Jaka umywalka do małej łazienki? Sprawdź nasze propozycje!

Dodano: wtorek, 5.07.2022


Urządzanie małej łazienki może okazać się nie lada wyzwaniem. Ograniczona przestrzeń wymaga kompromisów i często oznacza konieczność rezygnacji z wymarzonych rozwiązań. Na szczęście na rynku dostępne jest całe mnóstwo produktów przeznaczonych do takiego pomieszczenia. Dzięki nim zapewnisz łazience zarówno walory funkcjonalne, jak i estetyczne. W naszym poradniku skupimy się na umywalkach łazienkowych i podpowiemy Ci, jakie modele sprawdzą się najlepiej w Twoim projekcie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie rodzaje umywalek łazienkowych dostępne są na rynku,
  • jakie są optymalne wymiary umywalki do małej łazienki,
  • z jakiego materiału powinna być wykonana umywalka.

Sprawdź umywalki w ofercie Onninen

Rodzaje umywalek do małej łazienki

Jednym z aspektów wpływających na rozmiary umywalki jest jej rodzaj. Wybierając sanitariat do małej łazienki należy więc dobrze zapoznać się z najpopularniejszymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku:

Umywalki nablatowe

Umywalka nablatowa - jak sama nazwa wskazuje - montowana jest na wodoodpornym blacie lub szafce. Odznacza się zazwyczaj dość wysokimi krawędziami i nowoczesnym designem. Ze względu na sposób instalacji warto zadbać o odpowiednią wysokość blatu, aby korzystanie z umywalki było wygodne i bezproblemowe. Uwagi wymaga też miejsce styku między sanitariatem a powierzchnią, na której jest on zamontowany. Z powodu wilgotnego środowiska mogą gromadzić się tam zanieczyszczenia.

Umywalka nablatowa okaże się trafionym pomysłem w przypadku małej łazienki, ponieważ zajmowana przez nią przestrzeń pozwoli także na przechowywanie różnych rzeczy - czy to na samym blacie, czy w szafce pod spodem.

Umywalki podblatowe

Umywalka podblatowa to jedno z najbardziej atrakcyjnych rozwiązań dostępnych na rynku. Sanitariat wraz z blatem, w który jest wpuszczony, tworzy właściwie jedną powierzchnię. Dzięki temu nie dopuszcza się do powstawania miejsc, gdzie mogłyby gromadzić się zanieczyszczenia. Umywalki tego typu cechują się minimalistycznym designem i doskonale nadają się do zastosowania w nowoczesnych projektach. Wymagają podniesienia blatu na nieco większą wysokość, żeby użytkownik mógł korzystać z nich w wygodnej pozycji.

Umywalki podblatowe dobrze sprawdzą się w małych łazienkach, ponieważ pod blatami, w których są zamontowane, można najczęściej przechowywać dodatkowe przedmioty. Trzeba jednak liczyć się z tym, że ukryte są tam również ich elementy instalacyjne.

Umywalki narożne

Umywalkę narożną montuje się w miejscu styku dwóch ścian. W samym rogu znajduje się zazwyczaj bateria łazienkowa i niewielka przestrzeń na kosmetyki. Najczęściej sanitariaty tego typu cechują się niewielkimi rozmiarami. Występują również w wariantach z szafką narożną, co pozwala uzyskać dodatkowe miejsce do przechowywania.

Z uwagi na możliwość zamontowania umywalki narożnej na bardzo ograniczonym metrażu, świetnie nadaje się ona do małej łazienki.

Umywalki meblowe

O ile umywalki nablatowe i wpuszczane wymagają doboru odpowiedniego blatu czy szafki, warianty meblowe stanowią gotowe rozwiązania. Sprzedaje się je od razu z szafkami, co ułatwia i przyspiesza ich montaż. Sanitariat zazwyczaj zajmuje całą powierzchnię mebla, więc nie sprawia żadnych problemów w utrzymaniu czystości.

Z oczywistych względów umywalka połączona z szafką to znakomite rozwiązanie do małej łazienki.

umywalka nablatowa

Umywalki wiszące i stojące

Na koniec warto wspomnieć także o wiszących umywalkach, montowanych bezpośrednio do ściany. Odznaczają się one widocznymi elementami montażowymi, w związku z czym warto zwrócić uwagę na estetykę syfonu. Alternatywnym rozwiązaniem okaże się instalacja półpostumentu ukrywającego rury i przyłącza. Klasyczne modele wsparte na pełnych postumentach lub wyprofilowanych nogach nazywa się natomiast stojącymi. Choć wychodzą one z mody, wciąż można je znaleźć w ofertach niektórych producentów.

Oba te rozwiązania nie najlepiej nadają się do wykorzystania w małej łazience, ponieważ przestrzeń pod sanitariatem nie nadaje się do zagospodarowania. Użytkownik traci tylko w ten sposób cenne miejsce.

Sprawdź umywalki w ofercie Onninen

Aranżacja małej łazienki - jakie wymiary powinna mieć umywalka?

Wybór odpowiedniej umywalki powinien uwzględniać przede wszystkim dopasowanie do indywidualnych potrzeb użytkowników. Ważniejszy okaże się komfort korzystania z sanitariatu niż estetyka wnętrz. Niestety w przypadku małych łazienek pod uwagę trzeba wziąć ograniczone możliwości aranżacyjne. Kwestia rozmiaru umywalki okaże się więc szczególnie istotna.

Wbrew pozorom montaż najmniejszych dostępnych modeli wcale nie musi być najlepszym rozwiązaniem. Umywalki o szerokości ok. 35 - 40 cm zajmą co prawda niewiele miejsca, ale okażą się bardzo niewygodne w eksploatacji. Nie zapobiegną wychlapywaniu wody i utrudnią wykonywanie podstawowych czynności higienicznych. Jeśli masz taką możliwość, postaw na wariant 50- czy 60-centymetrowy. Zagwarantuje on wygodę użytkowania umywalki, a jednocześnie nie sprawi większych problemów montażowych.

Pod uwagę warto wziąć także wysokość, na jakiej zostanie zainstalowany sanitariat, oraz odstęp pozwalający na wygodne korzystanie z niego. Pierwsza wartość powinna wynosić ok. 70 - 90 cm. Weź to pod uwagę, montując umywalkę nablatową lub podblatową, której wysokość zależy od miejsca zamocowania samego blatu. Druga wartość musi z kolei pozwolić Ci na stworzenie pasa wolnej przestrzeni przed sanitariatem, toteż postaraj się wygospodarować w tym miejscu powierzchnię o wymiarach ok. 70 x 100 cm.

Materiał wykonania umywalki

Zastanawiając się nad tym, jaka umywalka do małej łazienki sprawdzi się najlepiej, pod uwagę warto wziąć także materiał wykonania. Większość dostępnych na rynku modeli produkuje się z ceramiki łazienkowej. Cechuje się ona wysokim poziomem odporności i łatwością czyszczenia. Tańsza alternatywa obejmuje umywalki akrylowe - odporne na przebarwienia i zarysowania, lecz narażone na wgniecenia.

Do rzadziej spotykanych rozwiązań należą sanitariaty szklane. Odznaczają się niepodważalnymi walorami estetycznymi, lecz wymagają częstego czyszczenia. Duże możliwości aranżacyjne gwarantują także umywalki kamienne, a nawet drewniane, które odnajdą się jednak wyłącznie w nowoczesnych, designerskich łazienkach.

Jeśli potrzebna Ci mała umywalka do łazienki o niewielkim metrażu, postaw na uniwersalne rozwiązanie, jakim są sanitariaty ceramiczne. Pozostałe produkty świetnie sprawdzą się natomiast w przypadku, gdy do dyspozycji masz nieco więcej miejsca.

Szeroki wybór umywalek znajdziesz w hurtowni Onninen!

Szukając idealnej umywalki do swojego projektu, koniecznie zapoznaj się z ofertą naszej hurtowni internetowej. Znajdziesz tu sanitariaty do każdej łazienki. Wśród dostępnych produktów wymienić można następujące modele:

Małe umywalki Roca doskonale sprawdzą się we wnętrzach o niewielkich rozmiarach!

Sprawdź umywalki w ofercie Onninen

Postument
Umywalka 60 cm
Umywalka 40 cm
Umywalka wisząca
Umywalka Roca
Umywalka podblatowa
Umywalka wpuszczana w blat
Umywalka z szafką
Umywalka nablatowa
Zawór do umywalki
Umywalka Omnires
Umywalka Cersanit
Umywalka Rea
Umywalka Villeroy&Boch