Jaka pompa cyrkulacyjna do domu? Wybór i instalacja

Dodano: poniedziałek, 21.03.2022


Choć przepisy nie nakładają na inwestorów obowiązku stosowania układu cyrkulacji c.w.u. w domach jednorodzinnych, czasami może się on okazać bardzo przydatny. Takie rozwiązanie tylko nieznacznie zwiększa zużycie prądu a w zamian oszczędza wodę i znacząco podwyższa komfort korzystania z instalacji ciepłej wody. Kluczowym elementem takiego układu oprócz dodatkowego wodnego przewodu powrotnego, jest pompa cyrkulacyjna. Jak działa takie urządzenie i czym kierować się przy jego wyborze?

Pompy cyrkulacyjne c.w.u. do domu

Z tego artykułu dowiesz się:

 • do czego służy pompa cyrkulacyjna,
 • czym kierować się przy wyborze pompy cyrkulacyjnej,
 • jakie dodatkowe funkcje mają pompy cyrkulacyje
 • Jak wygląda montaż pompy cyrkulacyjnej.

Pompy cyrkulacyjne do domów jednorodzinnych – charakterystyka

Pompę cyrkulacyjną warto zamontować w instalacji ciepłej wody użytkowej zwłaszcza wtedy, kiedy punkty poboru znajdują się daleko od podgrzewacza czy zasobnika wody. Korzystając z systemu bez układu cyrkulacyjnego trzeba bowiem pogodzić się ze stratą wody, wynikającą z oczekiwania na napływ wody ogrzanej, podczas gdy zbyt zimna woda bezproduktywnie jest tracona.

Nie dość, że jest to dyskomfort, to w skali roku przekłada się na poważne straty. Zakładając, że odległość pomiędzy zbiornikiem c.w.u. i punktem poboru wynosi 20 metrów, a rury mają średnicę 20 mm, w przewodzie znajdują się około 6 litrów wody. Spuszczenie jej 3-4 razy dziennie oznacza stratę nawet 6 do 9 tysięcy litrów wody rocznie!

Właśnie takim niepotrzebnym kosztom mają zapobiegać układy cyrkulacyjne c.w.u. Dodatkowy przewód wodny oraz pompa umożliwiają wymuszenie krążenia ogrzanej wody w instalacji c.w.u. przy zamkniętych kranach więc  po otwarciu kurka ciepła woda jest dostępna natychmiast.  

To nie jedyna zaleta pomp cyrkulacyjnych. Warto wspomnieć także o tym, że ruch ciepłej wody w rurach minimalizuje ryzyko powstawania tak zwanych zastoin. Te z kolei sprzyjają rozwojowi bakterii, które mogą powodować pogorszenie smaku i zapachu wody pitnej a nawet stanowić przyczynę groźnej choroby jaką jest legionelloza.

Sprawdź pompy cyrkulacyjne w ofercie Onninen

Czym kierować się przy doborze pompy cyrkulacyjnej?

Ze względu na środowisko pracy pompa cyrkulacyjna musi spełniać szereg restrykcyjnych wymagań. Przede wszystkim powinna być odporna na korozję oraz osady wytrącające się z wody. Dla spełnienia tego  kryterium  materiał, z jakiego wykonane są korpusy takich pompy to przede wszystkim mosiądz o określonym składzie, a także  brąz  lub stal nierdzewna. Natomiast wirniki tych pomp budowane są obecnie z nowoczesnych tworzyw sztucznych – kompozytów. Kontakt tych materiałów z wodą nie wpływa negatywnie na jej  jakość. Potwierdzeniem przystosowania produktu do instalacji wody pitnej jest atest higieniczny.

Pompy cyrkulacyjne

Kolejnym kryterium doboru pompy — obok zastosowanych materiałów i posiadanych atestów — jest jej moc. Co istotne, wartość ta wcale nie musi być szczególnie wysoka. Zadanie urządzenia polega bowiem jedynie na pokonaniu oporu przepływu wody przez rury. W tym celu wystarczy wysokość podnoszenia rzędu 1 – 1,5 m. Nowoczesne, sterowane elektronicznie pompy c.w.u. pobierają zaledwie kilka watów, starsze modele mogą być bardziej energochłonne. Należy także zwrócić uwagę na wydajność pompy obiegowej, która uzależniona będzie od ilości wody w instalacji. Zaleca się, aby wymiana medium odbywała się 3 - 5 razy na godzinę, więc dla zastosowania w domu jednorodzinnym, wystarcza pompa o przepływie maksymalnym rzędu 0,5 m3/h (500 litrów na godzinę).

Konstrukcja nowoczesnej bezdławnicowej pompy z silnikiem sferycznym

Wirnik z magnesem trwałym ma kształt kulisty i podparty jest na kulistym łożysku ceramicznym. Pracuje całkowicie zanurzony w wodzie, którą pompuje.

Bezdławicowa pompa z silnikiem sferycznym

Sprawdź pompy cyrkulacyjne w ofercie Onninen

Warto przyjrzeć się również dodatkowym funkcjom oferowanym przez pompy, które mogą mieć wpływ na komfort ich obsługi, energooszczędność  oraz sprawność działania instalacji cyrkulacyjnej.

Takimi funkcjami są na przykład:

 • Automatyczne odpowietrzanie pompy – specjalny tryb pracy który załączony pomaga usunąć powietrze nagromadzone w okolicy wirnika pompy. Zapowietrzona pompa pracuje głośniej niż zwykle, za to mniej wydajnie.
 • Wbudowany zegar sterujący – umożliwiający zaprogramowanie w jakich godzinach pompa ma pracować - cyrkulacja wody na nic się nie przyda się gdy nikogo nie ma w domu !
 • System automatycznej adaptacji tłoczenia do zapotrzebowania na ciepłą wodę,
 • Sterowanie temperaturowe – umożliwia ustawienie zakresu temperatury utrzymywanej w instalacji aby woda nie była ani zbyt gorąca ani zbyt zimna.
 • Funkcja wspierania przegrzewu– jeśli w instalacji stosowane jest w celu dezynfekcji instalacji przegrzewanie wody, to pompa powinna być do tego przystosowana – wytrzymywać krótkotrwale temperaturę wody 72 – 95 C. Taka procedura stosowana jest np. w hotelach i pensjonatach.

Pompy cyrkulacyjne c.w.u.


Montaż cyrkulacyjnej pompy c.w.u.

Pompa cyrkulacyjna c.w.u. powinna zostać umieszczona na przewodzie cyrkulacyjnym ciepłej wody – powrotnym– bezpośrednio przed podgrzewaczem. Oznacza to, że pompa wspomaga powrót wody z układu hydraulicznego do podgrzewacza. Taka instalacja zmniejsza zapotrzebowanie na moc pompy ponieważ tylko wspomaga ona naturalny ruch wody – ogrzanej – w górę, ochłodzonej - w dół.

Pozycja w której jest zainstalowana pompa może być niemal dowolna, ale należy to zweryfikować w instrukcji obsługi. Producent zazwyczaj informuje, jaka pozycja pracy jest niewskazana – na przykład z powodu nadmiernego obciążenia łożysk wirnika lub możliwości gromadzenia się wody skroplonej na zewnątrz instalacji w okolicy elektroniki lub przewodów przyłączeniowych pompy.  Ważną kwestią jest także zapewnienie łatwego dostępu do pompy, szczególnie gdy ma ona dodatkowe funkcje których załączenie wymaga dostępu do urządzenia. Przed i za pompą powinny być zawory odcinające,  ważny jest też zawór zwrotny zapobiegający zmianie kierunku przepływu gdy pompa jest wyłączona.

Pompa cyrkulacyjna

Niektóre pompy są dostarczane w komplecie z takimi zaworami oraz otuliną izolacyjną która osłaniając gorącą część korpusu zmniejsza straty ciepła w obiegu. To może być dodatkowy czynnik decydujący o zakupie.

Podczas montażu warto zwrócić też uwagę na kwestię zapowietrzania się instalacji. Może do niego dochodzić, jeśli rura cyrkulacyjna została podłączona do przewodu ciepłej wody powyżej miejsca doprowadzenia wody do baterii. Powietrze zbiera się wówczas w najwyższym punkcie rury cyrkulacyjnej. Aby zapobiec takim problemom, w najwyżej położonym miejscu obiegu należy zainstalować pływakowy odpowietrznik automatyczny.  

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Pompy cyrkulacyjne w ofercie Onninen

Aby zapewnić swoim klientom komfort i bezpieczeństwo eksploatacji systemu c.w.u., wybieraj tylko cyrkulacyjne pompy od sprawdzonych producentów. Wysokiej jakości urządzenia znajdziesz w asortymencie naszej hurtowni internetowej. Do dyspozycji masz między innymi takie modele jak:

 • Pompa cyrkulacyjna GRUNDFOS COMFORT 15-14 B PM, pobór mocy 5-7 [W],  popularna pompa o stałej prędkości obrotowej wyposażona w przewód 1,5m  z wtyczką i izolacją termiczną.      
 • Pompa cyrkulacyjna GRUNDFOS COMFORT 15-14 BA PM AUTO-ADAPT, pobór mocy 5-7 [W], z systemem AUTO-ADAPT dostosowującym moc do zapotrzebowania. Przewód 1,5m z wtyczką i izolacja termiczna,
 • GRUNDFOS COMFORT 15-14 BXDT PM, pobór mocy 5-7 [W], z wbudowanym sterownikiem czasowym, wyposażona w przewód 1,5 m, zawór zwrotny, zawory odcinające i otulinę termoizolacyjną,
 • Pompa cyrkulacyjna WILO STAR-Z NOVA A: pobór mocy 3-5 [W], z zaworem kulowym odcinającym i zaworem zwrotnym z gwintem G1"
 • Pompa cyrkulacyjna WILO STAR-Z NOVA T: pobór mocy 5-7 [W], z wbudowanym sterownikiem czasowym, kontrolą temperatury oraz funkcją wykrywania i wsparcia termicznego Pompa cyrkulacyjna Onnlinesystemu załączenia funkcji dezynfekcji obiegu po stronie kotła. W komplecie z izolacją termiczną,  zaworem kulowym odcinającym i zaworem zwrotnym.
 • Pompa cyrkulacyjna ONNLINE CP 15-1,5: pobór mocy 28 [W], podstawowa, stałoobrotowa, tania pompa cyrkulacyjna.
 • Pompa cyrkulacyjna ONNLINE PRO 15-1/65B: pobór mocy 3-9 [W]; z regulacją mocy, funkcją odpowietrzania automatycznego,  wyposażona w zawór zwrotny i otulinę termoizolacyjną.

To zaledwie kilka przykładów z bogatej oferty hurtowni instalacyjnej Onninen, która w swojej ofercie posiada pompy cyrkulacyjne cenionych producentów. Szeroki wybór produktów pozwoli Ci znaleźć pompę cyrkulacyjną idealnie dostosowaną do potrzeb Twoich klientów!

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!

Pompa cyrkulacyjna
Pompa cyrkulacyjna Wilo
Pompa cyrkulacyjna Grundfos
Pompa cyrkulacyjna Grundfos
Pompa cyrkulacyjna Ibo
Pompa cyrkulacyjna Ferro
Pompa cwu