Jaka pompa ciepła będzie odpowiednia do danego systemu ogrzewania?

Dodano: czwartek, 20.06.2024


Ogrzewanie podłogowe jest marzeniem wielu osób. Wygodne, praktyczne i wyjątkowo funkcjonalne, zapewnia doskonały komfort cieplny w mieszkaniu lub domu. Doskonale sprawdzi się nie tylko w łazience, ale w każdym pomieszczeniu. Mimo że znane jest już od czasów starożytnych, to obecnie bardzo często wykorzystywane jest w budownictwie energooszczędnym. Jak optymalnie wykorzystać możliwości i jaką pompę ciepła wybrać dla konkretnego systemu ogrzewania?

Powietrzna pompa ciepła split w ogrodzie przed domem jednorodzinnym

Sprawdź pompy ciepła w hurtowni Onninen

Ogrzewanie podłogowe z pompą ciepła Vaillant

Pompa ciepła powietrzna split Vaillant VWL 35/5AS - 3,6 kW, 3 fazowa, 400 V, moduł naścienny VWL 57/5IS, zasobnik VIH RW 300/3BR, regulator sensoCOMFORT 720 0010044159W aspekcie technicznym ogrzewanie płaszczyznowe jest formą podłogowego ogrzewania, w którym rolę grzejników przejmują specjalne rury grzewcze, znajdujące się w podłodze. Efektywność grzewcza związana jest z indywidualnymi potrzebami danego obiektu, dlatego całość powinna być projektowana indywidualnie. Właściwy rozmiar elementów i ich rozmieszczenie, skuteczne mocowanie, sposób zatopienia w podłodze, wielkość powierzchni grzewczej to czynniki, które mają decydujący wpływ na wybór pompy ciepła. Ważny jest też materiał wykończenia, ponieważ musi on zapewnić odpowiednie przewodnictwo cieplne.

Instalacja ogrzewania podłogowego doskonale współpracuje z pompami ciepła, które są świetnym rozwiązaniem w budownictwie energooszczędnym. Pompa ciepła Vaillant współpracująca z systemami niskotemperaturowymi. Jak podkreślają specjaliści - gdy temperatura czynnika grzewczego, który zasila układ jest niższa, wówczas parametr COP, czyli współczynnik efektywności pompy ciepła będzie wyższy. W praktyce oznacza to, że decydując się na montaż instalacji niskotemperaturowego ogrzewania podłogowego współpracującego z pompą ciepła można zauważyć wyraźne oszczędności związane z kosztami ogrzania obiektu.

Grzejniki niskotemperaturowe z pompami ciepła

Pompa ciepła powietrzna Vaillant split VWL 35/5AS - 3,6 kW, 3 fazowa, 400 V, centrala grzewcza uniTOWER VWL 58/5IS, rekuperator VAR 260/4, regulator sensoCOMFORT 720 0010044165Pompy ciepła to urządzenia, które przygotowane są do pracy z grzejnikami niskotemperaturowymi. Z tego względu doskonale sprawdzają się w komplecie z ogrzewaniem podłogowym, chociaż należy mieć świadomość, że to nie jedyna możliwość. Wybierając opcję grzejnika tradycyjnego należy zwrócić uwagę na jego parametry.

Gdy budynek jest nowy, a instalacja wykonywana od podstaw bez większych trudności można dobrać rozwiązania o odpowiednich właściwościach, które zapewnią optymalną pracę urządzenia i wydajne ogrzewanie. Konkretny model dobierany jest przez instalatora w oparciu o przygotowaną krzywą grzewczą, czyli funkcję uwzględniającą temperaturę zewnętrzną i temperaturę zasilania instalacji CO.

Pompy ciepła Vaillant w hurtowni Onninen

Vaillant jest jednym z wiodących producentów, specjalizujących się w przygotowywaniu energooszczędnych systemów grzewczych i urządzeń pozwalających na skuteczne sterowanie układem. W ofercie hurtowni hydraulicznej Onninen znaleźć można szeroki wybór produktów marki, pozwalających na przygotowanie efektywnego ogrzewania obiektu.

W ofercie hurtowni Onninen dostępne są zarówno rozwiązania umożliwiające kompleksowy montaż, jak np. rozwiązania w kategorii Vaillant Arotherm split. Grupa produktów, pozwalająca instalatorom na szybki i skuteczny montaż instalacji grzewczej. W zależności od potrzeb energetycznych danego obiektu dostępne są modele o zróżnicowanej specyfikacji, dzięki czemu system grzewczy pracuje optymalnie, generując doskonały komfort cieplny przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów.

Wśród cieszących się popularnością modeli wymienić można powietrzną pompę ciepła split Vaillant VWL 35/5AS, która jest modelem trójfazowym, wymagającym napięcia rzędu 400 V. Urządzenie działające w klasie energetycznej A++ i A+++, co sprawia, że jest rozwiązaniem wyjątkowo energooszczędnym. W skład zestawu wchodzi:

  • jednostka zewnętrzna,
  • jednostka wewnętrzna (moduł naścienny),
  • zasobnik cwu,
  • czujnik cwu,
  • regulator sensoCOMFORT,
  • stopy amortyzujące jednostkę zewnętrzną.

Wybór urządzenia niesie ze sobą określone korzyści. Jednym z najczęściej wymienianych jest wysoka efektywność ciepła, co jednoznacznie przekłada się na obniżenie kosztów eksploatacji. Dużym atutem jest także poziom głośności, który jest niewielki, w porównaniu do innych podobnych urządzeń.

Pompa ciepła powietrzna split Vaillant VWL 55/5AS - 4,9 kW, 3 fazowa, 400 V, moduł naścienny VWL 57/5IS, zasobnik VIH RW 300/3BR, bufor VPRW 45/2B, regulator sensoCOMFORT 720 0010044260Alternatywnym rozwiązaniem jest zestaw powietrzna pompa ciepła split Vaillant VWL 35/5AS z centralą grzewczą, rekuperatorem i regulatorem senso COMFORT 720. Zastosowanie centrali grzewczej pozwala na wygodne zarządzanie i sterowanie temperaturą w obiekcie. Dzięki temu zimą cieszyć się można przytulnym ciepłem, latem natomiast zapewni przyjemną ochłodę od upałów. Dodatkowo pompa Vaillant pozwala zabezpieczyć potrzeby związane z dostępem do ciepłej wody użytkowej przez cały rok.

W miejscach, gdzie zapotrzebowanie na ciepło jest wysokie konieczne może być zainstalowanie wydajnego systemu grzewczego. W asortymencie Onninen dostępne są rozwiązania o wyższej mocy działania, jak np. powietrzna pompa ciepła split Vaillant VWL 55//5AS, w której moc to aż 4,9 kW. Urządzenie do prawidłowego funkcjonowania wymaga prądu o napięciu 400 V, w związku z czym konieczne jest posiadanie instalacji trójfazowej. Dużą zaletą jest wysoka klasa energetyczna zestawu (A++, A+++, A). Model ten dedykowany jest dla budynków jednorodzinnych. Dużym atutem jest to, że może być stosowany zarówno w nowopowstających obiektach, jak też w budynkach modernizowanych.

Sprawdź pompy ciepła w hurtowni Onninen