Jaka przecinarka do metalu? Rekomendowane modele

Dodano: wtorek, 7.03.2023


Obróbka wielu metali i stopów okazuje się bardzo trudna. Problemy dotyczą między innymi cięcia, które z użyciem ręcznych narzędzi jest często czasochłonne i mało precyzyjne. By tego uniknąć, należy sięgnąć po dedykowane elektronarzędzia. W przypadku cięcia metali najlepiej sprawdzają się przecinarki.

Przecinarka do metalu

Przecinarki do metalu dostępne są w wielu wariantach, różniących się parametrami, a także konstrukcją i, co za tym idzie, sposobem działania oraz przeznaczeniem. Jak jednak wybrać model, który w danym zastosowaniu sprawdzi się najlepiej? Czym różnią się poszczególne rodzaje przecinarek? Na co zwrócić uwagę przy wyborze tego narzędzia? Wyjaśniamy to w artykule.

Przecinarki tarczowe

Przecinarki tarczowe często określane są mianem pilarki lub ukośnicy i pod względem konstrukcji przypominają stołowe piły do drewna. Urządzenia tego typu składają się ze stołu roboczego oraz ramienia, na którym zamontowana jest tarcza wraz z silnikiem. Są cenione przede wszystkim ze względu na wydajność i szybkość pracy. Niestety, mimo tych atutów, mają też pewne wady. Wśród nich najważniejsza okazuje się stosunkowo niska dokładność cięcia. Jeśli dana praca wymaga dużej precyzji, należy sięgnąć po przecinarkę tarczową (więcej o niej napiszemy w kolejnej części).

W przypadku wielu modeli utrudnieniem dla obsługującego okazuje się spory hałas i iskrzenie, a warunki pracy dodatkowo pogarszają wzbijane w powietrze opiłki obrabianego metalu. Dlatego konieczna jest zapewnienie odpowiedniej ochrony podczas pracy z przecinarką – a zwłaszcza zabezpieczenia słuchu, oczu oraz dróg oddechowych. Rozwiązaniem może też być zakup modeli beziskrowych i bezkurzowych, jednak są takie droższe i trudniej dostępne.

Sprawdź przecinarki warsztatowe w hurtowni Onninen

Na co zwrócić uwagę przy wyborze przecinarki tarczowej? Przede wszystkim na moc silnika oraz sposób połączenia z tarczą. By urządzenie pracowało wydajnie, ta pierwsza wartość powinna wynosić przynajmniej 2000 watów. Wytrzymałość i stabilność całej konstrukcji zapewnią z kolei łożyska kulkowe. Oba wymagania spełnia np. model Scheppach MT140 dostępny w ofercie naszej hurtowni instalacyjnej.

Przecinarki taśmowe

Drugi typ przecinarek do metalu to modele taśmowe. Są one zbudowane z ramy, na której osadzone są dwa koła obrotowe. Na nich z kolei rozpięta jest taśma tnąca, która poruszana umożliwia obróbkę. Zęby taśmy poruszają w obwodzie zamkniętym, przez co w ramach każdego obrotu przechodzą przez to samo miejsce. To sprawia, że przecinarki do metalu umożliwiają bardzo precyzyjne cięcie. Jeśli w danym przypadku priorytetem jest dokładność, okazują się one bardzo dobrą alternatywą dla modeli tarczowych. Należy jednak pamiętać, że obróbka zajmie więcej czasu.

Wydajność i, co najważniejsze, bezpieczeństwo pracy z przecinarką taśmową uzależniona jest od prawidłowego doboru urządzenia. Szczególne znaczenie mają następujące aspekty:

  • czujnik naciągu taśmy zapobiegający pracy przy zbyt dużym luzie;

  • wytrzymałość ramy i całej konstrukcji;

  • moc silnika – podobnie jak w przypadku przecinarek tarczowych;

  • obecność imadła umożliwiającego unieruchomienie obrabianych elementów;

  • opcja zdjęcia podstawy i użycia jako narzędzia mobilnego;

  • podświetlenie LED ułatwiające zachowanie pełnej precyzji.

Dostępne na rynku przecinarki taśmowe różnią się między sobą również pod względem sposób działania. Wyróżniamy przede wszystkim modele automatyczne i półautomatyczne oraz grawitacyjne (pionowe). Te pierwsze są najwydajniejsze i doskonale sprawdzają się w profesjonalnych zastosowaniach.

Przecinarki plazmowe

Trzeci typ to przecinarki wykorzystujące właściwości plazmy – elektrycznie przewodzący zjonizowany gaz. Służy ona do cięcia elementów wykonanych ze stopów i metali przewodzących prąd, a jej działanie opiera się na zjawisku ścieżki prądowej między elektrodą a dyszą. Wskutek tego powstaje łuk plazmowy, a następnie łuk pilota. Zaletami przecinarek plazmowych są przede wszystkim wszechstronność – umożliwiają kilka sposobów cięcia – oraz duża dokładność. Duże znaczenie ma też cicha praca. Wadą jest natomiast generowanie sporej ilości promieniowania UV.

Różnorodność dostępnych na rynku przecinarek sprawia, że każdy użytkownik dobierze model dostosowany do swoich potrzeb – bez względu na swoje potrzeby, konieczność zachowania precyzji i oczekiwana wydajność. W razie wątpliwości co do tego, czy dane urządzenie sprawdzi się w konkretnym przypadku, możecie Państwo liczyć na pomoc ze strony naszego doradcy.

Sprawdź przecinarki warsztatowe w hurtowni Onninen

Nożyce do cięcia blachy