Jaka średnica rur do ogrzewania podłogowego i co ile cm rozkładać?

Dodano: poniedziałek, 29.05.2023


Ogrzewanie podłogowe zyskuje w ostatnich latach wielu zwolenników. Nic dziwnego, jest bardzo praktyczne i funkcjonalne, pozwala wyeliminować tradycyjne grzejniki, które często utrudniają realizację wymarzonej aranżacji we wnętrzu. Jakie rury do ogrzewania podłogowego wybrać?

Ogrzewanie podłogowe

Jaką średnicę rury do ogrzewania podłogowego wybrać?

Dedykowane rury do ogrzewania podłogowego to rozwiązania o specyficznej i dostosowanej do potrzeb instalacji konstrukcji. Są lekkie i wytrzymałe, wykonane z nowoczesnych tworzyw sztucznych. Cechą charakterystyczną jest wysoki stopień przewodnictwa ciepła oraz elastyczność. Pozwala to na wygodne układanie instalacji oraz redukuje ryzyko uszkodzenia elementów podczas montażu.

Jedną z zalet instalacji ogrzewania podłogowego jest to, że jest ona dość prosta, w kontekście konstrukcyjnym, do wykonania. Całość podłączona jest do źródła ciepła, którym może być centralne ogrzewanie lub ogrzewanie wykorzystujące prąd. Najczęściej układ ogrzewany jest przy pomocy wody znajdującej się w układzie, chociaż dopuszcza się możliwość wykorzystania również prądu elektrycznego. Całość jest układana na specjalnie dostosowanych płytach, wyposażonych w specjalne wypustki. Niezbędna będzie również specjalna zaprawa, ułatwiająca przenoszenie ciepła po całym pomieszczeniu.

Rura do ogrzewania podłogowego dostępna jest w kilku wariantach. Ze względu na materiał, z jakiego są wykonane wyróżnia się rury: polipropylenowe, polietylenowe, polibutylenowe, PEX. Mimo że zazwyczaj są to materiały z tworzywa, to w niektórych sytuacjach wykorzystuje się też rurki miedziane w osłonie z tworzywa sztucznego. Takie rozwiązanie cechuje się wyjątkową wytrzymałością, jest też bardzo szczelne. Wysoka jakość idzie w parze z wyższą ceną takiego rozwiązania.

Aby ogrzewanie podłogowe było skuteczne i efektywne ważny jest nie tylko materiał, z jakiego zostało wykonane, ale też średnica zewnętrzna i grubość rur. Przyjmuje się, że optymalne rury do podłogówki powinny mieć średnicę zawierającą się w przedziale od 9,9 mm do 20 mm. Najmniejsza dopuszczalna średnica, tj. 9,9 mm stosowana jest w zasadzie wyłącznie wtedy, gdy konstrukcja podłogi nie pozwala na zastosowanie szerszej rury. Standardowo najczęściej wykorzystuje się wariant o średnicy 16 mm, szersze rury stosowane są raczej tylko wtedy, gdy podłoga jest grubsza niż standardowo.

Podłogówka - co ile cm 3

Decydując się na ogrzewanie podłogowe należy zwrócić uwagę nie tylko na średnicę i grubość rury. Bardzo ważne jest też odpowiednie rozplanowanie całej instalacji oraz gęstość ułożenia rur. Należy podkreślić, że właściwie rozplanowanie instalacji uzależnione jest od kilku czynników, w tym: wydajności ogrzewania, strat ciepła oraz kubatury pomieszczenia. Najczęściej rury znajdują się w odległości 15, 20 lub 25 cm od siebie, przy czym możliwe jest zróżnicowane zagęszczenie rur do podłogówki, w obrębie jednego pomieszczenia. W miejscach newralgicznych, jak np. drzwi czy okna, które niosą ze sobą ryzyko zwiększonej utraty ciepła, rury mogą zostać położone nawet co 10 cm.

Ważną kwestią jest też sposób ułożenia instalacji. Co do zasady przyjmuje się dwa rozwiązania - układ ślimakowy lub meandrowy. To, który wybrać określone powinno zostać w projekcie. Uwzględnienie wszystkich specyficznych czynników sprawia, że wykonane ogrzewanie podłogowe będzie efektywne, pozwoli to na skuteczne ogrzanie całego pomieszczenia. Wariant meandrowy orurowania w podłogówce sprawdzi się przede wszystkim w pomieszczeniach, w których znajdują się ściany zewnętrzne budynku. Konstrukcja takiej instalacji pozwala skupiać maksymalną temperaturę w miejscach, w których straty ciepła są największe. Najwyższa temperatura jest oczywiście na początku pętli, z czasem spada, zachowując jednak równomierne ogrzewanie całej powierzchni. Z kolei układ ślimakowy jest lepszy w pomieszczeniach wewnątrz budynku, w których żadna ze ścian nie jest zewnętrzna. Ułożenie instalacji w kształcie charakterystycznego ślimaka pozwala na równomierne ogrzanie całej powierzchni.

Podłogówka ile rury na m2

To, ile materiału będzie potrzebne zależy od indywidualnych potrzeb danego obiektu, czyli m.in. odległości, w jakiej ułożone będą kolejne fragmenty instalacji. Tam, gdzie straty ciepła są wysokie konieczne jest większe zagęszczenie układu, tym samym potrzebne będzie więcej materiału. Dlatego też nie można jednoznacznie wskazać ilości, jaka będzie niezbędna do wykonania każdego projektu. Przyjmuje się, że na 1 metr kwadratowy pomieszczenia potrzebnych będzie ok. 10-15 m rur grzewczych.

Wykonując instalację należy pamiętać, że rura przytwierdzona jest do podłoża specjalnymi klipsami. Co do zasady wykorzystuje się ok. 2-3 klipsy na 1 metr podłogówki, zatem ustalenie ilości rury do ogrzewania podłogowego pozwoli również ocenić ilość mocowań, niezbędnych do prawidłowego wykonania instalacji.

Ogrzewanie podłogowe wodne
Podłogówka
Rura pex 16
Rury PEX
Złączka pex
Rura pex 20
Rura pex 32
Kształtki pex
Rura do podłogówki
Rura pex
Centralne ogrzewanie