jego rozproszenia, więc zupełnie inaczej niż luxy, które opisują natężenie światłą na danej powierzchni.
Lumeny są szczególnie istotne podczas wyboru żarówek czy źródła LED. Dużą rolę mają tu różne parametry jak temperatura barwowa, określana w kelwinach czy efektywność energetyczna. One też wpływają na jakość oświetlenia, lecz lumeny najbardziej precyzyjnie określają, jak dużo światła dostarcza nam dane źródło.
Teraz wiemy już, jaka jest różnica między lumenami a luxami, dzięki czemu łatwiej nam będzie zaplanować zaprojektowanie oświetlenia we wnętrzach.