Jaka pompa do nawadniania ogrodu? Najważniejsze parametry

Dodano: wtorek, 29.11.2022


Właściciele rozległych działek chętnie decydują się na rozwiązania, które przyspieszają i ułatwiają prace w ogrodzie. Jednym z nich jest bez wątpienia instalacja nawadniająca, która dostarcza wodę ze studni lub zbiornika na deszczówkę do zraszaczy czy węży ogrodowych. Jej serce stanowi jednak wydajna pompa. Przekonaj się, jaki jej rodzaj wybrać do projektowanego przez siebie systemu i czym kierować się w procesie decyzyjnym!

Jaka pompa do nawadniania ogrodu?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • na jakie parametry techniczne pomp ogrodowych zwracać uwagę przy ich wyborze,
  • co wpływa na wydajność pompy ogrodowej,
  • jak dostosować pompę ogrodową do potrzeb użytkownika.

Sprawdź pompy do nawadniania ogrodu w Onninen

Tanio już było. Podlewanie ogrodu wodą z sieci wodociągowej może w dłuższej perspektywie okazać się bardzo kosztowne. Z drugiej strony, nie chcemy przecież, by nasz ogród zamienił się w wyschniętą na wiór ziemię jałową, a na dostateczny poziom nawodnienia dzięki opadom nie zawsze można liczyć za sprawą zmian klimatycznych. Rozwiązaniem może być pompa zasilana np. ze studni głębinowej.

Jakie są rodzaje pomp nawadniających?

Pierwszą decyzją, jaką należy podjąć przy wyborze pompy do ogrodu, jest ta dotycząca jej rodzaju. Dostępne na rynku urządzenia można bowiem podzielić na kilka głównych typów. Do dyspozycji masz przede wszystkim:

Pompy samozasysające (powierzchniowe)

Istnieją jednak powody, dla których pompy samozasysające nie są stosowane w każdej instalacji nawadniającej. Ogranicza je mianowicie wysokość ssania, która z reguły nie przekracza 6–8 metrów, mają też ograniczoną możliwość tłoczenia wody na duże odległości. Z tego względu na pompę powierzchniową należy zdecydować się wyłącznie wtedy, gdy poziom lustra wody znajduje się maksymalnie na takiej głębokości i blisko źródła. Ilość pompowanej wody zależy też od wydajności studni. Jeżeli istnieje ryzyko, że nie dostarczy ona odpowiedniej ilości wody, trzeba rozważyć wybór innego rodzaju pompy.

Pompy zanurzeniowe

Pompy zanurzeniowe to agregaty składające się między innymi z hermetycznego silnika przystosowanego do pracy w wodzie. Montuje się je poniżej lustra wody, dzięki czemu mogą ją czerpać nawet z większych głębokości. Większość modeli jest zabezpieczona przed pracą na sucho – są wyposażone w wyłącznik pływakowy automatycznie wyłączający  pompę lub systemy kontroli elektronicznej. Odporna na korozję obudowa sprawia natomiast, że urządzeniom nie szkodzą trudne warunki środowiskowe.Wysokość tłoczenia pomp zatapialnych różni się w zależności od modelu. Na rynku są dostępne urządzenia, które czerpią wodą do głębokości nawet 45 m. Pewnym ograniczeniem pomp zanurzeniowych jest konieczność okresowej kontroli uszczelnienia samego silnika.

Jaka pompa do nawadniania ogrodu?

Pompy głębinowe

Pompa głębinowa są przeznaczone głównie do czerpania wody z odwiertów i studni. Wysokość tłoczenia może wynosić od poniżej 8 m, aż do ponad 100 m (nawet 160 m). Jej zastosowania nie ogranicza głębokość studni, a co najwyżej średnica wewnętrzna jej rur osłonowych – przynajmniej 100 mm (im szersza, tym większy wybór modeli). Konieczne jest bowiem wprowadzenie do niej agregatu pompowego na odpowiednią głębokość (nie na dno). Aby jak najlepiej dostosować urządzenie do potrzeb użytkownika, należy najpierw określić przedział głębokości, w jakiej będzie ono pracowało. To ułatwi wybór urządzenia o odpowiedniej wydajności, przy czym musi być ona zawsze niższa od wydajności studni.

Pompy głębinowe zawsze są montowane poniżej poziomu lustra wody. Dzięki temu będą cały czas odpowiednio chłodzone.Jedynym istotnym parametrem dla tych urządzeń jest wysokość tłoczenia, która może wynosić kilkadziesiąt metrów i więcej. Warto pamiętać, że im ta wartość wyższa, tym mniejsza wydajność pompy. Wysokość ssania mierzona pomiędzy najniższym poziomem lustra wody a osią pompy nie ma w tym przypadku znaczenia.

Pompy do nawadniania ogrodu


Jaka pompa do nawadniania ogrodu?

Znając najważniejsze rodzaje pomp, można pokusić się o krótkie podsumowanie, uzależniające wybór urządzenia od źródła wody:

  • Tradycyjna pompa ogrodowa (powierzchniowa) przeznaczona jest do czerpania wody ze zbiorników deszczówki lub płytkich studni, w których poziom lustra wody nigdy nie spada poniżej 6–8 metrów. Występuje w wariancie elektrycznym (mniej wydajnym i wymagającym dostępu do źródła zasilania) oraz spalinowym (emitującym zanieczyszczenia i generującym hałas).
  • Pompa zanurzeniowa może tłoczyć wodę na wysokość od kilku do nawet 45 m. Do jej zalet należy łatwość montażu, duża mobilność i prostota obsługi.
  • Pompę głębinową montuje się przede wszystkim w studniach wierconych i takich, gdzie głębokość lustra wody może spadać poniżej 20 metrów od zbiornika docelowego. Plusem takiego rozwiązania jest oszczędny tryb pracy oraz eliminacja hałasu, ponieważ urządzenie znajduje się poza domem. Do minusów należą jednak wysokie koszty instalacji pompy oraz utrudniony dostęp do niej.

Czym kierować się przy doborze pompy do nawadniania ogrodu?

Kiedy zdecydujesz już, jaki typ pompy wybrać, musisz zastanowić się nad konkretnymi parametrami tego urządzenia. Kluczowa okaże się oczywiście jego wydajność, która – jak już wiesz – zależy między innymi od wysokości ssania i tłoczenia.

Wydajność pompy to wartość określająca, jaka ilość wody zostanie przepompowana w danej jednostce czasu. Warto jednak zaznaczyć, że nie powinno się podejmować decyzji tylko pod kątem tego parametru. Montując pompę o zbyt dużej wydajności, można bowiem doprowadzić do jej uszkodzenia. Stanie się tak wtedy, gdy w miejsce wypompowywanej wody nie zdąży zebrać się nowa. Pod uwagę należy więc brać nie tylko poziom zużycia medium, ale także wydajność studni.

Dobrą praktyką jest weryfikacja tego parametru. Robi się to poprzez intensywne wypompowywanie wody przez co najmniej godzinę. W ten sposób można dowiedzieć się, z jaką prędkością zbiera się ona w studni. Jeśli proces przebiega bardzo powoli, wcale nie trzeba rezygnować z wykorzystania tego źródła do systemu nawadniania ogrodu. Wystarczy dobrać pompę o niższej wydajności oraz odpowiednio duży zbiornik hydroforowy. Właściwa pojemność uczyni z niego bufor z zapasem wody na bieżące potrzeby, a studnia w tym czasie zdąży napełnić się na nowo.

Sprawdź pompy do nawadniania ogrodu w Onninen

Jaka pompa do nawadniania ogrodu?Zdecydowanie gorszym pomysłem okaże się montaż pompy o dużej wydajności z małym zbiornikiem wody. Nawet jeśli studnia napełnia się bardzo szybko, każdy niewielki ubytek medium spowoduje konieczność uruchomienia pompy. Takie częste włączanie i wyłączanie urządzenia ma z kolei negatywny wpływ na jego żywotność.

Wybór pompy do systemu nawadniania ogrodu warto więc uzależnić od krzywej prezentującej poziom spadku wydajności urządzenia wraz ze wzrostem wysokości ssania lub tłoczenia. Taki sprzęt musi bowiem pracować w zakresie pomiędzy swoją minimalną a maksymalną wydajnością. W idealnym scenariuszu pompa działa blisko punktu najwyższej sprawności, co zmniejsza zużycie energii i wydłuża czas eksploatacji urządzenia.

Pompy do ogrodu znajdziesz w ofercie Onninen

Niezależnie od tego, jaką pompę wybierzesz do projektowanej przez siebie instalacji nawadniania ogrodu, niezbędne urządzenie znajdziesz w asortymencie naszej hurtowni internetowej. Czekają tu na Ciebie zarówno pompy głębinowe, jak i samozasysające czy zatapialne. Twojej uwadze polecamy zwłaszcza modele:

Wilo DRAIN 10-7 – wielozadaniowa zatapialna pompa drenażowa. Cechuje się solidnym wykonaniem i wyposażona jest w wirnik z tworzywa sztucznego. Doskonale sprawdza się przy pompowaniu wody lekko zanieczyszczonej, deszczowej i drenażowej.

Grundfos UNILIFT CC5-A1 – jednostopniowa zatapialna pompa odwadniająca, służąca do pompowania wody drenażowej i ścieków szarych. Odznacza się elastycznością w zakresie montażu oraz stosowania – nadaje się bowiem zarówno do pracy stałej, jak i przenośnej.

Flotec GARDENJET 750 – samossąca pompa hydroforowa, służąca do zasilania budynku w czystą wodę użytkową.

Wilo HWJ 202-EM-2 – samozasysający hydrofor domowy, zasilający budynek w czystą wodę. Odznacza się 20-litrowym zbiornikiem, bezszumową pracą oraz silnikiem nadającym się do ciągłej pracy.

Wilo-Sub TWU 4-0414-C EM – wielostopniowa pompa głębinowa, nadająca się zarówno do montażu poziomego, jak i pionowego.

Grundfos SCALA1 – wszechstronna, samozasysająca pompa, przeznaczona do podnoszenia ciśnienia w instalacji domowej, a także do nawadniania ogrodu. Cechuje się kompaktową budową i uniwersalnym zastosowaniem.

Jaka pompa do nawadniania ogrodu?Warto zwrócić również uwagę na centrale deszczowe, które są nowością na rynku. Umożliwiają one pompowanie wody ze zbiornika deszczówki, który w przypadku braków uzupełniany jest z wodociągu. Taki system kompleksowo rozwiązuje problem wykorzystania wody deszczowej do nawadniania ogrodu. Przykład wydajnej centrali stanowi model Wilo RAIN1-24 EM. Wyposażony jest on w funkcję automatycznego dopustu wody z sieci wodociągowej, pompę samozasysającą, zabezpieczenie przed suchobiegiem czy system sygnalizacji pracy i awarii.

Dzięki szerokiej ofercie Onninen z łatwością dobierzesz rozwiązanie idealnie dopasowane do specyfiki zarządzanego przez Ciebie budynku czy potrzeb Twoich klientów.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!