Jaką wyciągrkę wybrać? Przedstawiamy główne funkcje wyciągarki linowej!

Dodano: piątek, 18.08.2023


Prace budowlane nie należą do najłatwiejszych. Stosowane materiały i płyty często posiadają dużą wagę, a ich ręczne noszenie nie służy zdrowiu. Jak jednak w takim przypadku montować tego typu elementy? Pomocne bywa dość niepozorne, ale bardzo wydajne urządzenia, czyli wciągarka liniowa budowlana. Czym jest to urządzenie, jak działa i na co zwrócić uwagę przy zakupie? Na te wszystkie pytania odpowiadamy poniżej.

Czerwona wyciągarka liniowa na suficie

Sprawdź wyciągarkę liniową Scheppach HRS250 w hurtowni Onninen

Co to jest wyciągarka liniowa?

Niepozorne urządzenie o dużych możliwościach - tak w skrócie można opisać wciągarkę budowlaną. Bardziej popularne są modele przeznaczone do samochodów terenowych, działające na takiej samej zasadzie. Głównym elementem wciągarek liniowych jest bęben, na którym nawinięta jest mocna, wytrzymała lina, często wykonana ze stali. Za ruch linki, za pośrednictwem obrotów bębna, odpowiada silnik.

W przypadku modeli samochodowych stosuje się różne sposoby zasilania: hydrauliczne, elektryczne czy mechaniczne (przełożenie z silnika spalinowego). Wynika to z trudnych warunków pracy, często w terenie leśnym, bez dostępu do sieci energetycznej. Natomiast w urządzeniach budowlanych korzysta się z energii elektrycznej - nawet niewielki silnik elektryczny zapewnia wysoką wydajność i duży udźwig.

Główne funkcje wciągarki linowej

Najważniejszym zadaniem, jakie wykonywać ma wciągarka budowlana, jest podnoszenie ciężkich materiałów budowlanych na pożądaną wysokość. W jakich sytuacja jest to wykorzystywane?

  • Wciągarka linowa elektryczna Scheppach HRS250Składanie gotowych, najczęściej drewnianych, domków wypoczynkowych z gotowych półproduktów.
  • Montaż ciężkich płyt elewacyjnych na ścianach budynku. Z pomocą wciągarki materiał można umieścić na odpowiedniej wysokości, a następnie zamontować bez dodatkowe pomocnika.
  • W przypadku remontu lub wykańczania pomieszczeń na piętrze, materiały budowlane łatwiej jest podnieść wzdłuż ściany, a następnie wciągnąć przez okno, niż nosić je ręcznie po schodach. W ten sposób łatwiej także utrzymać porządek w korytarzach, a także uniknie się przypadkowego uszkodzenia ścian czy innych elementów wystroju.
  • Pozbywanie się gruzu z remontowanej łazienki to niełatwe zadanie, szczególnie gdy za oknem nie ma dość dużo miejsca na zsyp gruzu. Na szczęście z pomocą wciągarki budowlanej nie będzie z tym żadnego problemu.

Choć można powiedzieć, że wciągarki linowe służą jedynie do podnoszenia ciężkich materiałów do góry, praca ta jest najbardziej czasochłonna i wymaga największego wysiłku. Dlatego też jest to podstawowe wyposażenie każdej efektywnej ekipy budowlanej.

Jaką wciągarkę budowlaną wybrać?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszej wyciągarki linowej? Najważniejsze parametry takiego urządzenia to:

  • Zasilanie. Mniejsze modele można podłączyć do typowej instalacji domowej 230 V. Na dużych placach budowy korzysta się często z modeli trójfazowych.
  • Moc silnika. Z jednej strony określa ona możliwości urządzenia, z drugiej natomiast odpowiada za zużycie energii elektrycznej. Jednocześnie duża moc w sieci jednofazowej wymaga instalacji o grubszych przewodach i mocniejszych zabezpieczeniach nadprądowych. Z tych powodów warto dostosować moc urządzenia do zakresu, w jakim będą wykonywane prace - zbyt słabe urządzenie nie da sobie rady, ale zbyt mocne też nie będzie działać w optymalny sposób.
  • Udźwig. Od kilkudziesięciu kilogramów do nawet kilku ton. Wynika on pośrednio z mocy urządzenia, ale też odpowiedniego mocowania czy zastosowania wzmocnionej kratownicy.
  • Wysokość podnoszenia, czyli długość linki nawiniętej na bęben.

Parametry urządzenia powinno się dobierać do własnych potrzeb. Dzięki temu wciągarka budowlana pracować będzie w optymalnym zakresie, co wpłynie pozytywnie na jej żywotność oraz efektywność pracy.

Wciągarka linowa elektryczna Scheppach HRS250

Jest to uniwersalna wciągarka, która odnajdzie się w większości typowych zastosować. Udźwig do 250 kg to naprawdę pokaźne możliwości, a jednocześnie nieco niższa moc silnika wpływa na jego ciężar (całość mieści się w 12 kg) oraz rozmiary. Działa na napięcie 230 V, co ułatwia jej podłączenie do instalacji domowej.

Ponadto wciągarka linowa elektryczna Scheppach HRS250 posiada system bloczkowy. W ten sposób 12 metrów mocnej linki wystarczy na podniesienie przedmiotów na 6 m, ale potrzebuje do tego dwukrotnie mniej mocy. Urządzenia Scheppach wykazują się dodatkową wysoką trwałością i bezawaryjnością, dzięki czemu wszystkie prace można ukończyć szybciej, łatwiej i bez niepotrzebnego przestoju.

Sprawdź wyciągarkę liniową Scheppach HRS250 w hurtowni Onninen