Jaka rura do pieca kondensacyjnego?

Dodano: środa, 8.12.2021


Kocioł kondensacyjny gwarantuje większą efektywność, a co za tym idzie, niższe zużycie gazu niż tradycyjny piec. Aby można było z niego bezpiecznie korzystać, konieczne jest jednak wykonanie odpowiedniego systemu powietrzno-spalinowego, który zapewni między innymi wygodne i skuteczne odprowadzanie szkodliwych substancji na zewnątrz. Jego podstawę stanowią oczywiście wysokiej jakości rury. Czym należy się kierować podczas ich zakupu?

Rury do pieców kondensacyjnych

Z tego artykułu dowiesz się:

  • na co zwrócić uwagę, wybierając rury spalinowe do kotłów kondensacyjnych,
  • jaką średnicę powinien mieć przewód spalinowy,
  • jak stworzyć system odprowadzania spalin dzięki produktom Krzys-Pol.

Sprawdź rury do kotłów kondensacyjnych od Krzys-Pol

Na co zwrócić uwagę, wybierając rurę do pieca kondensacyjnego?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jakimi parametrami powinny odznaczać się rury spalinowe do kondensacyjnych kotłów gazowych, trzeba najpierw zrozumieć, jak działają tego typu urządzenia. Stanowią one jedno z najwygodniejszych w codziennej eksploatacji rozwiązań, gdyż ich obsługa sprowadza się tak naprawdę do ustawienia temperatury i harmonogramu okresowego. Później piec działa całkowicie samodzielnie. Aby jego praca odbywała się bez zakłóceń, kocioł potrzebuje jednak niezawodnego systemu powietrzno-spalinowego. Co to oznacza?

Kotły kondensacyjne wymagają przede wszystkim stałego dopływu powietrza. W ich przypadku do efektywnego spalania niezbędna jest dużo większa ilość tlenu niż w tradycyjnym piecu gazowym. Jako że zapotrzebowanie może być nawet o 30% wyższe, w instalacjach tych stosuje się specjalne nadmuchy. Mogą one przyjmować postać dodatkowych kanałów napowietrzających lub dwuściennych rur spalinowych, wyprowadzanych z kotłowni na zewnątrz.

Rury do pieców kondensacyjnych

Jeśli rura spalinowa ma jednocześnie doprowadzać powietrze do kotła, musi składać się z dwóch przewodów. Jeden z nich odpowiada za wyrzucanie spalin poza budynek, a drugi gwarantuje ciągły dopływ tlenu do pieca. Stosowanie tego typu systemu nie jest jednak konieczne. Z powodzeniem można zastąpić go dwoma osobnymi kanałami. Niezależnie od wyboru, szczególną uwagę należy zwrócić na dostosowanie rur spalinowych do specyfiki działania kondensacyjnego kotła gazowego.

Cechy rury spalinowej do kotła kondensacyjnego

W procesie spalania gazu w kotłach kondensacyjnych nie powstają właściwie żadne groźne pyły zawieszone czy większa ilość substancji szkodliwych, takich jak na przykład benzoalfapiren. Mimo że spaliny są w tym przypadku zdecydowanie mniej groźne dla środowiska niż te powstające w piecach na paliwo stałe, zawierają pewne ilości związków azotu, siarki oraz węgla.

 Do tego równania należy dodać proces skraplania, któremu sprzyja stosunkowo niska temperatura spalin. W efekcie substancje powstające w procesie spalania łączą się z osadzoną na wewnętrznych ścianach komina wodą, tworząc agresywne kwasy, takie jak na przykład siarkowy, azotowy czy węglowy. To część tak zwanego kondensatu, która zagraża trwałości przewodów. Jak łatwo wywnioskować, wkłady do komina powinny zatem być wykonane z odpornej na działanie wspomnianych substancji stali.

Sprawdź rury do kotłów kondensacyjnych od Krzys-Pol

Osadzający się na wewnętrznych ściankach rur spalinowych kondensat cechuje się wysokim pH, a tym samym znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia korozji. Może ona – zwłaszcza w postaci szczelinowej – szybko doprowadzić do powstania nieszczelności i uszkodzenia wkładu kominowego. W tym przypadku do środka mogłyby przedostawać się niebezpieczne gazy, a sam kondensat wsiąkałby w mury, generując trudne do usunięcia plamy i przykre zapachy.

Materiał wykorzystany do produkcji rury spalinowej powinien odznaczać się zwiększoną odpornością zarówno na korozję, jak i na działanie agresywnych chemikaliów. Właśnie takimi właściwościami cechuje się kwasoodporna stal nierdzewna. Kolejny czynnik, który mógłby uszkodzić przewód spalinowy, stanowi podwyższone ciśnienie. Wybierając kanały tego typu, należy więc zwrócić uwagę również na ten parametr.

Jaka średnica rury do pieca kondensacyjnego?

Średnica rur spalinowych w przypadku kotłów z zamkniętą komorą spalania musi być dostosowana do specyfiki całej instalacji. Innych przewodów będzie wymagał system dwuścienny, a innych rozdzielczy, w którym jeden kanał odpowiada za wyprowadzanie spalin, a drugi za dostarczanie powietrza.

Do najczęściej stosowanych przewodów dwuściennych należą te o średnicach 80/125 (wewnętrzna rura spalinowa 80 mm, zewnętrzna rura powietrzna 125 mm). W przypadku krótszych kominów można spotkać się też z wariantami 60/100. Jeśli mówimy natomiast o przewodach w systemie rozdzielczym, mają one zazwyczaj średnicę 80 mm.

Rury do pieców kondensacyjnych

Krótki przewód spalinowy wyprowadzony ponad dach w zupełności wystarczy, aby zapewnić prawidłową i bezpieczną eksploatację pieca. Jeśli moc kotła zamontowanego w wolnostojącym domu rodzinnym nie przekracza 21 W, rurę można wyprowadzić także przez ścianę. Należy przy tym pamiętać, że wylot takiego przewodu musi znajdować się przynajmniej 0,5 m od elewacji i tyle samo nad poziomem gruntu (2,5 m, jeżeli w zasięgu 8 m znajduje się plac zabaw dla dzieci lub inna przestrzeń rekreacyjna). Trzeba też przestrzegać wymaganej odległości 0,5 m od krawędzi otwieranych okien i ryzalitów, które mogłyby przysłonić wylot.

Ogromne znaczenie dla sprawności przewodu spalinowego ma również jego poziom szczelności. Z tego względu musi być przystosowany do pracy w nadciśnieniu. To samo dotyczy zresztą zastosowanych w instalacji kształtek. Przed ich zakupem upewnij się, że posiadają one odpowiednie oznaczenia.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Jeśli montujesz kocioł kondensacyjny, koniecznie zapoznaj się z ofertą naszej hurtowni internetowej. Znajdziesz tu przede wszystkim asortyment marki Krzys-Pol obejmujący wysokiej jakości przewody spalinowe. Wykonano je z nierdzewnej stali kwasoodpornej, dzięki czemu doskonale sprawdzają się one właśnie w instalacjach z zamkniętą komorą spalania.

Wśród dostępnych w ofercie Krzys-Pol produktów czekają na Ciebie między innymi:

  1. Rura kominowa – jednościenny przewód kondensacyjny, wyposażony w uszczelkę i znajdujący zastosowanie w wymagających systemach grzewczych. Doskonale sprawdzi się w każdym przypadku – niezależnie od tego, czy instalacja działa grawitacyjnie, czy wykorzystuje wymuszony wypływ spalin (tzw. kocioł turbo).
  2. Kolano kominowe – kształtka pozwalająca na elastyczne prowadzenie przewodów spalinowych, dostosowana do środowiska kondensacyjnego i kompatybilna zarówno z systemem grawitacyjnym, jak i z kotłami turbo.
  3. Trójnik kondensacyjny – kształtka pozwalająca na wykonanie bocznego odgałęzienia. Podobnie jak pozostałe elementy instalacji wykonana jest z wysokiej jakości stali i przystosowana do trudnych warunków środowiskowych.
  4. Parasol do kotła – element zabezpieczający komin przed opadami, służący do wspomagania i stabilizacji ciągu powietrza.
  5. Płyta dachowa – wieńcząca instalację spalinową i wyposażona w parasol ochronny.

Montując nowy kocioł gazowy, koniecznie zadbaj o niezawodny system powietrzno-spalinowy. Wszystkie elementy niezbędne do wykonania tej instalacji znajdziesz w kompleksowym asortymencie marki Krzys-Pol, dostępnym w Onninen!

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!